Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund angrepet av samme hund 2ganger, nok til å kunne kreve avliving?


Bordercollie
 Share

Recommended Posts

Hei! 
jeg er eier av en relativ stor hund, han er blanding av border collie/gordon setter, han er en meget hårete krabat. 
Iløpet av de 3 1/2årene jeg har hatt hunden så har han blitt angrepet av samme hund 2 ganger, en jack russel. Første gang var når han var 1 1/2 år gammel hvor jeg hadde min hund i bånd og jack russelen kom løpende fra hagen sin med eieren i hælene som spurte om dem kunne hilse. Jeg sa da til eieren att hun fikk ta jacken sin inn og att jeg aldeles ikke ville hilse ettersom min hund kunne være bråkete, men før hun fikk tak i jacken så fløy den på hunden min og i forsøk på å få jacken vekk fra strupen på min hund så bet jacken meg godt i hånden. Det ble ikke noen skade på min hund takket være MYE pels, jacken fikk noen sår og jeg hadde et fint bite merke på hånda som det enda er arr etter. Vi gjorde ikke noe mer med saken da, jeg skulle bare si ifra viss jeg måtte til lege etc.

for ca 5mnd siden var samboeren min ute å gikk tur men hunden min og gikk forbi der jacken bor, da kom jacken løpende like j*vlig for å prøve å fly på hunden min igjen, heldigvis så klarte eier å få tak i båndet på jacken den gangen, så samboer og hunde gikk videre uten noe skrammer. 

Men for 1mnd siden så var jeg ute på tur med hunden, denne gangen oppi skogen hvor det er maange som går med bikkjene sine. Så jeg gikk med hunden i bånd tilfelle vi skulle møte noen, noe vi også gjorde.
Det var en rett slette vi så vell 150-200m frem og der sto jo selvfølgelig jacken,løs... Jacken kom løpende mot oss, men stoppet halveis. Dermed kom eieren 50m bak jacken og spurte IGJEN om dem kunne hilse, jeg sa klart nei og att hu fikk ta på den forbanna bikkja si bånd. Hun hadde NULL kontroll over hunden og mens hu ropte å prøvde å få bikka til seg så løp den rett i strupen på min hund igjen. Det ble ikke skade på noen av hundene . MEN jeg var meget forbanna og sa til hu att om jeg ser den jacken løs en gang til OG den flyr på min hund enda en gang så kommer jeg til å kreve att jacken blir avlivet. Når jeg sa det så sa hun att hunden hennes hadde vært i en slåsskamp for ikke lenge siden hvor jacken måtte syes, så altså så går hun løs med en hund som har gjort det her ihvertfall 3ganger.!

 

gjorde jeg rett i det jeg sa? jeg selv syntes det, men andre syntes jeg bare burde la det gå. 

Å nei, det kom ikke noen synlige skader på min hund, men han har jo fått et rase hat mot alt av små bikkjer. 

og er det liksom unnskyldt siden det er en liten hund som fløy på min og ikke en stor en? 

og er det greit att jacken beit meg når jeg tok tak i den for å skåne min egen hund?

Har snakket med MANGE som mener att det er greit FORDI det er en liten hund og det ikke ble stor skade alikavell. Jeg er helt uenig og står fremdeles for å få den avlivet om den legger en tann på min hund igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville anmeldt det nå, ikke ventet til neste gang den angriper. Eier kan få krav om at hunden må gå i bånd og evt munnkurv. Vil tro at det veier litt tyngre å bli kalt inn til avhør hos politiet og at eier kanskje skjerper seg. 

Jeg synes ikke det er greit at jrt bet deg når du forsvarte din hund. Jeg ble bitt da jeg forsvarte min hund en gang og jeg anmeldte. Du hadde ikke blitt bitt om den andre ikke hadde angrepet først.

Jeg har selv en liten hund og det er absolutt ikke greit at hun angriper andre hunder, hverken store eller små. 

Håper det går bra med hunden din :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, det er ikke greit at en hund oppfører seg slik, uansett størrelse. Og det er veldig lite ansvarsfullt av eieren å ikke ha den i bånd når de ikke har kontroll på den. At du ble bitt var vel kanskje et uhell? Jeg regner med at jacken tiltenkte det bittet til hunden din? Med mindre den skifta fokus over på deg FOR å bite deg da. Men uansett om bittet var meningen eller ikke, er det ikke greit at noen som helst hund går rundt og flyr på andre hunder. 

Jeg ville anmeldt, for å si det sånn. Det er tydeligvis ikke en engangshendelse eller et hendig uhell. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes sånt kan være vanskelig. Noen folk er håpløse og innser ikke alvoret før de faktisk blir pålagt å avlive hunden sin. Selv ville jeg ikke ønsket noen å miste hunden sin slik, men det er utrolig lite trivelig å bli angrepet gang på gang. Du vet jo hvor de bor så her går det an å formulere et brev hvor du formidler dine synspunkter og understreker at du vurderer anmeldelse i forhold til at disse menneskene lar en,  per definisjon farlig og skremmende hund, gå løs. Det i seg selv er et åpenbart lovbrudd. Du kan jo også få med at du vurderer å legge frem krav om avliving hvis du oppdager at hunden er løs igjen. 

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

58 minutter siden, Emilie skrev:

Jeg synes sånt kan være vanskelig. Noen folk er håpløse og innser ikke alvoret før de faktisk blir pålagt å avlive hunden sin. Selv ville jeg ikke ønsket noen å miste hunden sin slik, men det er utrolig lite trivelig å bli angrepet gang på gang. Du vet jo hvor de bor så her går det an å formulere et brev hvor du formidler dine synspunkter og understreker at du vurderer anmeldelse i forhold til at disse menneskene lar en,  per definisjon farlig og skremmende hund, gå løs. Det i seg selv er et åpenbart lovbrudd. Du kan jo også få med at du vurderer å legge frem krav om avliving hvis du oppdager at hunden er løs igjen. 

 

Siden jeg er i sånt deilig humør ang menneskeheten: tror du at et menneske som går med hunden sin løs - men som gang på gang på gang igjen selv om den biter i fra seg på både mennesker, dyr og gud vet hva... Kommer til å gjøre endringer av et brev? Jeg tror ikke det finnes et fnugg av håp. Men siden hunden ikke har bedt om å komme til et slik hjem er det selvsagt verdt forsøket. Selv om jeg har 99% tvil i at noe som helst kommer til å skje. Stakkars hunder som ender hos slike ansvarsløse folk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

12 timer siden, Bjornal skrev:

Anmeld og krev hunden avlivet, den har allerede bitt deg. Det er ikke noe vits å spare slike drittbikkjer og heller ikke skåne eiere som ikke gidder å holde kontroll på sin egen hund.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Jeg forstår at uerfarne, ikke-hundeeiere ser på det som et BITT uansett omstendigheter, men jeg mener at et bitt (på et menneske) som kommer i kampens hete og som et resultat av at man prøver å gå imellom to hunder eller dra vekk den ene osv. ikke kan tolkes som et BITT. Da skulle jeg ha krevd minst 5 hunder avlivet, inklusiv to av mine egne som var i ferd med å forsvare seg når jeg kom imellom. 

*********

Jeg forstår forøvrig at det er fortvilende med en sånn hund (og eier) i nabolaget, men synes det er vel drastisk å forlange avlivning etter to-tre slike hendelser. Om det hadde vært en større hund hadde jeg forstått det, men her er det snakk om en liten hund. (Jeg vet at det ikke er lov å si og mene sånt, men for meg spiller størrelsen faktisk en rolle ;) )

  • Like 9
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Just now, Helianthus said:

Jeg forstår at uerfarne, ikke-hundeeiere ser på det som et BITT uansett omstendigheter, men jeg mener at et bitt (på et menneske) som kommer i kampens hete og som et resultat av at man prøver å gå imellom to hunder eller dra vekk den ene osv. ikke kan tolkes som et BITT. Da skulle jeg ha krevd minst 5 hunder avlivet, inklusiv to av mine egne som var i ferd med å forsvare seg når jeg kom imellom. 

Stor forskjell på om en hund faktisk forsvarer seg eller løper avgårde helt blokkert for å angripe...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 minutes ago, Helianthus said:

I kampens hete så tviler jeg på at det spiller noen rolle for hunden om den angrep eller gikk i forsvar når den traff på menneskehud...

Sant, men nå snakker jo trådstarter om en hund som faktisk er såpass heit at den har angrepet hund i alle fall tre ganger, samt en eier som ikke ser hvilket ansvar man faktisk har. Da ville i alle fall jeg anmeldt, slik at eier får seg en tilbakemelding om at det ikke er OK ha ha et slikt hundehold. Har man hunder som liker å spise andre hunder, så får man vær så god være sitt ansvar bevisst og holde den hunden i bånd.

Og jada, har selv en liten samling hull etter å ha hatt hund i 25+ år, så vet jo at et bitt ofte kan komme i situasjoner der man må inn og skille hunder, evt håndterer hund som har smerter/sykdommer o.l. Vil dog ikke putte dette i samme kategori, siden det kunne vært unngått om eieren faktisk hadde brukt knotten litt...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Anmeld. Så, når bikkja blir henta av politiet og satt på kennel i påvente av en rettsavgjørelse, så kan vi henge oss på en "stakkars Fido er misforstått og hunder har ikke noe rettssikkerhet"-bølge noen uker etterpå. Det er godt når vi får utløp for litt rettferdig harme! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes ikke det er greit eller forsvarlig at det er en liten hund. Greit at det mest sannsynlig blir mindre skader, men den skaper allikevel frykt i nabolaget. Den gir også andre hunder dårlige erfaringer slik at det blir en ond sirkel. Jeg mener ikke at man trenger å be om avlivning, men om det anmeldes til politiet så blir eier tvunget til å ta ansvar og om det da skjer igjen og hunden blir krevet avlivet så har eier fått et valg. 

Jeg synes det regnes som bitt jeg. Om ikke personen hadde fått bittet så hadde hunden fått bittet. Hunden var ute etter å bite noen

Lenke til kommentar
Del på andre sider

12 minutter siden, Bjornal skrev:

Sant, men nå snakker jo trådstarter om en hund som faktisk er såpass heit at den har angrepet hund i alle fall tre ganger, samt en eier som ikke ser hvilket ansvar man faktisk har. Da ville i alle fall jeg anmeldt, slik at eier får seg en tilbakemelding om at det ikke er OK ha ha et slikt hundehold. Har man hunder som liker å spise andre hunder, så får man vær så god være sitt ansvar bevisst og holde den hunden i bånd.

Og jada, har selv en liten samling hull etter å ha hatt hund i 25+ år, så vet jo at et bitt ofte kan komme i situasjoner der man må inn og skille hunder, evt håndterer hund som har smerter/sykdommer o.l. Vil dog ikke putte dette i samme kategori, siden det kunne vært unngått om eieren faktisk hadde brukt knotten litt...

Jeg tenker at denne hunden har havnet på "angrepsplanet" pga sin skjødesløse eier. Jeg ser ikke bort i fra at erfaringene til den hunden har gjort det slik at den angriper. Om eier har hunden i bånd og samtidig dropper at hunden skal hilse(kanskje uønsket) på kreti og pleti, så vil ting bli ganske så anderledes. Ett passeringskurs hadde nok også hjulpet på. Prøv å snakk med eieren du. Jeg syntes vi har for lav terskel på å anmelde og det gjelder ikke bare hund.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Just now, Avani said:

Jeg tenker at denne hunden har havnet på "angrepsplanet" pga sin skjødesløse eier. Jeg ser ikke bort i fra at erfaringene til den hunden har gjort det slik at den angriper. Om eier har hunden i bånd og samtidig dropper at hunden skal hilse(kanskje uønsket) på kreti og pleti, så vil ting bli ganske så anderledes. Ett passeringskurs hadde nok også hjulpet på. Prøv å snakk med eieren du. Jeg syntes vi har for lav terskel på å anmelde og det gjelder ikke bare hund.

Jeg veit at jeg er litt bastant her, men trådstarter har vel allerede forsøkt å snakke med eieren som helst bare vil at hunden sin skal "hilse". Og ja, det er jo ingen tvil om at det er eieren som i bunn og grunn er problemet her.

Grunnen til at jeg anbefaler å anmelde er fordi i de fleste tilfeller så mister ikke personen hunden men får en relativt kjip samtale med politiet. Hos de fleste normale (men uvitende/ignorante) mennesker så er det nok til at de skjerper seg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 minutt siden, Bjornal skrev:

Jeg veit at jeg er litt bastant her, men trådstarter har vel allerede forsøkt å snakke med eieren som helst bare vil at hunden sin skal "hilse". Og ja, det er jo ingen tvil om at det er eieren som i bunn og grunn er problemet her.

Grunnen til at jeg anbefaler å anmelde er fordi i de fleste tilfeller så mister ikke personen hunden men får en relativt kjip samtale med politiet. Hos de fleste normale (men uvitende/ignorante) mennesker så er det nok til at de skjerper seg.

Helt enig med deg. Det er så mange eiere som ikke bryr seg og det ødelegger for så mange andre :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

5 timer siden, AnkiogBonita skrev:

Nå kan jo denne skade en mindre hund ganske mye da :no: 

Det er jo et aspekt. En jrt har ingen problemer med å drepe en chihuahua hvis den vil det. Derfor er denne hunden  mest sannsynlig å regne som farlig og skal etter loven alltid være under kontroll. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

18 timer siden, Emilie skrev:

Du vet jo hvor de bor så her går det an å formulere et brev hvor du formidler dine synspunkter og understreker at du vurderer anmeldelse i forhold til at disse menneskene lar en,  per definisjon farlig og skremmende hund, gå løs. Det i seg selv er et åpenbart lovbrudd. Du kan jo også få med at du vurderer å legge frem krav om avliving hvis du oppdager at hunden er løs igjen. 

Jeg syntes jeg ga en veldig klar beskjed når dette skjedde att det her fikk bli siste gang den hunden fikk gå løs, så jeg trur ikke ett brev hjelper så mye..:icon_confused:

8 timer siden, Helianthus skrev:

Jeg forstår at uerfarne, ikke-hundeeiere ser på det som et BITT uansett omstendigheter, men jeg mener at et bitt (på et menneske) som kommer i kampens hete og som et resultat av at man prøver å gå imellom to hunder eller dra vekk den ene osv. ikke kan tolkes som et BITT. Da skulle jeg ha krevd minst 5 hunder avlivet, inklusiv to av mine egne som var i ferd med å forsvare seg når jeg kom imellom. 

*********

Jeg forstår forøvrig at det er fortvilende med en sånn hund (og eier) i nabolaget, men synes det er vel drastisk å forlange avlivning etter to-tre slike hendelser. Om det hadde vært en større hund hadde jeg forstått det, men her er det snakk om en liten hund. (Jeg vet at det ikke er lov å si og mene sånt, men for meg spiller størrelsen faktisk en rolle ;) )

Hvor mange hendelser er greit for å kreve avlivning mener du? Tenk om det hadde vært snakk om en liten hund, er det da greit? 
Trenger hundene virkelig å være like i høyde/vekt for å ha en betydning. Uansett størrelse så gir det hunden min VELDIG dårlige erfaringer med små bikkjer.

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syntes vell kanskje det blir dumt å anmelde når jeg sa til hun att jeg skulle gi det en sjanse til, men att jeg da kom til å  kreve den avlivet/anmelde til politiet om det skjer igjen. 
Jeg syntes jo att dette er en kjip situasjon og ønsker jo ikke hunden noe vondt, men hvor mange ganger skal jeg la den sette tenna i min og sikkert andre sine bikkjer?..

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Greia handler jo om å få eier til å forstå at denne ikke kan være løs. Om du krever hunden avlivet så kommer du uansett neppe noen vei, siden den ikke har forårsaket skade om du ser bort i fra den gangen du stappet henda i mellom. Hvordan kan man så nå inn? Jeg tenker at man kan kanskje prøve å ta en prat med eier, uten bikkjer tilstede. Vise til hundeloven og prøve å få dem til å forstå alvoret.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du anmelder kommer kanskje politiet til å ta en prat med dem. Det skjer garantert ikke noe avliving eller alvorlig straff for anmeldelse av et angrep som ikke en gang har endt hos lege/dyrlege. Dersom det skjer flere ganger med nye anmeldelser blir det da konsekvenser. Men det er såvidt jeg vet politiet som avgjør straffen, anmelder kan ikke kreve avliving som sådan.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Bordercollie skrev:

Jeg syntes jeg ga en veldig klar beskjed når dette skjedde att det her fikk bli siste gang den hunden fikk gå løs, så jeg trur ikke ett brev hjelper så mye..:icon_confused:

Ja, men det var åpenbart ikke klart nok for eieren av hunden. Jeg synes ikke terskelen bør være så lav før man går hen og prøver å få andres dyr avlivet. I grunnen synes jeg det i seg selv er utrolig kjipt. Det er liksom mange andre ting man kan prøve før man går den veien. En prat i omgivelser uten aggressive hunder kan være nok, eller et brev som er mer formelt, så hvorfor ikke?   

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...