Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har kjøpt meg alfa walk queen fjellsko og ble brått litt usikker på vedlikeholdet av dem. Damen i butikken solgte meg lær-voks og ba meg bruke den ofte, men etter å ha lest på nett så får jeg inntrykk av at det må vanlig impregnering til også? Å ikke hvilken som helst, nei, den må være tilpasset lærsko med gore-tex membran. Har jeg forstått det rett hvis voks er beskyttelse av læret og skal påføres først, deretter impregnering for å holde vannet ute? 

Hilsen newbie på fjellsko..

Skrevet
59 minutter siden, Tonje skrev:

Jeg har kjøpt meg alfa walk queen fjellsko og ble brått litt usikker på vedlikeholdet av dem. Damen i butikken solgte meg lær-voks og ba meg bruke den ofte, men etter å ha lest på nett så får jeg inntrykk av at det må vanlig impregnering til også? Å ikke hvilken som helst, nei, den må være tilpasset lærsko med gore-tex membran. Har jeg forstått det rett hvis voks er beskyttelse av læret og skal påføres først, deretter impregnering for å holde vannet ute? 

Hilsen newbie på fjellsko..

Aldri brukt impregnering på mine lærsko og de er 100% tette hele tiden. 

Vasker dem ren før jeg smører dem med lærfett (med bivoks, det er viktig at det er med) også får de stå å tørke. Thats it. Aner ikke hvordan det er med læret i seg selv, men sånn fett er jo vannavstøtende som bare det. 

Skrevet
1 time siden, MaritaS skrev:

Hvor ofte smører du de? Etter hver bruk?

Jeg fikk beskjed om at de ideelt sett skulle smøres etter hver tur. 

@Malamuten ; Jeg har smurt de med voks og de var tette på dagens 2 timer i vestlandske bakkemyrer, men jeg blir litt i tvil om det er nok når jeg leser på div sider på nett. 

Skrevet
1 time siden, MaritaS skrev:

Hvor ofte smører du de? Etter hver bruk?

Jeg smører de som regel en gang før jeg tar de i bruk også et par ganger i året når jeg kommer på det. Bruker de stort sett ganske mye både sommer og vinter. Alle mine par av div merker har holdt i 3 år eller mer og da er det gjerne andre ting som ryker enn læret. feks begynner stoffet inni å bli slitt etterhvert så jeg får gnagsår e.l. og da bytter jeg.

@Tonje Etter hver tur synes jeg hørtes veldig mye ut, med mindre man bruker skoene sjeldent. Det kan bli for mye av det gode også. Tror ikke det er bra for læret det heller, på samme måte som man ikke skal ha på for mye fett pr gang.. 

Skrevet

Jeg smører kun med fett. Bruker ikke impregnering på lærstøvler. Jeg gidder heller ikke smøre de for hver tur. Går med støvlene flere dager i uka, og da gidder jeg ikke det. Ikke ser jeg det som nødvendig heller. Jeg behandler de med gjevne mellomrom når jeg selv syns det trengs. 

Mine støvler holder 2 år omtrent, men det er stort sett alltid pga sålen blir slitt ned. Læret holder seg bra. 

Skrevet

@Tonje Fra alpha sine sider: 

Hvor ofte skal jeg behandle støvlene mine?

Hvor ofte du må impregnere støvlene er avhengig av hvor mye du bruker de. Det er en grei tommelfingerregel at hvis du ser at støvlene begynner å trekke vann (mørke flekker) på enkelte punkter, som for eksempel i gangfolden over vristen, er det tid for ny impregnering. Før større turer eller før jakta er det en selvfølge at støvlene får full behandling.

Dog ville jeg nok satset på å få smurt de litt før de begynner å trekke vann, altså ikke at det er så lett å vite nødvendigvis før det har skjedd, men med nye sko så ville jeg ikke ventet til det skjedde liksom, det tar gjerne lang lang tid og mye bruk, og er de først begynt å tørke ut så kan de raskt sprekke og få varig skade. Ellers så forstår jeg det sånn at de anbefaler impregnering om man har rengjort støvlene med såpe/kjemikalier for å få vekk skitt, fordi man da åpner porene i læret, jeg har aldri brukt noe slags kjemikalier på mine sko, vann og litt gnukking med en håndduk har alltid vært nok til å få de rene, så mulig det er derfor jeg aldri har hatt behov for impregnering da. 

  • Like 1
Skrevet

Da satser jeg på at det holder med den lærvoksen jeg fikk i butikken. Litt knotete å få smurt ordentlig på de mykere foldene under lissene, men jeg håper de holder lell. Virker jo som at det stoffet som er der lettere vil kunne begynne å ta inn vann.

Skrevet

Ser nå at jeg leste litt fort, det står jo at man skal impregnere når de begynner å trekke vann, og det er kanskje ikke så dumt, jeg tenkte smøring jeg nå. Men etter min erfaring så skal det mye til før de begynner å trekke vann(så lenge du smører de i ny og ne) så det er neppe noe du trenger å tenke på med det første uansett. Det forrige paret jeg hadde begynte å trekke vann på slutten (altså inn i læret, ikke så jeg ble våt på bena), men det var nok utelukkende fordi jeg slurvet med smøring på slutten. Det ble for lenge uten og for mye bruk så de tørket ut og det gjorde nok skade som ikke kunne repareres. Men om jeg smurte de så trakk de ikke vann de neste 3-4 turene heller altså, selv uten impregnering, det var vell mer det at effekten av smurning ble kortere enn før. Men der tror jeg nok læret hadde begynt å sprekke og var ødelagt rett og slett pga manglende stell i kanskje 1 og 1/2 år eller noe sånt og ca daglig bruk... 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...