Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei jeg har en samoyed/Bordercollie blanding på 9,5 uker, og hun viser seg å lære seg ting veldig lett. Hun har allerede lært seg sitt og dekk, og på plass(da går hun og setter seg i sengen sin).  Hun er så og si stueren, hvhis jeg er flink å følge med på tegnene hennes. Jeg syns det er kjempe gøy å jobbe med henne, men det blir jo ikke lange perioder om gangen da hun er liten. 

Hvordan kan jeg lære henne å ligge i sengen og bli der. For hun går jo ut av sengen når hun har fått godbiten sin. Hun vil heller sove på gulvet eller på stueteppet (Sikkert pga varm pels). Sengen er mest sånn at hun løper oppi og leker og knager litt på leker osv. 

 

HVilke andre ting kan jeg lære henne etterhvert?

Sliter litt med at hun hopper og biter endel... Tar gjerne i mot tips her. 

 

Skrevet

Tvinge og tving fru blom... Vi har ikke hundebur, og derfor ønsker jeg at hun har et sted som er hennes plass hvis jeg trenger at hun holder seg et sted en stund. 

Skrevet
Akkurat nå, Luna-samo skrev:

Tvinge og tving fru blom... Vi har ikke hundebur, og derfor ønsker jeg at hun har et sted som er hennes plass hvis jeg trenger at hun holder seg et sted en stund. 

Hvor liker hunden best å sove? Bruk det området som en slik plass :) Ikke gjør det mer avansert enn at du lærer hunden å bli der du sier den skal bli. liker hunden bedre å ligge en annen plass enn i sengen, så bruker du en annen plass. Evt kaster du ut sengen og bruker plassen i seg selv som "dens plass". Det MÅ ikke være en seng der. 

Skrevet

Jeg bruker aldri go'biter i forbindelse med å lære hunden "gå og legg deg". Det skaper bare forventninger, og en hund som i hvertfall ikke legger seg til ro. 

Når valpen er helt liten, setter jeg bare ord på at den går og legger seg selv. Altså, når den er på vei for å legge seg til - hvor det måtte være- så sier jeg "gå og legg deg", og slenger gjerne på litt rolig ros i det den legger seg ned. Det tar ikke lang tid før den kopler sammenhengen, så man kan be den om å gå og legge seg. Når det er på plass, kan du kreve at den faktisk blir der, ved å lempe den tilbake, om den spretter opp igjen. Om det er i en hundeseng, eller en plass valpen selv har valgt, synesjeg ikke spiller noen rolle, bare den slår seg til ro der. Når dette er innarbeidet, er det ikke noe problem å bruke kommandoen på ulike plasser, ved å peke på hvor du vil ha bikkja, og be den legge seg "der".

Skrevet

Jeg kan godt se for meg at en slik hund synes det blir for varmt å ligge oppå noe, slik som polarhunder(og en del andre godt pelsede hunder) ofte synes, derfor vil nok første bud for å lære hunden å ligge i ro på en plass lenge være å enten få henne til å legge seg utenfor sengen, eller på en eller annen måte lær inn at hun skal gå å legge seg i det området også får hun velge selv da om det er på eller utenfor sengen. 

Jeg foretrekker og ta sånt over tid med tålmodighet og modenhet heller enn å trene det inn som en lydighetsøvelse mer. Jeg føler ofte at når man trener på ting som en lydighetsøvelse med godbit belønning e.l. så ligger hunden ofte mer i spenn og venter og det er jo gjerne ikke det man  vil i en slik setting, man vil vell at de legger seg ned å slapper av for lengre tid. Nå har ikke vi noen fast plass til hunden, de får være der de vil stort sett, men jeg vil fortsatt at de skal være rolige inne så poenget blir jo mye av det samme, bare at man ber de legge seg en spesiell plass hver gang istedet for der de står.

Fint å trene på sånt etter man har vært ute eller gjort noe slik at hunden er litt sliten så den kan ta en dupp der og raskt komme inn o vanen om at denne plassen blir avslappingsplassen :) Nå i starten blir det jo korte tidspunkt uansett om man skal legge på kommando, så da hadde jeg kanskje heller laget en liten binge av kompostgrinder eller festet et bånd som bare gir hunden tilgang til det området for å holde hunden på den plassen også senere tatt vekk kompostbingene/båndet og lagt på kommando på det.

 

Men om du vil trene det inn som en lydighetsøvelse så er det jo bare å begynne som med andre bli øvelser. Få hunden til å ligge og beveg deg litt unna og rundt å belønn for at hunden blir liggende rolig. I starten så er det bare kanskje nok å vente litt etter den har lagt seg, eller bare bevege seg noen cm vekk, om hunden reiser seg så har man gått for langt så da må man prøve kortere avstander igjen. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...