Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg driver å utdanner meg til å bli trinn 1 instruktør og har fått temaet miljøtrening. Jeg kunne tenke meg å dra i gang en diskusjon ang miljøtrening for å prøve å få noen nye insikter på temaet. Hva er miljøtrening? Hvorfor miljøtrene? Hvordan miljøtrene? Hvor/hvilket miljø bør man trene på/i. Er det noen begrensninger i forhold til miljøtrening? Noen som har noen spesielle opplevelser eller historier å komme med etc? 

Skrevet

I forhold til valper er ikke dette noe jeg gjør noe nummer ut av. Tar med valper/unghunder rundt om hvis det passer seg slik, uten noe om og men. Bikkjer som er normalt sammenskrudd, takler verden uansett...

  • Like 3
Skrevet

Det er ca slik jeg tenker og men jeg skal snakke om temaet  i 10 min så jeg må ha litt mer "fyll" enn som så ? Jeg vet for eksempel at enkelte bruker godbiter under miljøtrening. Noen med argumenter for/imot? Jeg håper flere vil svare. :-)  Det kan jo være greit med skikkelige svar i tråden for ettertiden og (til andre som har spørsmål om temaet). 

Skrevet

Go'biter kan jo uansett være kjekt å ha med seg i nye situasjoner. Om man vil belønne bra ting valpen gjør. Feks ta kontakt i nye og spennende settinger.

Skrevet

Jeg passer på å ta med meg valper til mijøer jeg ønsker den skal takle, utover å tenke litt ekstra over at valpen kan få være med til butikken og kikke på livet utenfor (jeg tar  jo normalt sett ikke med meg hunder da), passer på å gå litt hvor det er masse folk, barn, vogner osv (sånt har vi ikke hjemme) så gjør jeg jo ikke noe hokus pokus. Jeg tar bare valpen med meg. Jeg bruker sjelden godbiter, men lar valpen bruke god tid til å undersøke ting, spesielt ting som er litt småskumle. Og gir verbal ros når den kommer over en eventuell "hindring".

I andre settinger kan jeg godt bruke godbiter, f.eks. dersom den er litt reservert for folk, så kan folk godt få lov til å gi litt godbiter jeg har med så folk blir mer gøy.

Jeg presser aldri valpen, men prøver å vise at ting den eventuelt reagerer på ikke er noe farlig. I min erfaring har det tatt 2-3 møter med det skumle og maksimalt 10 minutter før de har skjønt tegninga. Så langt har barnevogn, handlevogn og eget speilbilde vært slik type "hindring" (ikke samme valpen).

Ellers er det med på kortere bilturer som leder til noe positivt, da det er veldig viktig for meg at hundene trives i bilen. 

Passer på at de møter mange ulike lyder og underlag + fysiske utfordringer (det bruker vi skogen til).

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...