Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Andre som har reslutater etterhvert? :)

Vi var på vår 2. Utstilling i dag. Seeko fikk excellent og ck ? det var en annen hann med som var 3 år. Den ble best i rasen med begrunnelse at seeko enda var ung og trenger mer masse. Det synes jeg var veldig rettferdig da vår bare er 11 mnd. Og startet juniorklasse. Så jeg er suuuper fornøyd og spent på hva morgendagen bringer. Da er vi forøvrig alene i rasen.

 

  • Like 7
Skrevet

Gikk så som så. Jäger og Nora fikk hver sin ck og Sanna ble BIR valp av 4 i rasen, men ble uplassert i gruppa.

I dag ble vi hjemme :)

 

  • Like 3
Skrevet

Jeg hadde lenge gledet meg til å stille i går, da rasedommeren dømte fôrtispa Mira på et valpeshow i fjor, og beskrev henne til meg som "din nye stjerne" - så jeg hadde jo lyst til å høre hva han syntes om utviklingen hennes. 

Hun var i full pels da jeg meldte på, også kom hun på at hun jo skulle røyte, og var dermed helt naken nå. Jeg lurte veldig på om jeg skulle stille eller ei, men kom fram til at hun er stilt så lite at hun kan trenge treningen, og pengene var allerede "kastet bort". 

Så da møtte vi opp med Mira og Glam, og 23 andre påmeldte bernere - ganske mye for en nasjonal utstilling nå for tiden. Glam fikk excellent og ble nummer tre av fem juniorer, med en kjempefin kritikk. Mira fikk nesten enda bedre kritikk, veldig tydelig at dommeren fremdeles likte henne, men uten pels ble det "bare" excellent og nummer to av tre - slått av den samme hunden som etter mye løping og grubling slo oss i BTK som valp i fjor, og som endte som BIR i går. Hun hadde pels denne helga, så litt urettferdig rematch :P

Med excellent etter fylte 18 måneder (Mira er 19), og andre krav oppfylt allerede, betyr det at Mira nå er avlsklarert i henhold til raseklubbens retningslinjer for avl. Jeg vurderte derfor veldig sterkt å droppe henne i dag, og fokusere kun på Glam. Mira kunne gjøre comeback når hun har fått på seg klærne igjen.

Takk og lov for at jeg er tilstrekkelig avslappa og ikke proff nok til kun å stille fullpelset hund!

Glam gjentok gårsdagens resultat, men fikk sin dårligste kritikk noensinne - dommeren likte ikke ham, nei. Jeg synes jo Glam er mange hakk bedre enn Mira, så jeg var spent på hvor "dårlig" hun kunne gjøre det, endatil uten pels - men gikk inn med tappert mot.

Yeah, så Mira-snuppa slo til med klasseseier med CK, helt overraskende for meg! Jeg håpte på VG, men var åpen for det meste. Hun er en pen tispe, men er noe dårligere type enn Glam, er ikke kommet like langt i utviklingen, og nevnte jeg at hun er kliss naken? Så jeg så ikke den CK'en komme denne helga.

I BTK var det fem tisper med CK, så jeg tok for gitt at jeg skulle bli takket av med en gang, så dommeren kunne fokusere på de som faktisk var anstendig påkledd. Men neida, vi løp og løp, og til slutt sto vi som 2 BTK med Miras første cert! Hadde hun hatt pels, ville hun fått BIR'et i dag, sa dommeren.

Veldig, veldig morsomt - og enda litt uvirkelig. Det var jo Glam jeg håpte skulle ta et cert i helga, og Mira ble med for moro skyld når jeg så hvordan pelsen var.

Nei, en skal ikke ta noe for gitt, og ikke gi seg sånn helt med en gang. Jeg gliser enda, og skåler med meg selv med et glass med rom&pepsi, et raust stykke brownies, jordbær og pisket krem.

Edit: For de som husker kulltråder, så er Mira valpen jeg kalte Nyada fram til leveringsalder, og som på stamtavla heter Latrudas Get Lucky. Hun Got Lucky Indeed!

13522003_10156944342820136_2184844259243

  • Like 14
Skrevet

søndag viste seg å bli enda bedre? vi fikk exc og vi fikk cert og ble BIR.

på lørdagen hadde de visst gjort en feil da vi egentlig skulle blitt BIR junior men ble vurdert sammen med den voksne malamuten. Men pytt sann. Vi fikk visst også res. Cert da.

Men storførnøyd med helgas resultater og utrolig kjipt vi ikke kunne vente for å bli med i gruppa.

20160626_193937_zps5wxqcxcr.jpg

  • Like 6
Skrevet

Pytt Pytt:wub: fikk være med han også,og endte opp med å bli BHK og BIM,bare slått av den nydelige BIR tispa.

At han slo Jäger snakker vi ikke om i heimen.

  • Like 2
Skrevet
8 timer siden, Wildlife skrev:

søndag viste seg å bli enda bedre? vi fikk exc og vi fikk cert og ble BIR.

på lørdagen hadde de visst gjort en feil da vi egentlig skulle blitt BIR junior men ble vurdert sammen med den voksne malamuten. Men pytt sann. Vi fikk visst også res. Cert da.

Men storførnøyd med helgas resultater og utrolig kjipt vi ikke kunne vente for å bli med i gruppa.

20160626_193937_zps5wxqcxcr.jpg

Grattis! De gjorde forøvrig rett i at du skulle bli vurdert opp mot den voksne Malamuten på Lørdag. Over 9 mnd er de begge voksne og konk. mot hverandre. Noen klubber har som en "gimikk" også uoffisielle JR. konk. Det var denne ringsekretæren event. glemte om du ikke fikk BIR jr. rosett / beskjed om å gå i finalen. 
Du skulle alstså egentlig fortsatt blitt 2 BHK bak den andre, men også BIR jr. 
Uansett- grattis :)

Spesielt  moro med Stine- well done :D

  • Like 1
Skrevet
21 minutter siden, Yodel skrev:

Grattis! De gjorde forøvrig rett i at du skulle bli vurdert opp mot den voksne Malamuten på Lørdag. Over 9 mnd er de begge voksne og konk. mot hverandre. Noen klubber har som en "gimikk" også uoffisielle JR. konk. Det var denne ringsekretæren event. glemte om du ikke fikk BIR jr. rosett / beskjed om å gå i finalen. 
Du skulle alstså egentlig fortsatt blitt 2 BHK bak den andre, men også BIR jr. 
Uansett- grattis :)

Spesielt  moro med Stine- well done :D

Ja var det jeg mente?mulig jeg formulerte meg litt dårlig. Men var det samme du sa☺

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...