Gå til innhold
Hundesonen.no

Fra valpepels til voksen- gjøre overgangen lettere?


Pixie
 Share

Recommended Posts

Noen som har noen gode tips til hvordan jeg kan få pelsbyttet til å gå så smertefritt som mulig? 

Jeg har en tibetansk terrier som ble klippet i mai, ikke helt nedklippet. Han har en del pels nå. Han har tydeligvis starta pelsbytte og vi børster/kammer minst en gang om dagen, det floker seg fort. Jeg bruker børste med stålpigger, en kam med både lange og korte tenner og parfymefri balsamspray fra B&B. Han bades ca hver 14.dag med  parfymefri shampo og balsam fra B&B. Vi har ikke blåser eller føner, bruker hårføner på mer avstand  og lavere temperatur enn på eget hår.

Skjønner det kan ta fra uker til måneder før pelsen blir enklere, er det noe vi kan gjøre for å få fortgang i prosessen? Han har vært lettstelt frem til nå, så vi er litt bortskjemt :icon_redface:

Noen tips på børster/kammer, balsam, oljer e.l. som kan gjøre det lettere å håndtere pelsen i denne tiden?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pelsskifteprosessen må bare gå sin gang. Det er ikke noe man får gjort for å få det til å gå fortere. Det finnes heller ingen vidunderkurer - såfrem du ikke holder hunden nedbarbert. Det som gjelder er børsting, børsting, børsting og børsting - inkl kamming. Bruk gjerne balsamspray, men det hjelper ikke på å motvirke floker, det gjør det bare kanskje lettere å børste dem ut. 

Jeg har vært gjennom en del slike perioder med diverse hunder opp gjennom årene, noen har gått lettere enn andre, det kommer litt an på pelskvaliteten på hunden. 

All aktivitet som inkluderer bruk av sele vil føre til økt flokeproduksjon, det samme gjør bading og turer i skogen. Etter hver slik tur, er det lurt å børste eller kamme gjennom pelsen. Vær obs på alle steder der hud gnisser mot hud, som ved albuene, under halen, ved flankene, under/bak ørene, under haka... 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde pyreneisk gjeterhund tidligere. I pelsskifte var det hyppig børstingen og balsamspray som gjaldt. Bak ører og albuer føltes det som det kom en ny floke for hver jeg børstet ut.... :P Av utstyr var alt med fleece ney, og rundsydd skinn yay!

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hatt Tibbe, (Tibetansk Terrier) og det der er en fase du må igjennom. Det er ikke noe annet å gjøre enn å gre, gre og atter gre. Løsne opp floker så fort du finner de. Og husk at om du gir opp å klipper ham ned, får du hele prosessen på nytt igjen. Her snakker vi av erfaring :innocent:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...