Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Bloggen http://www.instituteofcaninebiology.org/ tar opp en rekke interessante og skremmende aspekter ved hundeoppdrett. For litt siden kom denne posten opp hvor det vises hvordan en norsk(?) doberman dør midt i lek. Les hele posten her: http://www.instituteofcaninebiology.org/blog/are-we-watching-the-extinction-of-a-breed-or-why-are-we-focused-on-consequence-instead-of-cause

 

Bloggen og filmen er rystende å se synes jeg. Er det noen som har noe mer oversikt over norske forhold ifht DCM og doberman?  

Skrevet

Herregud så grusomt. :no::icon_cry:Får vondt langt inn i hjerterota og kjenner klumpen i halsen skikkelig. Det er ekstra sårt når det er dobermann det er snakk om siden rasen står meg nært. Jeg vet om flere som har opplevd det samme, her i Norge. Moren til min første hund døde brått som det der. Uff, dette var trist å se med egne øyne.

DCM er en alvorlig ting som har blitt tatt tak i i rasemiljøet. De sier at ca 60 % av rasen på verdensbasis har sykdommen, så dette er alvorlig! Det er fokus på det også i utlandet, og screening tas. Jeg er litt usikker på status her til lands pr idag siden jeg ikke er i miljøet lengere, men de har fokus på det i RAS, som kan leses mer om her:  http://web2.nkk.no/filestore/RAS/RASDobermannver1.pdf

 

Skrevet

Vi gjorde en obduksjon for noen måneder siden av en dobber som plutselig bare hadde falt sammen slik. 2 år gammel, og både den og broren har jeg møtt flere ganger i parkene rundt her.

Hele forferdelig å tenke på at det er en så stor prosent av rasen med DCM :/

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk

Skrevet

Så tragisk. :( Jo mer jeg leser om DCM ser jeg at det er jo mange raser som er skikkelig syke. Det er trist å se hvordan vi har forvaltet de ulike hunderasene så forferdelig dårlig. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...