Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen med chinese crested her?


Nestle
 Share

Recommended Posts

Hei!

Jeg har ønsket meg hund i flere år, og nå ser det endelig ut til at det kan bli noe av. I tenårene hadde jeg en Dverg-Schnauzer. Jeg er 22 år og bor alene, og akkurat nå er jeg sykmeldt så jeg verken jobber eller studerer.  På grunn av sykdom så er jeg i perioder nødt til å være veldig rolig. Jeg ser etter en rase som kan klare seg med mindre turer, men som også kan like seg på lengre turer i f.eks. skogen. Jeg kommer til å ha med meg hunden overalt, og tenker at den også kan være med i kabinen om jeg skulle f.eks besøkt noen i andre byer. Hunden kommer ikke til å være mye alene, men den må kunne være alene en arbeidsdag når det blir tid for meg å jobbe igjen.

Rasen jeg har sett mest på nå er Chinese Crested Powder Puff.  Jeg kjenner dessverre ingen med denne rasen, så kanskje noen her kunne gitt meg litt innblikk? Virker som en veldig tilpasninsdyktig rase, med hunder som ikke har noe i mot å være på tur eller å ligge i sofakroken. Jeg har også sett på Bichon Havanais, men disse virker å være litt mer som  terrier?

Dette blir min første hund som jeg oppdrar fra valp, så at den er lettlært er bare en fordel ;)

 

Takk for alle tips :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har nakenhund. :) Veldig kjekk hund som aldri sier nei takk til aktivitet. Veldig smart og lærevillig. En racer på klikker og agility. Går ikke lei de (få) gangene vi trener lydighet i motsetning til blandingen jeg har. Mye energi, elsker folk. Har ikke opplevd at hun ikke vil gå mer på tur etc. Jeg går 1,5 time tur i skogen hver dag i raskt tempo, lengre i helgene. Jogger også 5-7 km et par ganger i uka halve året (funker ikke når hun må ha på mye klær/er vått/snø etc). Hun har aldri problemer med å henge med. Varme er ikke et tema. Kan bli solbrent, hiver på litt solkrem hvis vi skal grille el. 

Hun er naken og veldig var på ytre påvirkning som regn, snø, vind, våt asfalt, søle, blader, kvist etc. Jeg synes dette er et problem og ofte kjedelig for hunden og meg. Starter det plutselig å regne må jeg forte meg hjem osv. Har jeg med for lite klær/feil påkledning går jeg og bekymrer meg over at hun fryser hele tiden. Har ofte med skift i sekken. Jeg vet ikke hvordan dette er med puff.

Hun er en liten gledesspreder og alle blir sjarmert i senk. Hun er virkelig herlig! :D Elsker kos og nærhet. Sover under dyna eller inntil hodeputa mi om natta. Må være med på badet om morgenen og ligger alltid ved meg i sofaen. :wub:

Så er det det negative. Det er øyesykdommer på rasen og du MÅ kjøpe en som har øyelyste foreldre. Min har et ekstremt stressnivå og er ganske skjør i nøtta, noe som har ført til at hun er aggressiv mot fremmede hunder. Hunden min blir 9 i år og er nesten blind av arvelig katarakt. Ikke gøy. 

Pass på helsesjekker og gemytt. Møt mamma og pappa! De skal IKKE være redde eller trekke seg unna mennesker. De skal elske deg fra sekundet de møter deg og være en liten sirkusklovn! De kan være vanskelig å få til å være alene hjemme siden de knytter seg sånn til eieren. Regn med litt ekstra tid her. Det er litt pelsstell på puffen, spesielt som unghund. Den må gres kjapt hver dag og barberes i ansiktet innimellom. Den har ikke pels, men hår og røyter dermed minimalt. :) 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

"veldig var på ytre påvirkning som regn, snø, vind, våt asfalt, søle, blader, kvist etc. Jeg synes dette er et problem og ofte kjedelig for hunden og meg. Starter det plutselig å regne må jeg forte meg hjem osv. Har jeg med for lite klær/feil påkledning går jeg og bekymrer meg over at hun fryser hele tiden. Har ofte med skift i sekken." Akkurat som om jeg skull beskrevet det selv ang min havanais, denne har jo heller ikke pels (men hår) og hvertfall min er ekstremt var for kulde og dårlig vær.

Min er derimot en lavaktiv hund. Kunne nok ikke tenkt meg rasen igjen da jeg personlig ønsker en med mer energi som elsker lengre turer, selv om en del havanais selvsagt også kan ha mer energi enn min, så er det jo generelt en rase som ikke krever mye mosjon, men nettopp tid med eieren(e) bare og være med på det som skjer. Virker dermed som det kan være en rase som kan passe deg dette og. Absolutt ikke terrierliknende, dette er generelt myke hunder. ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må bare skyte inn det med aktivitet. Min er så aktiv fordi jeg ønsker det selv. Er jeg syk en uke eller faren min passer henne en helg (da får hun så og si ikke tur) er ikke dette noe problem. Hun tar det hun får. Aldri destruktiv inne, bare sover/koser, men kan virke understimulert når du ført kommer deg ut på tur etter en periode med lav aktivitet. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 16.5.2016 at 6:19 PM, Nestle skrev:

okei, takk for alle svar! Virker som om jeg har truffet riktig på rase :)

Noen som har erfaring med Kennel Moelmo?

Ei venninne har derfra. :)

Naken - kjekk liten sak som jeg digger. Blir med på alt, eller kan ligge under dyna med meg hele dagen :D

Inntrykk av at det kommer mye bra hunder fra moelmo. :) Men sjekk litt linjer, mange synes jeg er litt for nervøse!

Jeg digger den lille kroppen og sier aldri nei til å passe henne :P

Hun er bare 2,5-3 kg. Men i følge rasestandard skal de vell være større :P

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
    • Da har vi fått oss en reell frykt. Viser seg at tøffeste, tryggeste lille Edeward er som Mr.T når det kommer til trapper. Tror han fikk vondt i en klo da vi skulle opp trappen til veterinæren. Den forserte vi ved at jeg praktisk talt stod over han og løftet labbene hans en og en trinn for trinn. Han nektet gå selv, men var ok med å gjøre det sånn, hele trappen. Stoler på meg, men ikke sine egne bein.  Nå tenkte jeg det skulle være annerledes med en ny trapp som ser litt annerledes ut, på et annet sted, i annet lys, men nei. Ikke engang Nom Noms fristet nok til å våge gå et eneste trinn av den trappen med bakbeina.  Vurderer om Nom Noms er verdt det: Prøver snakke meg til fornuft. Det må vel finnes en annen måte? Muttern prøver friste med "kjepp". Dette ble pinlig fordi det er folk rundt, vi er på Tiller - Trondheims Grorud - og det ryktes at det kan være risikabelt å flagge blasfemiske avvik her på kveldstid etter mørkets frembrudd. Er det ikke provoserende nok å være svart hund om vi ikke skal gå rundt og vise at han liker å sutte på "kjepp" også?  — Virkelig, muttern! Dette vil jeg ikke være med på! Jevngodt med å brenne en Koran her. Du er sinnsyk!  Så han ble båret opp, som den lille babyen han er. Mindre pinlig. Fikk ham til å gå de siste tre trinnene selv. Prøver øke til fire-fem neste gang, uten å vifte med en diger "kjepp" så alle kan se det.  Han er i full sving med å fortære den nå, mulig for å prøve sikre seg mot flere sånne flauser ^^  
    • Avledning, og innlæring av alternativ adferd. "Hysj, gå og legg deg" fungerer bare HVIS hunden har lært og KAN oppgaven. Hvordan jeg ville gått fram avhengger veldig både av rase og individ. Men jeg ville ikke skjermet valpen for det som skjer rundt, den må jo bli vant til normale forstyrrelser. Hvis det er en rase med tendens til varsling så ville jeg nok sørget for å trekke for gardinene og ha på radio ved alenetreningen, så forstyrrelser utenfor blir mindre tydelige. I mange tilfeller ville jeg nok belønnet veldig raskt etter første bjeff, og deretter avbrutt/avledet, og lært inn alternativ adferd. Det er helt greit med et bjeff eller to for å si fra, og så komme til meg. Men hvis det er en bjefferase som varsler så skal man være ganske forsiktig for å ikke forsterke adferden. Det aller viktigste er å selv slappe av og ikke være så opptatt av det rundt. Det er ikke sikkert hunden reagerer i det hele tatt, og da trenger den ihvertfall ikke å lære det av eieren. Hvis det kommer et bjeff eller to på noe fra en valp ville jeg sagt "ja, ok", og så funnet på noe annet med valpen. En valp som får miljøtrening ute og oppdage masse lyder og omgivelser vil også være tryggere hjemme, mener jeg. Jeg kan anbefale boken Hverdagslydighet fra valp til voksen av Arne Aarrestad og Siri Linnerud Riber, den tar også for seg vanlige utfordringer.
    • Unge lovende sover søtt etter en to timer lang opp og ned fellestrening med mye bra og masse klebb.  Forventninger til hele stedet, både godteributikken som eimer deilig godis av alle slag, og hallen hvor godbitene hagler og det er lek og moro, de forventningene er skyhøye. Da muttern ba om en sitt før hun åpnet døren var ikke den unge lovende enig i det. Han var fokusert på å komme seg inn til moroa. Dumme muttern la listen for høyt og trodde hun skulle få sitt med verbal kommando, uten å engang hjelpe med lure. Hennes: "I shall ønly say this once," policy, hvorpå hun etter å være sikker på at han hørte det stilte seg til for å vente på sitten - det var som en krigserklæring. Da sitten endelig kom, men den kjipe megga ikke belønnet den med en gang, og hadde nerver til å lukke døren igjen da Ede spratt opp for å løpe inn, for å kreve mer.. Etter mange sånne forsøk, hvor sitten til slutt ble holdt med en godbit foran nesen, lenge nok til at mutteren fikk satt foten innenfor døren, så ble den belønnet et kom og ros og godis og den korte selvbeherskelsen han ble tvunget til å ha for å komme inn - sinnsykt frustrerende - ble forløst i økt glede, mer energi og iver, han ble mer gira av det enn han allerede var, så da muttern på ny, bare to meter innenfor første døren ***** ba ham om enda en sitt for å komme gjennom neste dør.. Hun fikk den, men han var ikke blid.  De glade forventningene hadde slått over i irritasjon da vi kom frem til plassen vår, og han satte i en hardrock konsert av bjeffing. Frustrert bjeffing. Emo bjeffing. Intenst. Øredøvende. Muttern fikk påpakning fra instruktør om å få hunden under kontroll, noe hun til sin store overraskelse fikk til momentant med å legge hendene på ham. Bjeffingen tok fullstendig slutt, han glemte hele resten av hallen, alt fokus var nå på kamp mot muttern. Hender uten godbiter som hadde nerver til å holde ham fast.. Tyggebeinet han ble tilbudt som alternativ å bite på var han fullstendig uinteressert i. Mutterns hender var den punchingbagen han følte for å ta ut sin høygira irritasjon og frustrasjon på. Vi var med ett tilbake til situasjonen i forrige uke. Dette var ikke tanning, dette var kamp, og Ede ville lære muttern å slutte stille urimelige krav og heller servere godis og leker og være blid og lett å ha med å gjøre. Han bet hardt og med et mål om mutterns submission. — Respect my authoritay, bitch! Muttern er ikke komfortabel med å bruke fysisk makt for å få trumfet gjennom viljen sin, men den der typen biting er fullstendig uakseptabel, og negativ straff var ikke en mulighet i situasjonen. Avledning var allerede forsøkt. Å holde ham fastlåst ble i øyeblikkets hete vurdert som en dårlig løsning. Selv om det å fysisk tviholde ham fast til han ga seg antakelig ville fungert der og da, så er ikke det en løsning når han blir større, og det blir han. Det kommer en dag hvor han har passert 40kg og har 10x forhøyet testosteron ifht en voksen hann. Den kampviljen der i den situasjonen lar seg ikke løse med bryting.  Muttern brukte det ene positiv straff verktøyet hun er komfortabel med. Overleppene hans ble lagt over tennene hans, om og om igjen. Han liker ikke å bite seg selv i leppene, og det frustrerte ham, men han hadde ikke lyst til å gi seg uten å ha lekset opp for muttern om å drive han inn i et sånt humør med urimelige krav. Det tok antakelig flere minutter før han ga opp. Så ikke på klokka, men hendelsene i rommet forøvrig ga holdepunkter å estimere fra. Mange ekle og vonde bitt i sine egne lepper fulgt av flere runder av og på tyggebeinet før kamplysten forlot den lille kroppen som roet seg ned og slo seg til ro. Søte lille snille Edeward var tilbake, og resten av treningen var han bare søt og snill og grei og flink. Muttern gjorde masse feil i starten, samtlige fra å ha for høye forventninger til hva han skulle mestre nå, og så bli så forfjamset av å ikke få hva hun ba om at hun ble usikker og ikke helt visste hvordan hun skulle løse det. De første feilstegene på gulvet var å forvente oppmerksomhet med for lav belønningsfrekvens. Lineføring ble repeatedly brutt av fokus rettet mot de andre ekvipasjene fordi muttern var for kjip med tørrfor. Tilbake til plassen vår hvor Ede er superflink til å chille nå.  Neste runde på gulvet, etter å ha ligget og sett på de andre, så fikk muttern oppmerksomheten, men hun feilet igjen med verbale cues uten lure, og hennes usikkerhet rundt hvordan løse det etter å ha feilet med å forvente utførelse på verbale cues, den forvirret Ede også, og vi ble gående og virre uten mål og mening. Han VILLE gjerne mestre, han var fokusert, men kommunikasjonen fra muttern var ikke klar og tydelig nok. Han la seg ned som et spørsmålstegn. Skjønte ikke hvorfor godbitene uteble. Mistet motivasjonen. Tilbake til plassen vår.  Tredje runde gikk bedre. Muttern hadde senket forventningene, klarte kommunisere tydeligere og belønne med høyere frekvens. Det løsnet.  ..men alle øvelser er bagateller. Så lenge valpen er snill og grei og i godt humør og gir kontakt og kommer på oppfordring, så er det ikke viktig om han sitter skrått, ligger på hoftene eller må bes flere ganger om noe. Det eneste virkelig viktige er å få den kampviljen under kontroll. Det har skjedd to ganger til nå. To ganger har han slått over i en sånn modus. Det er ikke overraskende. Jeg trodde ikke jeg kjøpte en retriever. Spørsmålet er hvilken måte som er den mest riktige å håndtere det på for å unngå virkelige problemer når han vokser til og får baller.  Tre andre valper jeg har hatt reagerte på smertehyl og ble lei seg og ville si unnskyld for å ha bitt meg. Easy peasy bitehemming på null komma niks. Chihuahuaen hadde en annen kamp i seg. Hun tente på at jeg hylte og gikk på med dødsforakt. Negativ straff var nøkkelen med henne. Å bli forlatt alene i rommet hver gang var bare ikke verdt den triumferende følelsen av å bite det digre vesenet til grimaser og hyl av smerter som en liten pipeleke. Hun lærte fort av det.  Jeg håper og tror at kombinasjonen av sosial avvisning i de situasjonene hvor jeg kan forlate ham, og tennene over leppa så han biter seg selv i de situasjonene jeg ikke kan bruke sosial avvisning vil få dette under kontroll.  Han er bare 13.5 uker, og det har bare skjedd to ganger enda. 
    • Tar gjerne i mot deres beste tips/erfaringer med å forebygge varsling/vokting! Da tenker jeg på det å bjeffe om fulle folk roper i gaten om natten, om det smeller i bildører utfor huset, om naboen går nært husveggen og liknende. Har lest litt om temaet, men finner ulike teknikker og vet ikke helt hva som er best. Begrense hunden/valpens muligheter til å se og høre det som skjer utenfor? Eller tvert i mot, la vindu stå på gløtt så den blir vant med at det er masse lyder utenfor? La den se hva som skjer ute? Belønne når den ikke varsler, eller belønne når den varsler kort, så den forstår at jobben er gjort og det holder med ett bjeff? HVordan reagerer man om hunden bjeffer masse på en lyd utenfor? Skal man si ting som "hysj" "gå og legg deg", avlede og liknende når den varsler, eller vil det forsterke hundens oppfattelse av at det er viktig å varsle?  Mange tanker her - åpen for alle innspill! Vil være konsekvent fra valpen er liten, så jeg vet hvordan jeg skal løse problemet når det kommer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...