Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg sliter med ett lite problem som jeg ikke aner hvordan jeg skal trene hundene på. Saken er det at jeg har fire hunder som egentlig er bestevenner som deler leker, pinner, de er i samme bur i bilen, de sover sammen og leker sammen. Problemet er kun når det enten er mat tilstede men det løser vi med å ha hvert sitt bur som jeg gir maten til hver enkelt hund og lukker igjen burdøra og venter i en halv time før jeg åpner døra. Da har de spist og slapper av etter maten og det går bra heldigvis. 

Det som er vanskeligst er at de er så sjalu på hverandre Ang. Oppmerksomheten min. Om natta så har nest eldstemann vært ute alene sammen med meg og sovet i samme seng og det har funket bra. Men da var det bare henne jeg kunne ha ute siden de to yngste bøller og spiser på ting og eldstemann bråker og tråkker på meg sånn at jeg ikke får sove. Nå har det sånn seg at jeg har lyst til å prøve å ha eldstemann også i senga om natta. Men hun nummer to er så sjalusi og de knurrer og det holdt på å smelle skikkelig her i stad da begge ville ligge nærmest meg i senga. Jeg måtte skille de med en gang og de hadde nok flydd på hverandre da ja. Da tok jeg begge hundene inn i hvert sitt bur og ventet litt før jeg igjen tok ut kun eldstemann, men hvis jeg bare tar ut eldste så bjeffer og gauler hunden nummer to så mye at det vekker hele nabolaget her i boligfeltet. Det hjelper ikke å si nei eller hysj eller noe sånt da. Da kapputerer da alt og blokker alt det de har lært av lydighet før. Enden på visa var at jeg måtte ta eldstemann inn i buret sitt også. Først da ble det stille.

Jeg synes det er så koselig å sove sammen med hundene om natta men sjalusi og bråk mellom hundene gjør dette vanskelig. Kanskje jeg bare ikke burde ha de løse om natta? Er jo så synd at det skal være sånn siden jeg ikke liker å bruke bur. minst mulig bur. Jeg har prøvd å ha hundene i ett annet rom om nettene men da bjeffer de og jeg får klager fra naboene. Hver natt må jeg sove i samme rom som hundene ellers blir det bjeff og bjeff og bjeff. De er veldig mammadalte alle fire.

De er ellers verdens beste hunder. ❤️❤️❤️❤️

 

Skrevet

Ved minste tegn til stivt kroppsspråk, bust, knurr, løfte på leppa eller hva som helst som tyder på at en av dem er i ferd med å skulle passe på deg så hadde den hunden rykt ned på gulvet å fått klar og tydelig beskjed om å glemme sånn oppførsel, hadde det vært min.. Du kan jo selvsagt invitere den opp igjen senere, men det må få en konsekvens der og da så den kan lære hva som er rett og hva som er galt. Evt så kan du jo legge den som er verst i fotenden/lengst mulig unna deg, så bestemmer du at den ikke får ligge å passe på deg. Du kan jo la vær å legge den i buret så er det kanskje litt lettere å få tak i den å få endret adferden når den begynner å bjeffe/bråke.

  • Like 2
Skrevet

Det er flere måter du kan løse dette på. Du kan først og fremst ikke ha noen hunder i senga. De vil mest sannsynlig være det enkleste. Ikke noe bråk, ikke bjeffing og du får sove.

Alternativ 2 som jeg tenker, er å ha alle i senga. Blir det bråk, så hiver du ned den som lager bråk(prøver å forsvare). Du kan f.eks. sette noen kompostgrinder foran senga, sånn at de ikke får komme opp igjen. De som lager bråk må sove resten av natta på gulvet. De vil til slutt lære seg at det ikke lønner seg å bråke. Det kan dog gå ut over din nattesøvn og evt. kanskje også resultere i bjeffing fra den som ble kasta ned, så du må nesten vurdere litt for og i mot her.

Det er sjeldent det er noe bråk mellom hundene her, men de få gangene det skjer, så er det bråkmakeren som blir sendt bort.

  • Like 1
Guest Klematis
Skrevet

Her er det også en firbeint som liker å bestemme,men det er jeg som bestemmer hvem som får ligge hvor og når,og den som ikke kan forholde seg til det og ikke greier å oppføre seg er den som ikke får være feks i seng,sofa,med klar beskjed om at det ikke er greit.

Her har det raskt ført til at den som er sur,slutter å prøve seg på sånt ganske fort.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...