Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Er det noen som har tips til kontakttrening?

Har en colliehann på 17 mnd som har blitt ganske ufokusert den siste tiden. Særlig etter at nabotispa fikk løpetid førr 1 mnds tid siden. 

Når vi trener hjemme er han veldig fokusert og veldig ivrig når vi trener LP øvelsene til klasse 1.

Men når vi er på fellestreninger med opptil 30 andre hunder så går han litt i transe og blir i sin egen verden. Da bryr han seg verken om godbiter eller leker (prøvd både fiskepudding, leverpostei og pølse) men ingenting frister. Han blir så fokusert på alt annet og piper mye. Og veldig vanskelig å få kontakt med han.

Trenger litt tips. Fått tips om å ikke la han snuse på bakken på treningsområdet. Har ikke fått prøvd ut det enda. 

På forhånd takk. ?

Skrevet

Har vel gjort litt forskjellig. Min får ikke snuse på bakken når vi trener ( han har vært veldig til å lukte og sjekke da han var liten og sier ikke nei takk nå heller til å sette nesa i bakken).
Jeg veksler mellom hva jeg bruker:
Sitte forran, se på meg, få mat/ball
Sitte fot, jobbe bare med å stå rolig og belønne at han ser opp ( gir godbit, og enda en). Kan ta han fra sitt og mellom bena og inn på fot ( belønne med godbit).
Gå et steg, belønne. Gå to steg belønn, gå en strekke med en venning, belønne.
Når min forstår oppgaven, og har gjort dette endel, er jeg nå på kravfase; altså han skal følge med ( jeg sier fra og gir beskjed i lina) roser når han følger med. Varierer på hvor langt han skal klare på hver trening, og belønner når han går bra .

Det er sikkert mange andre fine måter å få kontakt på, så jeg følger med på andre svar. Alltid flott med flere tips til hva andre gjør.

Skrevet

De mandagstreningene der dere er 30 hunder på banen og alle hundene er ute samtidig i opptil 20 minutter om gangen og står så lenge i den ringen synes jeg ikke er optimalt for å få god kontakt og trening mot klasse 1. Jeg ville prøvd å trene med færre hunder hvor du har korte økter med hyppige pauser slik at han har en sjanse til å faktisk klare å prestere noe. Korte økter der du ønsker fult fokus på deg. Litt vanskelig å anbefale noe mer konkret uten å ha sett deg og hunden.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

De mandagstreningene der dere er 30 hunder på banen og alle hundene er ute samtidig i opptil 20 minutter om gangen og står så lenge i den ringen synes jeg ikke er optimalt for å få god kontakt og trening mot klasse 1. Jeg ville prøvd å trene med færre hunder hvor du har korte økter med hyppige pauser slik at han har en sjanse til å faktisk klare å prestere noe. Korte økter der du ønsker fult fokus på deg. Litt vanskelig å anbefale noe mer konkret uten å ha sett deg og hunden.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet
1 time siden, Sofie & Aska skrev:

De mandagstreningene der dere er 30 hunder på banen og alle hundene er ute samtidig i opptil 20 minutter om gangen og står så lenge i den ringen synes jeg ikke er optimalt for å få god kontakt og trening mot klasse 1. Jeg ville prøvd å trene med færre hunder hvor du har korte økter med hyppige pauser slik at han har en sjanse til å faktisk klare å prestere noe. Korte økter der du ønsker fult fokus på deg. Litt vanskelig å anbefale noe mer konkret uten å ha sett deg og hunden.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Signerer dette,
Jeg starter uten forstyrrelser fra andre hunder. Også når vi er på fellestreninger med andre hunder ( de første gangene når han ikke var vant til så mye forstyrrelse), så jobbet jeg bare med kontakt også gikk jeg av banen.

Skrevet

Takk for gode råd ?

Sofie og Aska jeg har fått beskjed om å bare styre treningen min selv når vi er på fellestreninger i klubben så kan jeg selv gå gradvis nærmere de andre hundene når jeg vil. Og ta pauser når det passer. Så veldig greit opplegg der ? så kanskje en dag når han lander litt så kan vi være med i ringen med passeringstrening igjen. Det gikk nemlig veldig fint frem til han ble ca 9 mnd ?

Skrevet

Fokus på veldig lette ting, evt droppe alt av øvelser og bare ha fokus på kontakt rett og slett. Gjøre det så lett som mulig i starten med god avstand og kjør korte korte økter, kanskje bare et, to, tre min i gangen (og heller flere av dem) hvor du har 100% fokus på å jobbe med hunden fra du går ut av bilen og til den er tilbake i bilen. Hold den i gang hele tiden, ikke la den slippe unna et sekund med å være ufokusert. Det er krevende både for deg og hunden, derav korte økter hvor man faktisk greier å gjennomføre, men det er gjerne veldig effektivt også. Nå kan det jo også være en periode for hunden som er litt ekstra vanskelig så prøv å ikke bli for skuffet om du ikke ser resultater raskt, det er ikke fordi det du gjør ikke virker isåfall, men fordi hunden sliter litt ekstra nå. Den jobben du legger ned nå vil uansett påvirke og du vil ha mye igjen for det på sikt, når ting roer seg litt i hodet på hunden. 

En helt basic øvelse som er fin er at du rygger med hunden i front (i bånd), når den ser på deg så belønner du(og bare fortsett å bevege deg), om hunden detter ut så fortsetter du bare å gå, lina vil tvinge hunden med(ikke på en hard måte eller som straff, og den skal være slakk med en gang hunden selv følger) og den vil før eller siden måtte forholde seg til deg igjen, og da belønner du igjen. Ellers er det jo helt enkle øvelser, grunnstilling, bruk bånd for å hindre hunden i å snuse, fortell hva du ønsker og forventer(igjen ikke hardt eller sint, bare hindre han og formidle at det er ikke det du ønsker) og ros/belønn etter beste evne når han gjør rett. Evt bare ta han ut for å leke og da må du jobbe jobbe jobbe for å holde leken i gang også rett i bilen igjen. 

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...