Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunder og røyting


Wildlife
 Share

Recommended Posts

Australian Shepherd, kasterert tispe, røyter litt hele året, små dotter her og der, hun røyter noe helt sinnsykt på våren og høsten. 

Korthåre Collie hannhund, ukasterert, røyter kun på våren og høsten, og da kommer det mye. Først dotter, så stikkehår som sitter fast ia lt. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 59
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

2 ganger pr år , 6 mnd hver gang 

Alaskan malamute: et ******* et par ganger i året

På dalmisen datt det svarte av også, men i mye mindre mengder. De eneste stedene vi fant den svarte korte pelsen, var i kjøleskapet

På 23. september 2016 at 0:42 PM, Mirapusen skrev:

Golden retriever tispe, røyter hele året, gigamye høst og vår. Pels overalt!

Goldentispe, samma her? Kooikern røyta omtrent på samme måte, men jeg tror han røyta enda mer pr.kvadratcm enn goldenen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har erfaring med begge deler, både røyteraser og klipperase( puddel). Puddel er herlige hunder men aldri mer. Gi meg røytehunder når som helst. Nå skal det sies at jeg  ikke syns pelstell( klipping, napping av ører og bading) er det minste gøy,tvert om. Pelstell bør etter min mening begrense seg til støvsuging og eventuellt litt tørking med håndklær, når vi har vært ute i regnvær. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Her er det røyting hele tiden, og etter min mening en grei mengde hår, men jeg var vant til korthårscollie og to heftige røytinger årlig.

Engelsk setteren er stort sett hvit så ser bare hvite hår, og de legger seg utover gulvet, overhodet ikke noen dotter.. men det har nok med at han er glatthåret og det er dekkhårene som røytes. Han har på en måte ikke underull slik jeg er vant med fra tidligere. I tillegg til jevn røyting hele tiden var det ekstremt mye i overgang fra valpepels til voksenpels. Har inntrykk av at de også har litt røyteperioder vår/høst men at det ikke er så ekstremt siden det er røytinh hele året ellers.

Må gre (på en slags nappemåte) godt rundt ørene jevnlig da, for der detter ikke den døde pelsen av på samme måte og grer jeg ikke ofte nok får han sånn små floker, samme mellom tærne men der klipper jeg vekk overskytende pels.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Asti, schæferhannhund: Hele året, + vår og høst så ramler alt av. Til å være så dårlig pelset som han er så er det himla mye som skal av.
Nix, schæfertispe: To uker to ganger i året, ellers minimalt. Da ramler ALT av på en gang. SEC ga henne det klingende navnet Alf: 1779310_10152847296000833_85841521576559

Lilo, shelitefrøken: røyter som Nix, to/tre uker i året og ellers lite.

"Heldigvis" så røyter alle til forskjellige tider i løpet av høsten og våren, så husker knapt hvordan huset så ut uten røytehund *sukk* Lilo slapp all unghundpelsen sin i august, når hun var ferdig, så begynte Asti og han feller ikke sånn som jentene, neida, det er litt og litt i en hel mnd. Nå har Nix så vidt begynt, men regner med at på mandag så er vi skikkelig i gang. Hun er pen to ganger i året hun, i dag og om 6 mnd igjen, det tar nemlig tid å komme opp i full langhårspels. Godt jeg har meldt på ustillinger fremover da *himle* Jeg stiller ikke i en slik hund, vi går knapt ute på dagtid med en slik hund. Så de penga anses som tapt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Frk Dachs røyter lite. Korthårsdachs med god pelskvalitet. Mulig hun røyter litt om våren, men vi merker ikke så mye til det.

Springer spaniel-frøkna røyter skikkelig ca 2 ganger per år, og da kladder det seg pels overalt her. Dekkhårene setter seg gjerne fast på klær og møbler, underulla samler seg i kladder på gulvet sammen med hybelkaninene og er dermed enklere å bli kvitt. Resten av året merker jeg lite til pelsen i så måte.

Irsk setteren røytet ca en gang i året, på våren og pelsen falt da som kladder vi bare kunne sope opp fra gulvet. Veldig grei pels.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...