Gå til innhold
Hundesonen.no

Løpetid.


Evelina
 Share

Recommended Posts

Går dere i skogen når tispa deres har løpetid? Går dem løse når de har løpetid? Hvis dere har flere hunder går feks. Løpske tispa i bånd og de andre er løse? Hvordan tar tispa det? Sjalusi? 

Det kan jo hende en Hann hund er løs og de hører jo ikke alltid når det lukter godt ett stykke unna og kanskje stikker av?

Heldigvis kan jeg løfte tispa mi opp hvis det kommer en hannhun. Kan jo ikke dytte den vekk siden den ikke kjenner meg heller så tryggheten min er å løfte opp løpske tispa.

tenkte både i båndtvang perioden og ellers?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selv om du har en hund som det er fysisk mulig å løfte opp, så ville jeg ikke stolt på tisper under løpetid - får de lyst på hannhund, så ignorerer de alt av innkalling, lydighet og førerorientering. Det er ikke bare hannhunder som stikker av for å parre.

Jeg gjør som Line - løpetidstispen går i bånd, og får heller ikke være løs i hagen. Jeg har de gjerne i bånd i fire uker for å være sikker - jeg har hatt tispe som har latt seg parre på dag 23, så jeg tar ingen sjanser. 

De som ikke har løpetid, får løpe løs som vanlig - forskjell i flokken må en jo gjøre av og til uansett, hvis en skal holdes kontrollert i bevegelse på grunn av skade, eller fordi en tenåring har fått midlertidig døvhet, også videre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg går de samme stedene som ellers, men hunden må gå i bånd, ja. Resten får gå løse om det passer seg sånn for dem, ikke noe problem. Kommer det hannhunder så blir de holdt i sjakk som best jeg kan alt fra å ta et ledig bånd å binde dem til å sparke dem vekk, kommer an på situasjonen og hunden. Har heldigvis ikke så ofte opplevd løse hannhunder og løpsk tispe, uten eiere i nærheten som kan komme å ta kontroll på hunden relativt kjapt. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

9 minutter siden, Evelina skrev:

Går dere i skogen når tispa deres har løpetid? Går dem løse når de har løpetid? Hvis dere har flere hunder går feks. Løpske tispa i bånd og de andre er løse? Hvordan tar tispa det? Sjalusi? 

Det kan jo hende en Hann hund er løs og de hører jo ikke alltid når det lukter godt ett stykke unna og kanskje stikker av?

Heldigvis kan jeg løfte tispa mi opp hvis det kommer en hannhun. Kan jo ikke dytte den vekk siden den ikke kjenner meg heller så tryggheten min er å løfte opp løpske tispa.

tenkte både i båndtvang perioden og ellers?

Tispe her har løpetid nå, går løs og ferdes som vanlig i turområdet , kobles selvsagt ved passeringer eller hvis andre hunder dukker opp, som er sjeldent. Dog litt ekstra påpasselig, av naturlige årsaker, hundene mine får ikke vimse avgårde løse uansett, de går fot ved uoversiktlige områder. Hun er alltid i nærheten og har en over gjennomsnittet god innkalling som funker i alle situasjoner vi har møtt på så langt uten å måtte vifte med en biff foran snuta, en god fordel med gjeterhund iallefall :lol: 

Hannhunden i hus går generelt koblet uansett hvis de ikke slippes for lek, han går nå koblet hele tiden. Den eneste endringen vi gjør er ingen frilek mellom dem, de får ikke stå i hundegården eller være alene sammen, Lyn står minimalt i hundegården og litt ekstra påpasselig på tur. Har ikke merket noen endring på tispa i hverdagen :) 

Den forrige tispa jeg hadde var en tøs av rang, hun gikk koblet og vi unngikk travle turområder.
 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja. Det kommer an på tispa. Den ene tispa her lever sitt liv som vanlig, går løs der hun pleier å gå løs, løpetid eller ikke. Kommer det en løs hannhund, utgjør det ikke en veldig stor forskjell på om hun er i bånd eller ikke, liksom. 

De to andre er tidvis døve når de ikke løper, så de går i bånd når de har løpetid, sånn for sikkerhets skyld. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi går i Oslomarka med løpetid. Jeg har god kontroll på begge og roper dem inn når det kommer andre hunder og begge går løse. De er heller ikke så veldig interessert i andre hunder.

Møtte på en løs han hund siste gang nå med løpetid der han hunden blokkerte seg helt og hørte ikke på innkalling til eieren. Heldigvis var min samboer med tispa mi snudde og kom tilbake til meg han hunden kom løpende etter. Samboer stod med hunden vår mellom beina og prøvde å holde han hunden bort. Jeg koblet han hunden til båndet vårt og da kom eieren til han hunden. Han koblet sin hund med sitt bånd mens vi gikk videre med jentene våre løse 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi går hvorsomhelst og nårsomhelst, med og uten bånd, alt etter som. Har vel hendt jeg har holdt en hanne i halsbåndet til en eller annen sløv joggeeier har skjønt at Fido slett ikke har tenkt å komme etter, men tvert i mot snudde etter den liflige tispelukta :lol: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Går i bånd under stådagene ellers går hun løs på passende steder. Begrenser ikke hvor jeg går tur, men styrer gjerne unna populære turområder i helgene når det er fint vær (=myyyye folk). Det gjør vi forsåvidt når hun ikke har løpetid også. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine er alltid løse, selv under stådagene, men jeg tar de i bånd når vi møter løse hunder. Sånn som for en drøy måned siden når vi møtte en jakthund med peiler som var mere interessert i høyløpske Nora enn i elgen :P Da fikk hun gå i bånd til vi var kvitt han.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Går i bånd under stådagene, men frøkna jeg har nå har jeg stålgod innkalling på. Og kommer det en hannhund som er løs mens tispa er i bånd og har stådag, bør man få tispa ned i sitt og sette seg selv bak på ryggen hennes. Da kommer han ikke til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
    • Jeg forer på 4 ulike typer tørrfor, som jeg varierer utfra andel Vom fra dag til dag. På vom alene får han steinhard avføring han uttrykker ubehag med å klemme ut og han begynte beite gress som om han var en hest da jeg ga for stor andel Vom. Ser ut som et rent instinkt han har for å regulere fordøyelsen. På tørrforene til stor valp fra Dilaq, Farmina, Happy Dog og Alpha Spirit har han kjempefin avføring. Små mengder, fast og passe tørr, lett å trykke ut, lett å plukke opp. På Eukanuba (fikk en sekk, ikke kjøpt den selv), der kommer det mengder av en konsistens som griser til gresset. Ideelt her også er max 1/2 Vom og resten tørrfor. De er alle forskjellige da 🤷🏼‍♀️ Edit: Angående råfor som treningsgodis: Jeg kjøpte en sånn silikon godbitpung med magnetlukking i toppen. En standard teskje står godt oppreist oppi den, så en slipper masse gris på hendene. Klarer seg med en serviett i lomma til det lille en får på seg innimellom, om en er litt klønete, som meg. Lett å vrenge og vaske. Fant den på Amazon UK. 
    • Var 50/50 som ikke fungerte så godt. Har nå gått over til kun tørrfor, ser ut som magen har stabilisert seg nå. Gir vom i blant. Fortsatt en del avføring, men det er vel naturlig med mer avføring av tørrfor enn vom?   Takk for innspill uansett!:)
    • Eddie har lagt inn søknad om å få de nusselige spanielørene erstattet med pønkråkk hanekam. I en alder av bare 6,5 mnd setter han seg heldigvis fortsatt ned som en jente når han tisser - og når han markerer, som han gjorde for første gang i dag. Det er stille før pubertetsstormen, men små vindkast kommer de mørke tordenskyene i forveien, og forsurer den prepubertale idyllen iblant.  I dag skulle jeg ha filma. Ikke første gangen en potensiell YouTube-million gikk i vasken. En av mitt livs store regrets er å ikke ha filma første gangen jeg ga chihuahuaen en hel roastbeefskive. Jeg kunne vært millionær, men har åpenbart ikke næringsvett. Glemte å filme i dag også. Ord er fattige, men kamera og power-PC til å redigere videoer på koster, så ord får klare seg. Unge Edeward har slitt en stund, med en indre kamp mellom nature og nurture. Fornuft og følelser. Det instinktive ressursforsvaret hans er så sterkt at han har store vansker med å få gjennomført sin egen vilje. På den ene siden vil han gjerne ha meg til å kaste lekene hans, fordi å jage etter dem er det aller, aller morsomste han vet, men han har ikke lyst til å gi dem fra seg. De er verdisaker for han. Han vet kognitivt at det er nødvendig å hande meg gjenstander for å få dem kastet, og han ELSKER å få dem kastet. Leker er ikke morsomme når de ligger i ro. Da er de bare potensiell moro. Litt som penger i banken. Det er selvsagt mer gøy å bruke penger enn å bare ha dem, men det føles godt å ha dem, og en er redd for å miste dem ved å bruke dem. På samme måte som jeg gjerne vil reise og shoppe og drikke frappuccino og spise ute, så vil han helst ha de lekene flyvende gjennom lufta og sprettende bortover bakken. Han ber meg kaste dem. Han maser om å få dem kastet. Lyser opp i euforisk livsglede når han ser at jeg er i ferd med å kaste. INGEN tvil om hva som er høydepunktene i livet hans, men han har en slags malplassert økonomisk sans, hvor han vokter lekene som om de kan forsvinne dersom han bruker dem. Ressursforsvaret hans er så sterkt at det er et handikap for ham. Den absurde kampen han kjemper hver gang han vil ha lekene kastet, men ikke har lyst til å gi dem fra seg. Kan ikke beskrives med ord. You had to be there, for jeg har ikke filma det.  Dette har ihvertfall pågått en stund nå. Den indre kampen mellom følelser og fornuft. Så, i dag.. Vi har fått nytt utstyr i posten. Grime og kortere bånd for å ferdes i folksomme miljøer. Grime fordi jeg liker være på den sikrere siden. Han begynner bli stor og tung og sterk. Den ene gangen han DRO i båndet for å hilse på storebror er ikke noe jeg ønsker reprise på. Han kan tydeligvis være virkelig sterk om han plutselig finner ut at han ikke vil høre på meg, så grime er en potensielt nødvendig sikkerhet. Det, og så har vi kjøpt kjettingbånd, fordi jeg liker tyngden. Hunden kjenner også at båndet er der. Det er bedre kontakt. Dessverre, som vanlig ved netthandel, har vi fått noe annet enn jeg trodde jeg bestilte. 50 cm var ikke lengden på kjettingen, men total lengde. Det der trenger tilvenning. Heldigvis har vi også fått oss et strikkbånd med såkalt trafikkhåndtak, som jeg tenkte det kunne være greit å koke frosken sakte med for å unngå at likheten med visse grupper i Pride-paraden blir for påfallende. Det holder liksom å kle seg i lakk og lær i offentligheten, vi trenger ikke lage et SM show også, mener jeg. Det er hva som trolig vil skje om vi legger ut på tur blant folk med det veldig, veldig korte kjettingbåndet der uten noen tilvenning, så her må trenes, det var planen for dagen.  For å senke potensielt stress før vi gikk avgårde i nabolaget, så skulle vi leke litt. Få på litt gode biokjemikalier. Erstatte kortisol med endorfiner. Når matmor er utstyrt med vom og tørrfisk på lomma er det nødvendig å leke før vi går avgårde, for å få ned forventningsstress. Biokjemien i dette ble forklart meg, men jeg er ikke stø nok på detaljene til å gjenfortelle korrekt. I grove trekk flommes han umiddelbart av dopamin fra forventning om belønning, så utløser det raskt en masse adrenalin og kortisol når forventningene ikke innfris fort nok (for ham). Han blir agitert og opplever en slags smerter, og mat som belønning får ikke dette stresset ned igjen. Lek derimot gjør. Fikk teorien forklart, sett det fungere i praksis. Å leke på tur fungerer fint på vanlig turbånd, men jeg vil ikke tilvenne ham at det går an å leke på så kort bånd. Ulike båndlengder har ulike regelverk for adferd. Derfor må vi leke før vi legger ut på en potensielt stressende treningstur med SM-lenke, mat i lommene og KRAV for å få den.  KRAV et noe Eddie har problemer med å forholde seg til. Han kunne vært kryssordløsningen på nøkkelordet assertive. Meningers mot og egen vilje. Tar det å bli stilt KRAV til som en trussel. Frosken må kokes sakte, ellers går den i maktkamp. Det fikk jeg bekreftet på den harde måten i dag ved å stille et urimelig krav for å starte leken: Jeg ba ham om utgangstilling.  Istedenfor fikk hele nabolaget konsert med Dickhead and The Pønk Råkk Assertiveness.  Til å begynne med ble jeg irritert. Han var så TEIT. Noe så ufattelig simpelt som å bare sette seg i utgangstilling for å få det han så inderlig intenst ville ha. Han hadde SÅ lyst på både leken og maten, men istedenfor å kjapt, enkelt og greit sette seg i utgangstilling som han VISSTE ville gi uttelling, så valgte han å kjefte meg huden full for å ha the audacity til å ikke bare gi ham hva han ville ha.  Jeg fikk omsider noe som liknet utgangstilling og han fikk umiddelbart leken sin kastet. Fløy avgårde som om han hadde sluppet fri fra Guantanamo. Gjorde meg klar til å belønne ham for levering, fordi middagen var en time på overtid. Favorittmaten. Han er vill etter Vom. Villig til å utstå både kloklipp og frisering i ansiktet så lenge det står Vom på hylla. Han har vanligvis INGEN selvrespekt når det lukter Vom i premie. Vanligvis.  Han slapp favorittleken et par meter fra levering. "Ta med!" responderte jeg, og så var ******* løs igjen. Ikke snakk om. Sikker på det tok mange minutter med utskjelling. Han synes jeg er en herskesyk HURPE med et sykt "behov" for å dominere. HVORFOR skulle han levere meg den leken for å få maten jeg hadde i hånden? "Herskesyke hurpe! Det der handler bare om å ydmyke meg! Ser jeg ut som undersåtten din? Den leken er MIN og den maten er også MIN! Vil du ha leken i hånden kan du plukke den opp selv!" Jeg endte med å plukke den opp selv. Han ble stille noen øyeblikk. Innså at han hadde tapt. Jeg hadde nå både leken og maten og han hadde bare stoltheten. Det gikk ikke mange sekunder før nederlaget ble erstattet med forventning om kast. - Link! Unge Eddies verden raste sammen igjen. Usikker på HVA som er problemet hans, for han går SÅ fint i utgangstilling for kjipe tørrforkuler, bare de er i hånden som lure. Han HAR gått FINT i utgangstilling med Vom på hylla og i vinduskarmen også. Hvorfor ikke nå? Hva er problemet? Svaret er et intenst autonomitetsbehov. Han ga så TEΙΤΕ liksom-nesten kreative alternativer til en faktisk utgangstilling, etter å ha gitt ham flere invitasjoner til å plassere seg riktig valgte jeg å gripe halsbåndet for å veilede ham ordentlig på plass - for å kunne rose og belønne. Verste overgrepet jeg kunne begått mot ham. Han strittet imot, og jeg ville ikke gi meg, så det utviklet seg til en brytekamp jeg til slutt vant ved hans surrender. Var han et menneske ville han HYLGRÅTT. Hikstet og hulket i bunnløs sorg over dette sjokkerende sviket. Var jeg ikke hans beste venn? Hva slags venn og partner GJØR noe sånt? Jeg kunne jo ikke gi meg, for jeg hadde faktisk lagt på et krav, og han trenger VITE at et krav er et KRAV og når det innfris, så blir det ALDRI problemer og ALLTID godt humør og belønning. Å la en nær pubertal riesenschnauzer få lov til å kjempe seg fri fra et (i utgangspunktet bare veiledende) grep i halsbåndet var 100% uaktuelt, samme hvor såret og sjokkert han var. Det ble til slutt en utgangstilling. Leken fikk jeg også levert i hånden, men ikke uten en psych kamp om hvem som bestemmer over ressursene. Ede er IKKE fornøyd med å måtte jobbe for mat og lek.  Tur ble det ikke, men en god latter ble det, fordi Ede er absurd sta. Håper jeg ser samme humoren i det når han begynner skape seg pga endret båndlengde. Fra 2-1 meter i første omgang, med bare korte partier på "trafikkhåndtak". Grime har vi prøvd på. Den sitter det litt lenger inne å gå hjemmefra med ennå. 
    • Hvis det funker med 50/50 kan du jo da bare fortsette med det. For helgeturer går det jo fint å ta med i kjølebag, det gjør ikke noe om det tiner så lenge det blir spist innen en dag eller to. Men ville prøvd forsiktig med et annet tørrfôr som er beregnet for valp.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...