Gå til innhold
Hundesonen.no

Ymse trenger påskepass! Eller vil du på fjellet i påska?


Kaja
 Share

Recommended Posts

Litt sånn impulsivt bestemte jeg meg for å reise til Lofoten for toppturer i påska! 
Ymse hadde nok likt å fått være med, men jeg tror nok det er bedre å finne pass til han. 

Jeg reiser veldig tidlig skjærtorsdag morgen, så det er best om han kan leveres onsdag ettermiddag/kveld, også henter jeg han igjen mandag ettermiddag. 

Ymse er en 2 år gammel vorsteh hannhund, elsker alle mennesker og går overens med de aller fleste hunder, både tisper og hannhunder. Han er litt vimsete (fuglehund...) men veldig lydig og grei. 
Han vil gjerne gå på påskeskiturer! 

Jeg bor på Geilo, men kjører nedover mot drammen onsdag ettermiddag. Så om noen i Geiloområdet, eller oslo/drammen/asker/kongsberg (osv) har lyst, skrik ut. 
Han kan fint være alene hjemme, men kan bråke litt om han har for mye plass. Ødelegger ikke noe. Jeg har han alene i gangen, da sovern bare. Ellers er han vant til å være med i bil og ligge der. 

12728886_10156595343690311_4570313668344

 

OM noen har lyst å reise på fjelltur i påska, kan dere få lov å låne hytta mi. Den ligger vakkert til i Dagali, i foten av vidda og har masse turmuligheter rundt. 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Da måtte du svippa bortom her men jeg får påska snudd på hodet og ja det ser ut til å bli lite til ingen tur for jeg har igjen fått vann i kjelleren. Hvis du ikke får noen til å passe så kan du jo sende en pm før du reiser. Jeg går jo ingen steder. Men det er vel 1,5 til 2 timer avstikker da

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er nesten så vi vurderer det ..

Det hadde vært en helt fantastisk ferie. 

Men jeg tar rett og slett ikke sjansen på Toddy og fremmed hannhund sammen i en liten hytte nå når Toddy er i pubertet.  Han er grei og alt det der, men jeg ser han er litt mer høy og mørk enn tidligere :( Spesielt med rastadama si i nærheten.  

Lenke til kommentar
Del på andre sider

55 minutter siden, Mud skrev:

Det er nesten så vi vurderer det ..

Det hadde vært en helt fantastisk ferie. 

Men jeg tar rett og slett ikke sjansen på Toddy og fremmed hannhund sammen i en liten hytte nå når Toddy er i pubertet.  Han er grei og alt det der, men jeg ser han er litt mer høy og mørk enn tidligere :( Spesielt med rastadama si i nærheten.  

Om dere vil på hyttetur uansett, så er hytta ledig den :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

10 minutter siden, Kaja skrev:

Om dere vil på hyttetur uansett, så er hytta ledig den :)

Hmmm..frister altså. 

Men siden poden visstnok skal vinne Iditarod om få år ( ikke spør meg hvordan han har planer om å få plass til alle bikkjene han i såfall trenger ), så vil han øve seg på å være villmarking og sove ute om vinteren.  

Noen ganger har jeg en følelse av at vi har litt omvendte utfordringer i forhold til mange andre :lol:

 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta
Akkurat nå, Mud skrev:

Hmmm..frister altså. 

Men siden poden visstnok skal vinne Iditarod om få år ( ikke spør meg hvordan han har planer om å få plass til alle bikkjene han i såfall trenger ), så vil han øve seg på å være villmarking og sove ute om vinteren.  

Noen ganger har jeg en følelse av at vi har litt omvendte utfordringer i forhold til mange andre :lol:

 

Tid for å la han sove i telt og dere inne da hehe

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...