Gå til innhold
Hundesonen.no

Erfaringer med Dansk svensk gårdshund å agility?


Recommended Posts

Guest Malikaz
Skrevet

Lurer på hvordan dansk svensk gårdshund er når det kommer til agility?  kanskje ikke den beste rasen for en nybegynner i agility? Noen som har erfaringer? Tar i mot all info med takk :):)

Skrevet

Jeg trener agility med min. Han er min første hund og jeg hadde aldri trent agility før, men det går veldig fint :) Han elsker å jobbe, og selvfølgelig er det perioder hvor det er vanskeligere å motivere enn andre, men alt i alt går det veldig bra. Han er supergøyal å jobbe med, og vi koser oss masse på trening og konkurranser. 
Det er mange som trener og konkurrerer med gårdshunder, det finnes flere championer og folk som konkurrerer med sine hunder på høyt nivå.
Det er nok helt sikkert enkelte gårdshunder som ikke hadde fungert for en nybegynner i agility, men jeg tror det hører mer til sjeldenhetene.. 

Skrevet

Hvorfor skulle ikke dsg være aktuell for en som er nybegynner i agility? :)

Har ikke rasen selv men kjenner til flere som trener og konkurrerer på forskjellige nivå. Av de jeg kjenner til så er det få som ser ut til å ha problemer med motivasjon. 

Guest Malikaz
Skrevet

Så gøy å høre Annegru:-) det virker så innmari morsomt å drive med agility! Å dansk svensk gårdshund virker som en så utrolig herlig rase. Jeg tenker at de har veldig mye energi? det er en av grunnene til at jeg lurer på hvordan de hadde likt agility, det er jo en topp måte å bli kvitt litt energi for begge to på :D.

Guest Malikaz
Skrevet
1 minutt siden, mokken skrev:

Hvorfor skulle ikke dsg være aktuell for en som er nybegynner i agility? :)

Har ikke rasen selv men kjenner til flere som trener og konkurrerer på forskjellige nivå. Av de jeg kjenner til så er det få som ser ut til å ha problemer med motivasjon. 

Har ikke mye erfaring med rasen eller agility å ønsket å høre med noen som hadde,  slik at jeg ikke tar meg vann over hode :-D har hørt at de kan være litt egenrådige :)

Skrevet
14 minutter siden, Hælja skrev:

Så gøy å høre Annegru:-) det virker så innmari morsomt å drive med agility! Å dansk svensk gårdshund virker som en så utrolig herlig rase. Jeg tenker at de har veldig mye energi? det er en av grunnene til at jeg lurer på hvordan de hadde likt agility, det er jo en topp måte å bli kvitt litt energi for begge to på :D.

De kan ha en god del energi, ja :) Jeg har aldri så sliten og god hund som etter en dag med en god tur og en dose agilitytrening, så det hjelper definitivt til å bli kvitt overskuddsenergi, ja :P

Og ja, noen kan være egenrådige, og noen kan være sta og noen kan ha jaktlyst og noen kan være vanskelig å motivere :P Men alt i alt sånn generelt sett funker de fint til agility :) Hvis du skal ha valp etterhvert så kan det kanskje være lurt å se etter valp etter foreldredyr som har drevet med f.eks. agility, lydighet eller rallylydighet :)

Skrevet

De gårdshundene jeg kjenner ville ha elsket agility. :) De er kjappe, lettlærte og morsomme å jobbe med, samt veldig atletiske og spreke - går aldri tom for energi. :)

Skrevet

Det er ingen border collie, men dsg er ypperlige til agility. De har uendelig med energi og synes løping og hopping er gøy. De kan ha en del jaktlyst og ikke alltid være like enkle å kontrollere, men de fleste jeg kjenner jobber gjerne sammen med fører i både agilty, lp og rally.

Skrevet

Trener med flere DSG i klubben. De er på høyt nivå i agility og et par på høyt nivå i Rally :)

Tror det er viktig å finne trygge sosiale hunder, ser også det er mye usikkerhet på rasen. Jeg liker DSG veldig godt. Spreke kule små hunder.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...