Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
1 time siden, Mumle Mu skrev:

Mine sover når de ikke er ute, er bare når jeg er på tur og støvsuger hybelkaniner jeg vet at jeg har hund. De er ikke aktive at all innendørs.

 

1 time siden, tutle skrev:

Poenget er vel kanskje at hunden min ikke har tider hun er mer aktiv på :P Hun ligger stort sett og sover, eventuelt leker litt stille med en ball. Men det er ikke noe særlig etter klokka :) Har kanskje noe med at det er mynder å gjøre.

Skjønner. Myndegreie altså :P 
Mine sover hele tiden stort sett de og, men jeg merker forskjell på når de virkelig sover, dyp søvn og de virkelig får ladet opp batteriene, og når de egentlig bare ligger og hviler, med øyet litt sånn halvåpent og er klare for action. På formiddagen ligger de mye mer som 2 slakt som nekter å bevege seg. De hadde blitt med på aktivitet uten å sukke for seg, men søvnen er liksom mye dypere. Som at de ikke forventer at noe skjer på den tiden av døgnet. 

Skrevet

De er aktive når jeg har spist frokost,for da vil de ut på tur. Så etter turen blir de litt roligere og så på ettermiddagen blir de mer aktive igjen til de har fått tur igjen

 Mynte er også ganske aktiv om kvelden før leggetid. Hun skal leke mye og er mer aktiv i huset.

  • Like 1
Guest Michellus
Skrevet

Selvfølgelig når de er ute, men sånn jevnt over fra 16 og ut til 23 en gang. Nå er jeg mest aktiv på kvelden og ikke på dagtid (damn you naboer og sol :D! Rart jeg ikke har D-vitamin mangel...), så det henger nok sammen der.

Skrevet

Jeg jobber kveld så hundene er vant til å stå opp tidlig og vil ut med en gang, først i hagen og så tur.   Er vi hjemme hele dagen pga helligdager / helgedager så er de aktive og ute hele dagen . De må ropes inn når jeg skal på jobb , roper jeg dem ikke in blir de ute og holder på med saker helt til det blir mørkt. De legger seg når de merker at jeg skal på jobb , men om jeg ikke gjr meg klar til å gå rundt 11.30 så legger de seg ikke. Kommer jeg hjemom midt på dagen forlanger de å komme ut med den gang.  Så her sover de om alt håp er ute og er "aktive" hele dagen om de kan 

  • Like 1
Skrevet

Min yngste er veldig aktiv på morgenen etter at vi har vært på morgentur og etter at hun har spist frokost. Da kommer hun med filla si og legger den i fanget mitt og vil herjes med. Men med engang når hun skjønner at jeg gjør meg i stand for å dra på jobb legger hun seg ned igjen som en ball. 

Ellers på døgnet har hun veldig av knapp inne eldstemann er veldig rolig inne 

Skrevet

Hm, rett før kveldsmaten og rett etter den, egentlig. Måtte tenke litt på den, for jeg også er hjemmeværende og kan ha ulike rutiner alt etter som hvilke avtaler jeg har etc. og tenkte først at han kanskje var mest aktiv en stund etter frokost for det er oftes da vi går tur. Men faktisk ligger han og sover da og er rolig stort sett hele dagen. Det er ikke før det nærmer seg kveldsmatstid at det blir noe mas på ham også blir han litt "høy" etterpå og vil kose og skravle og helst tygge et bein. Varer noen minutter, så er det snorking igjen. Han har god avknapp inne, den fyren :)

  • Like 1
Skrevet

Mikke er roligere på formiddagen og våkner opp på ettermiddagen. Gneis er vant til de samme rutinene, men hun velger å ikke følge dem. [emoji14] Mens jeg spiser frokost så setter hun i gang. Tilbyr meg div adferder i håp om at vi skal trene, leker litt. Og sånn fortsetter det utover dagen. Slapper av i ny og ne, men ingen faste rutiner der heller.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...