Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er helt fortvilet og håper noen kan komme med noen kloke ord. 

Hunden min bor nå sammen med min mor som jeg har kommet i kraftig uenighet med. Han skulle i utgangspunktet bo hos henne mens jeg er i utlandet, men nå vil hun ikke lenger ha hunden min hos seg. Derfor står jeg nå med valget mellom avliving eller omplassering. 

Hunden er jo frisk og velfungerende, men han er 10 år gammel og veldig knyttet til hjemmet sitt. Jeg har skrevet omplasseringsannonse på han, men kjenner jeg er veldig redd for at han skal havne en plass der han ikke har det bra. Og jeg synes dessuten tanken på å aldri kunne vite 100% hvordan han har det er vanskelig. Uansett hvor mye kontakt jeg måtte ha med vedkomne eller hvor godt inntrykk jeg har av dem er det likevel mye som kan skje innenfor fire vegger. Tanken har derfor slått meg om det kanskje er bedre å avlive han. En annen grunn til at jeg vurderer avliving er at moren min vil ha han ut NÅ, og at en omplasseringsperiode dermed blir alt for lang. Av ulike grunner vil jeg ikke at hunden min skal være der hjemme heller. 

Jeg er så utrolig lei meg akkurat nå og vet ikke hva jeg skal gjøre. Er det noen som kan gi meg noen råd??

Skrevet

Jeg tenker at hundens velferd bør prioriteres. Det å være knyttet til hjemmet vil nok de fleste hunder komme over relativt raskt, så det er ikke noe som nødvendigvis er et hinder såfremt hunden er noenlunde frisk og kan forventes å leve i flere år til. Har du noen andre hunden kan bo hos midlertidig mens du venter på det perfekte omplasseringshjemmet, så ville jeg, hvis jeg var deg, vurdert å la dem passe den enn så lenge. 

Er det noen mulighet for å skaffe nødvendige vaksiner og ha hunden hos deg i utlandet? 

Skrevet

Takk for svar!

Det er det jeg tenker også, men hele poenget mitt er jo at jeg er usikker på hva som er hundens beste. 

Jeg forsøker febrilsk å finne noen, men har ikke lyktes enda. 

Det er ingen mulighet for at jeg kan ha hunden hos meg uansett om han kunne komme hit jeg er. 

Skrevet

Hvis du er usikker på om hunden har det bra der den er, din mor ikke ønsker å ha den, du ikke kan ha den, og det viser seg umulig å finne noen som kan ta den, så er det klart at avliving kan være et realistisk alternativ.

 

Har du lett på grupper på Facebook, og prøvd deg her på forumet? Det kan jo også være snakk om et midlertidig hjem og ikke et fast et. 

Skrevet

Hvor lenge skal du være i utlandet? Det finnes en gruppe på facebook der man kan be om hundepass i en lengre periode om man er i en vanskelig situasjon, men kommer ikke på hva den heter for øyeblikket. Hvis dette er aktuelt kanskje noen her kan hjelpe også? Hvor omtrentlig i landet bor du?

Skrevet
12 minutter siden, Katharina skrev:

Eller FOD gården?

Hvis TS føler seg utrygg på å omplassere hunden til andre generelt, så er vell kanskje ikke FOD noe å satse på.

Det er ikke nære venner eller annen familie som kunne tenkt seg å overta hunden? :) 

Skrevet

Hvor lenge skal du være i utlandet og hvor i norge holder hunden til pr d.d? Kan jo hende noen her har sjangs å passe den til du kommer hjem? Eller kjenner noen som kan. :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...