Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min hund Bruno har fått øyebettenelse, og jeg lurer på om jeg ska kjøpe noe for å få det vekk. Øye er rødt og han blunker veldi mye med venste øye. Jeg har tatt litt kaldt vann på det sånn at det ikke skal bli verre, men jeg vet ikke om jeg ska kjøpe noe, fordi mamma sier at det går vekk etter vert men jeg synes at det ser ut som om det plager hann litt.

PS: det er bare på venste øye og han er 5 måneder gamel.

Skrevet
9 minutes ago, Polfarer said:

Kjøp saltvannsløsning på apoteket og skyll øyet noen ganger daglig i noen dager. Er det ikke bedre innen 2-3 dager, ring veterinær og få time der :)

tusen takk skal gjørr det imorgen :-)

Skrevet

Hvis øyet er rødt allerede hadde jeg tatt turen til veterinær og fått behandling med én gang. Det smitter lett til øye nummer 2, og da har du det gående... Vi styra med det i et par måneder på min valp, like greit å få tatt det med rota fra starten av. 

Skrevet

Et tips hvis det klør: Kjøp kamille-te, gjerne helt vanlige te-poser, og lag på vanlig måte. Avkjøl, og drypp og vask øyet med teen. Kamille beroliger huden og demper kløe. Funker kjempefint, har støtt såre øyne selv. 

Rødt øye betyr ikke nødvendigvis betennelse. Det kan bare ha vært irritasjon. Er det betent, kommer det også puss. Så jeg støtter Polfarers råd :) 

Skrevet

Det smitta også VELDIG lett over på andre, så du bør ta turen til vetrinær. Min hund vart smitta som kvalp, og ho hadde det i 3 mnd (!!!) fordi eg venta litt for lenge med å dra til vetrinær

Skrevet

Jeg synes absolutt du skal ta en tur til veterinær, det er ikke bra dersom de blir gående for lenge med skader på øynene. En veterinær vil da sjekke om han bare er irritert, har betennelse eller eventuelt sår(!) eller andre ting. Dersom han er tydelig plaget ved å knipe det ene øyet - jo fortere bør du komme deg til veterinæren mener nå jeg.

Hvis han bare hadde hatt litt puss fra øynene ville jeg prøvd skyllemetoden et par dager først, men når han kniper med det ene øyet er det tydelig at det er vondt og plagsomt, og kan være mye mer alvorlig.

Øyeskader er ingenting jeg tar lett på iallefall, og om har han sår på hornhinnen og går ubehandlet for dette i lengre tid kan det få ganske store konsekvenser. 

 

Skrevet
På 20. januar 2016 at 9:44 PM, malene-Bruno skrev:

Min hund Bruno har fått øyebettenelse, og jeg lurer på om jeg ska kjøpe noe for å få det vekk. Øye er rødt og han blunker veldi mye med venste øye. Jeg har tatt litt kaldt vann på det sånn at det ikke skal bli verre, men jeg vet ikke om jeg ska kjøpe noe, fordi mamma sier at det går vekk etter vert men jeg synes at det ser ut som om det plager hann litt.

PS: det er bare på venste øye og han er 5 måneder gamel.

Har flyttet tråden din til helse og sykdommer :) .

Admin Mirai

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...