Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

For noen dager siden oppdaget jeg at Skau hadde en tørr flekk på øreflappen, men tenkte ikke noe mer over det.

Senest idag tidlig var der bare en tørr flekk. Han går med sårkrage pga cherry eye ettersom han av og til klør på det, men nå ikveld begynt han plutselig å klø mer intenst og det virket ikke lenger som det var øyet. Og når jeg tittet inn i øret skjønte jeg det godt...

Slik ser det ut:

20160114_225732.thumb.jpg.0dee241cc10637

Og det andre øret som var uaffektert der ut som det andre gjorde idag tidlig.

20160114_225821.thumb.jpg.90494f1e663843

 

Er dette ørebetennelse? Eventuelt hva kan det være?

Hvordan kan jeg behandle det frem til jeg kommer meg til veterinær imorgen?

Guest lijenta
Skrevet

Jeg har smørt med alovera. Den holder gjerne i sjakk ytre betennelse. Kan hende han har blitt sår og irritert. der. Det kan være øreverk men også værk på øreflippen fra småsår

Skrevet

Dette ser jo ikke ut som "bare" en vanlig ørebetennelse. Nå har jeg null (heldigvis) erfaring med allergier og hudproblemer, så andre kan nok svare bedre. Forøvrig ser øregangene trange ut.

Skrevet
1 minutt siden, SandyEyeCandy skrev:

Er det noe særlig med allergi på ES? Det kan et sånt øre være en indikasjon på. 

Hvor lenge har du hatt Skau? Er ikke han veldig ung, og så har han alt fåt cherry eye og nå dette...? :hmm: 

Han er bare 3 måneder :(

Allergi ser ikke ut til å være utpreget på ES, men det kan forekomme. Dog tror jeg i første omgang at årsaken her er sårkragen som gjør det veldig tett om ørene, som allerede er hengende nok til at de dekker godt øregangen.

Verdt å nevne at han det siste døgnet har gått med kragen så godt som non stop, noe han ikke har gjort tidligere.

Men ingen tvil om at vi drar til veterinæren så snart det åpner, men skulle gjerne hatt noen supertips ikveld. Aloevera har jeg dessverre ikke @lijenta, men takk for tipset.

Skrevet

Neimen, oida! Lukter det fælt?

Tror jeg hadde latt det indre øret være til veterinær, men å dra litt, eventuelt fuktig, bomull over ytre delen for å få bort irritabelt puss er nok ikke så dumt. Så lenge man husker å tørke godt etterpå. Lufting er alltid kjekt, hvis han ligger og koser eller slikt så er det bare å flikke øret over hodet. Har hatt noen runder med ørebetennelse hos blandingshunden og portisen, men det har ikke sett sånn/så ille ut :( 

God bedring til valpen!

  • Like 1
Skrevet

Huff, så trasig. Det ser ut som en skikkelig kraftig ørebetennelse synes jeg. Surkler det fra øret og lukter det? Jeg ville latt øret være mest mulig i fred, bare passet på at det fikk luft. Trommehinnen kan ha sprukket og da kan det være skikkelig vondt om valpen får noe i øret.

Om det hadde vært en voksen hund så ville jeg gitt smertestillende, men siden dette er en valp så ville jeg heller ringt veterinærvakten og forhørt meg hva de mener. Kan hende du kan få noe hjelp der sånn at valpen ikke klør og irriterer øret mer over natten. Min hund sov nesten ikke de gangene han hadde ørebetennelse, han ville bare klø og det gjorde øret bare mye verre.

Skrevet
5 minutter siden, maysofie skrev:

Neimen, oida! Lukter det fælt?

Tror jeg hadde latt det indre øret være til veterinær, men å dra litt, eventuelt fuktig, bomull over ytre delen for å få bort irritabelt puss er nok ikke så dumt. Så lenge man husker å tørke godt etterpå. Lufting er alltid kjekt, hvis han ligger og koser eller slikt så er det bare å flikke øret over hodet. Har hatt noen runder med ørebetennelse hos blandingshunden og portisen, men det har ikke sett sånn/så ille ut :( 

God bedring til valpen!

Vasket forsiktig på utsiden med litt skyllevæske og tørket godt over. Nå ligger han i fanget med øret flikket bakover.

Takk!

Akkurat nå, Lemen skrev:

Huff, så trasig. Det ser ut som en skikkelig kraftig ørebetennelse synes jeg. Surkler det fra øret og lukter det? Jeg ville latt øret være mest mulig i fred, bare passet på at det fikk luft. Trommehinnen kan ha sprukket og da kan det være skikkelig vondt om valpen får noe i øret.

Om det hadde vært en voksen hund så ville jeg gitt smertestillende, men siden dette er en valp så ville jeg heller ringt veterinærvakten og forhørt meg hva de mener. Kan hende du kan få noe hjelp der sånn at valpen ikke klør og irriterer øret mer over natten. Min hund sov nesten ikke de gangene han hadde ørebetennelse, han ville bare klø og det gjorde øret bare mye verre.

Der lukter ja, men surkler ikke. Han virker ikke til å være for plaget. Han sover ihvertfall søtt nå. Så får jeg heller forhøre meg om han skulle bli plaget utover natten.

 

Skrevet

Det var ørebetennelse, men mest ekstern i følge veterinær, så derfor det så så ille ut på utsiden.

Da har vi fått dråper vi skal dryppe og smøre på øreflippen. 

Valpen her heldigvis i storslaget og løper rundt med kjempekongen sin :)

Skrevet

En god venn av meg avlivet 1 ES og sendte 1 tilbake til oppdretter pga allergi i ung alder. Så når det kommer til allergi og ES så ville jeg gravd litt mer rundt.. 

Skrevet (endret)
23 minutter siden, JeanetteH skrev:

En god venn av meg avlivet 1 ES og sendte 1 tilbake til oppdretter pga allergi i ung alder. Så når det kommer til allergi og ES så ville jeg gravd litt mer rundt.. 

Det forekommer, det er det ingen tvil om, men er ikke særlig vanlig.

Men jeg holder et øye på dette, i tilfelle det ikke bare er en vanlig ørebetennelse.

Endret av SiriEveline

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...