Gå til innhold
Hundesonen.no

hjelp valpen min spiser hjemmet mitt


Recommended Posts

Skrevet

Oppdaget i dag at Mio (6 måneder) har spist på sofaen og veggen min! 

Noen gode tips til å stoppe han? Jeg hører dårlig, så får ikke alltid med meg at han går bak sofaen. 
Sofaen er stor og rar, også er det noen rør bak der, så den går ikke 100% inntil veggen, det er en liten åpning som katten og hunden kommer seg forbi. Men pappa skal hjelpe meg med å finne en løsning slik at de ikke kommer til bak der. 

Men før den tid; hva funker til å holde han unna ett område?
Pepper? Noe annet? Har hørt at pepper funker for katter, skal prøve det. Men funker det for hund også? 

Sofaen bryr jeg meg ikke stort om, for det er på baksiden og ingen kommer til å se det. Men veggen, det er verre! Siden jeg leier! 
Det er en liten luke der som han har gnagd på. Jeg trodde først det var katten, men jeg er sikker på at Mio er skyldig også. 
Han får nok aktivisering, bein, lek, turer etc. Kan være delvis katten også. Men først og fremst så vil jeg få han bort fra området, ikke gi han en mulighet til å gjøre det igjen. For sofaen gir jeg blanke f i, det er veggen jeg er bekymret for. 

Skrevet

Jeg tapetserte stua med kompostgrinder når valpen kom i hus :P satte dem rett og slett langs veggen og rundt møbler hun ikke fikk tilgang til, og la flasker imellom så hun ikke fikk tak i veggen/lister. Funket gull! Fås på jula/plantasjen.

Et annet tips jeg har fått er å ha på eddik eller tabasco der hunden gnager. Ingen av delene har stoppet noen av mine. ..

Skrevet

Fikk lånt en gammel hotellpute som ligger for åpningen de kommer seg til. Sofaen står klint inntil veggen nå, så det er kun en side de kommer seg inn. Har også strødd litt pepper, for sikkerhetsskyld. Så hvis han kommer seg bak dit, ja da bør jeg ringe Vg for da er han verdens smarteste valp! 

Herregud jeg trodde det var slutt på fantstrekene! 
Han har ødelagt 2 pc ladere, 2 mobilladere, ledningen til høyttaleren min og 2 headset! Laderne ble ødelagt en dag jeg var borte. Fikk sjokk da jeg kom hjem, for å si det mildt. Nå tar jeg de ut og legger dem i gangen (hvor midtdøren er låst!) mens jeg er borte, slik at valpen ikke skal få tak  i dem. Etter det sså har det vært stilt og ingenting blitt ødelagt... men så har valpen (og sikkert katten også) ødelagt sofaen rett bak ryggen min. 
Det verste er at katten henter alt og mater monsteret! Han åpner skuffer og skap. Så nå er boden stengt for med kommoden, for det går ikke an å låse. Alt som kan ødelegges ligger der nå, men kan ikke akkurat sperre inn sofaen min i boden heller. :teehe:

Han har alltid minst 1 bein liggende. Også får han tyggepinner, griseøre, grisehale og flere typer bein og dentastix! Han skal da ha nok å tygge på. 

Vet ikke hvem av de som er verst jeg. Katten en ramp fra en annen verden. Angrer på at jeg ikke ga han navnet Emil, for det hadde passet han perfekt! Jeg kan ikke ha glass stående på bordet, for da velter han dem ned med vilje! mens jeg ser på! Forlater jeg et glass i to minutter så ligger det på gulvet i tusen biter når jeg kommer tilbake, slår aldri feil. 
Han er kronisk ramp, finner på sprell hele tiden. Da valpen kom i hus så ble det dobbelt opp med faenskap, for han gir valpen ting å ødelegge. Er det stille så vet jeg at de to ligger gjemt i et skap, bak sofaen eller under senga å ødelegger noe. 
 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...