Gå til innhold
Hundesonen.no

Toller og løpstrening.


Recommended Posts

Skrevet

En i familien har anskaffet en tollervalp som nå er ca 7 mndr. Oppdretteren mener at en toller skal ha korte treningsintervaller med mye hvile mellom hvert intervall. Eieren er en aktiv løper som løper relativt lange distanser lurer på om en toller - forutsatt riktig trent - ikke er istand til å løpe distanser på ca 10 km eller mer i normal løpsfart?

Noen innspill

10258410_10153646953140860_1339059080683

 

Skrevet

Klart en toller kan klare 10km i løpefart :-) Gjerne slik at hunden traver mesteparten og gjerne på annet underlag enn asfalt dersom det er snakk om ukentlige treninger. Jeg syklet nesten 11km med mine tre på julaften. Mesteparten i trav men med galoppetapper inniblant. Hundene trekker da sykkel og ligger i gjennomsnitt i 12-14 km/t :-) hundene mine er 8mnd, 3 år og 6 år (Australian kelpie og dalmatiner). En toller er en jakthund opprinnelig og tåler nok slik aktivitet i store mengder om den er utvokst og frisk.

  • Like 3
Skrevet

Null problem! Min er med på løpeturer på alt fra fem til femten km omtrent året gjennom og på skiturer fra ei til fem mil om vinteren, og han elsker det!

Skrevet

Jeg løp ikke så mye med tollerne, men kunne fint være i skauen i seks syv timer og traske en mil eller to eller tre. De løp jo mye, selv om jeg ikke gjorde det :D

Skrevet

Må medgi at jeg ville ha stilt meg meget skeptisk til at en oppdretter av en brukshund mener at hundene de oppdretter ikke kan løpe 10 km! :o Hadde det vært fra oppdretteren av en flatenesehund, ja, da hadde jeg kanskje skjønt det, men en toller er en jakthund og skal kunne løpe i timesvis!

  • Like 3
Skrevet

Kan vel være at oppdretter er blitt misforstått og at det var snakk om trening i den alderen hunden er i. For da er det helt korrekt, korte intervaller med mye hvile i mellom :) Men enig med alle over, en toller klarer fint og vil nok elske å løpe 10+ km!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
    • En hundefrisør kan antageligvis hjelpe deg bedre enn en dyrlege, både med den faktiske jobben og opplæring om hvordan du gjør det selv. Har du ikke fått noe veiledning av oppdretter om tilvenning og trening på pelsstell? Hvis det er en rasehund så er det også mulig at raseklubben har klippekurs eller noen som kan hjelpe.
    • Har en ikke røykefri hund som jeg sliter med å nappe ørene på. Har sett at det er en slags saks man kan nappe det lettere på. Eller finnes det noe annet enn fingrene? Hunden jeg har stritter sånn i mot og jeg sliter virkelig siden hun er ekstremt hårsår. Jeg får ikke tak i pelsen der fordi hun vrir seg unna med kroppen og med hodet og alt. Og jeg kan ikke dra til dyrlegen hver eneste gang heller.
    • Det kommer jo an på om du ønsker å åpne og lukke port hver gang du skal kjøre inn og ut. Jeg ville nok hatt bil og kjøring utenfor gjerdet, for å unngå fare for påkjørsel av hunder.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...