Gå til innhold
Hundesonen.no

Katarakt, arvelighet, avl og regler - splittet fra Akkurat Nå


Recommended Posts

Skrevet
17 minutter siden, 2ne skrev:

En hund som får katarakt når den er 6 år gammel, har ikke senilkatarakt.

Ja, jeg veit det er oppdrettere som er sånn også, men på mellompuddelen er det virkelig ikke politikk for å helsesjekke så sant du ikke har tenkt å avle på den, i den grad at jeg betaler mine valpekjøpere for å helsesjekke - og det er nesten sjokkerende for resten av puddelfolket. 

Jeg har sagt det mange ganger i diskusjoner om avl, men jeg ønsker meg et opplegg som hovawart-klubben har, der alle oppdrettere må sende inn rapport, jeg tror det er årlig, om både sine egne dyr og de de har oppdrettet, og de spør om alt i den rapporten. Sånn burde det være på alle raser, så man fikk fanget opp evt problemer tidlig, i stedet for at man gjør som nå, venter til ting er et problem på store deler av rasen før man setter inn tiltak. Det forder jo at oppdrettere er ærlige, jeg veit ikke helt hvordan det blir i praksis. Derfor ønsker jeg også at diagnoser blir lagt inn på Dogweb. For folk som ikke har noe å skjule, er ikke det et problem, og folk som har noe å skjule burde ikke få lov. 

Nei, mamma er flink til å lage mat hun. Kokte grønnsaker har en uggen konsistens og smaker enten shit eller ingenting, så det kan jeg spare meg for, gitt. 3 år på internatskole med storkjøkkenmat hjalp ikke på, men det var ikke dårlig mat hjemme som var problemet mitt *forsvare mammaen sin* :aww: 

Haha ja nei, det var jo helt klart deg og mamman din jeg egentlig hintet om da jeg skrev dette innlegget :lol: :fear:

  • Svar 51
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Min erfaring som oppdretter er at valpeinteresserte spør veldig lite og ikke vet hva de skal spørre, stoler på oppdretteren, og særlig om en kan si at kullet oppfyller klubbens retningslinjer for avl.

Da er det ikke noe å tenke på. Fremre Y-sømskatarakt(merket ikke medfødt) og frilyst partner.

Tibbeklubben har jo ikke akkurat de strengeste krav til avl, men ser at de anbefaler HD-røntging og øyelysing. Det er jo også linseluksasjon på rasen (mener de kan DNA-teste for det).  Du har v

Skrevet
10 timer siden, Aslan skrev:

Ja, det er akkurat det alle andre sier enn idioten som eier bikkja, men vi er bare slemme som sier det nemlig :P Heldigvis droppet hun siste kullet. Dette er en dame som ikke skjønner forskjellen på gentest og øyelysning, så at hun i det hele tatt klarer å registrere valper i dogweb er fanken meg et lite mysterium :teehe: 

Ja, tror nok dessverre det er en løsning mange nok må belage seg på. 

Enig! Det ble faktisk foreslått i klubben vår, men nedstemt :hmm: 
Det snakkes jo om endringer i dogweb i den retningen, så håper det er sant og faktisk blir satt ut i live! Det hadde vært veldig greit :yes: 

Ja, det pleier vel å være sånn. Om noen sier at hunder som feiler ditt eller datt ikke bør brukes i avl, så er det bare av misunnelse og for å være slemme. Det er i hvert fall ikke for rasens beste, for den hunden er verdens beste avlshund, samme hvor mye drit den gir videre :gaah:  

Det største problemet er at det er en skam å ha avla eller eie noe som ikke er tilnærmet perfekt, til tross for at alle liker å messe om at den perfekte hunden ikke er født enda. Så er det noe, så skal det holdes hemmelig. En oppdretter fikk beskjed av en hannhundeier at h*n svarte på det det ble spurt om, da må man med andre ord være veldig spesifikk i det man spør om for å få svar på det man lurer på, med andre ord *sukk* 

Dette med dogweb gjaldt vel bare enkelte operasjoner, som bløtvevsoperasjoner på flatnesehunder f.eks? 

10 timer siden, Krutsi skrev:

Haha ja nei, det var jo helt klart deg og mamman din jeg egentlig hintet om da jeg skrev dette innlegget :lol: :fear:

Selvsagt. Og hvor hyggelig er det av deg liksom, å snakke stygt om andre sine mammaer :aww::P 

10 timer siden, Siri skrev:

Ups... har jeg visst ertet på meg folk som liker å kutte kroppsdeler av hundene sine... :aww:

Åh, er ikke det heller lov nå, plutselig? :o 

--

Folk som tviler på at aversjonstrening virker, kan få låne kroppen min en vinter. Jeg hater kulde!  

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...