Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har erfaringer med at hunden plutselig hyler til?

Søndagskvelden satt gutten oppe på sin vandte utkiksplass, men plutselig hører vi han hyler til og han kommer springende ned. Så fort han møter oss i trappa roer han seg. Vi kjente på han uten at vi kunne kjenne noe eller noe som var tydelig smertefult. Etterpå var han helt normal igjen, fram til i natt. Plutselig hører jeg en masse romstering på rommet og han setter på nytt i et hyl, mens han vandrer hektisk inne på rommet. Dette fortsetter et lite minutt til. Han krymper seg og ser tydelig på magen sin. Når han har roet seg igjen er han tydelig sliten og gidder såvidt å lette på hode i noen minutter etterpå. Vi kjenner på han igjen, men ingen reaksjon. Nå oppfører han seg som normalt igjen. Han spiser og drikker som normalt, og avføringen hans er normal. Han tisser muligens litt mer enn før, men ellers er han akkurat som han pleier. Vi har bestilt time hos dyrlegen, men jeg hadde lyst å høre om det er noen her som har opplevd lignende? 

Skrevet

Ja, faktisk. Opplevde dette med Ayla for halvannet år siden. Det var en lørdag formiddag, og hun hoppet først ned av sofaen. Jeg fulgte ikke helt med, så jeg vet ikke om hun hylte av hoppet eller landingen. Vi trodde først hun hadde landet klønete, og sjekket beina for mulige skader. Hun reagerte ikke i det hele tatt på noe, så vi slå det fra oss. Noen minutter senere sto hun på sofaen, og satte seg ned. Da hylte hun høyt. Jeg sjekket igjen, og oppdaget at hun reagerte på enkelte stillinger med magen. Siden jeg hypokonder på vegne av dyra, og akkurat hadde lest om magedreining, så bar det rett til dyrlegevakta. Der ble det tatt røntgen, og det viste seg at hun hadde spist fugl, og det var spisse biter av fuglebein som stakk henne. 

Vi har jo katter, og noen av dem tror tydeligvis at det er deres jobb å fø bikkja. De har levende dyr med hjem for å trene bikkja i jakt, og de legger støtt bytte på kanten av senga hennes i stua. To dager før hylinga kom, hadde jeg plukka vekk et fuglekadaver fra senga hennes, en fugl som ikke lenger var helt hel, men jeg titta ikke så nøye på den. Hun hadde tydeligvis fått i seg deler av fuglen. 

Så mitt tips her er å få røntget magen så fort som mulig, for å se om det er noe der som kan stikke han.

Skrevet

Kjenner til lignende, kan jo ikke si det er det samme - spørs jo på hylet, og all annen oppførsel.

Men jeg kjenner en del av det igjen på mine to hannhunder.

Og da har det vært seriøs løpetid i nabolaget.

Man vet aldri, så..

Lykke til hos veterinær :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
    • En hundefrisør kan antageligvis hjelpe deg bedre enn en dyrlege, både med den faktiske jobben og opplæring om hvordan du gjør det selv. Har du ikke fått noe veiledning av oppdretter om tilvenning og trening på pelsstell? Hvis det er en rasehund så er det også mulig at raseklubben har klippekurs eller noen som kan hjelpe.
    • Har en ikke røykefri hund som jeg sliter med å nappe ørene på. Har sett at det er en slags saks man kan nappe det lettere på. Eller finnes det noe annet enn fingrene? Hunden jeg har stritter sånn i mot og jeg sliter virkelig siden hun er ekstremt hårsår. Jeg får ikke tak i pelsen der fordi hun vrir seg unna med kroppen og med hodet og alt. Og jeg kan ikke dra til dyrlegen hver eneste gang heller.
    • Det kommer jo an på om du ønsker å åpne og lukke port hver gang du skal kjøre inn og ut. Jeg ville nok hatt bil og kjøring utenfor gjerdet, for å unngå fare for påkjørsel av hunder.
    • Er det lurest å ha gjerde der man parkerer bilen også? Da må man ha port. Eller lurest å kun ha gjerde der man ikke kjører bil?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...