Gå til innhold
Hundesonen.no

Utstilling


Evelina
 Share

Recommended Posts

Hvis man stiller ut en hund i hver av klassene: åpen klasse, junior klasse, unghund klasse og valpeshow og alle kommer videre med BIR. Når det er BIG og BIS som regel klokka 15.00, er det da også i de samme klassene som over her? Eller blir klassene slått sammen? Tenkte på hvis man kun er en handler på flere hunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alle voksne hannhunder og tisper med ck konkurrerer om å bli vinner av sitt kjønn, valper er ikke med i de offisielle klassene. Dvs man har ikke egen BIR for unghund, åpen osv, men noen arrangører har BIR junior. Det arrangeres da egen finale for BIR junior, egen for valp, egen for rasevinner. 

Hvis man er en handler og flere hunder, er ikke det noe problem for gruppefinaler, men dersom man har flere valper eller flere voksne, så må man ha handlerhjelp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 12/2/2015 at 11:59 AM, Krutsi skrev:

Men det er ikke offisielle titler, og noe man får bare man vinner klassen.. Dessuten; Det er sjeldent de Byr på handlerproblemer :P

Expand  

Det er nå så, men kan få mer enn en BIR innenfor samme rase :D Men man blir ikke BIR junior eller veteran bare fordi man vinner klassen, man må slå den i motsatt kjønn også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som nevnt over her så er det bare en av de voksne som kan bli BIR - forutsatt at det er samme rase. Unntaket er på noen få utstillinger hvor de også kårer BIR Junior, men hvis hunden din går i unghundklassen kan du være helt trygg. Et mer aktuelt problem er vel om hundene dine er av forskjellig kjønn. Da kan det være at du skal inn til BIR/BIM bedømming med begge to (hvis de blir henholdsvis beste hannhund og beste tispe).

Nå skal det legges til at det hender at forhåndsbedømmingen i gruppene starter mens forrige gruppe er i hovedringen. Det kan bety at du blir ropt inn til forhåndsbedømming av voksengruppa mens valp holder på i hovedringen. Men da skal du ha maks uflaks.

Jeg stiller to forskjellige raser (i to forskjellige grupper) og på Norsk Vinner måtte jeg ha handler på den ene pga kollisjon. Jeg fikk en juniorhandler til å ta den ene hunden. De trenger trening med forskjellige raser, og kanskje med unntak av de helt ferskeste, så er de dyktige.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 12/5/2015 at 12:00 PM, Evelina skrev:

Hvis man kun er EN handler kan man kun stille ut maks en voksen (junior, unghund, åpen klasse) og maks en valp (valpeklasse) ellers blir det krøll om noen går videre?

Expand  

Tja, jeg har det siste året stilt begge mine hunder, en hannhund og en tispe, og det går da greit stort sett. Problemet er dersom de skal inn i BIR og BIM - DA må jeg har hjelp, men det er jo som regel noen som står rundtringen som kan trø til med en hjelpende hånd da, selv om jeg ikke har spurt noen på forhånd. Det sier seg vel selv at om du ikke greier å snakke med folk eller spørre om hjelp, så kan det blir vanskelig å håndtere fler enn enn hund i voksenklassene. 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takker for svar. Jeg kan jo spørre noen i ringen på stedet. 

Hvor stor er sannsynligheten at begge to voksne går videre og man må "leie" inn en til handler? Hvis det feks. Er 5, 10 prosent eller 50 prosent så er det mye forskjell? 

Nå skal vi se hvor god hundesonen er til å regne sannsynlighet? he he he. ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
    • Jeg kaster lange blikk på Arrak sine jakker. Har brukt en 100-kroners Didriksons jakke fra Finn denne våren, og bra er det, for den har fått juling. Nå som hopping og biting og riving i klær ser ut til å være en ting i fortiden i nær fremtid.. Noen erfaringer med de?   Edit: advarer også mot Hööks sin jakke. Baklomma har rette kanter og er for smal. Lite plass og ting faller ut. Helt ok budsjettjakke, men har en råd til bedre, kjøp bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...