Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Sidan eg absolutt hatar og gå på skojakt, og i bunn og grunn ikkje har peiling, søker eg hjelp her :)

Er på utkikk etter eit par gode vintersko som held greit på varmen, og som tåler vestlandsvær med våte og slapsete dagar, utan at dei blir våte gjennom. Helst sko som ikkje kostar flesk (under 2000,-)

Har sett litt på Salomon Madawaska GTX vintersko og Merrell Polarand 6 hikingsko. I følge mamma er Salomon eit bedre valg av dei to, pga. GoreTex, men eg har ingen aning. Har dog god erfaring med salomon tursko, som eg brukar dagleg, null erfaring med Merrell. Nokon som muligens har erfaring med desse? :) 

Skrevet

Ikke erfaring med akkurat de modellene, men jeg er mer fornøyd med mine salomon sko en merellene. Sistnevnte har blitt nedgradert til stallsko som bare blir brukt på de absolutt kaldeste dagene. De er veldig gode, men passer ikke helt for meg å gå med over lengre tid på grunn av ett ødelagt kne :) Salomonene er snart utslitte og tror faktisk aldri jeg har blitt skikkelig våt igjennom av de. Det er en eldre modell med GTX. Kommer til å kjøpe nye salomon hvis jeg ikke finner noe som passer bedre.

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Jeg vil tro de to er ganske like. Merrell har ikke goretex, men den har membran den også, bare av et annet merke :) Og sånn alt i alt ser de ganske like ut. Fordel med merrellskoene, etter min mening, er at mer av skoen er lær. Det tåler mer, både av skader/slitasje og fukt. Men hvordan de to er å ha på å sånt vet jeg ikke. 

Skrevet
22 timer siden, Malamuten skrev:

Jeg vil tro de to er ganske like. Merrell har ikke goretex, men den har membran den også, bare av et annet merke :) Og sånn alt i alt ser de ganske like ut. Fordel med merrellskoene, etter min mening, er at mer av skoen er lær. Det tåler mer, både av skader/slitasje og fukt. Men hvordan de to er å ha på å sånt vet jeg ikke. 

Men Merrell skoa treng vel meir pussing og smøring pga. lær? :)
Kanskje eg burde reise nedom ein skobutikk og sjå om dei har skoa, så eg får prøvd dei på. 

Skrevet
55 minutter siden, Bellare skrev:

Men Merrell skoa treng vel meir pussing og smøring pga. lær? :)
Kanskje eg burde reise nedom ein skobutikk og sjå om dei har skoa, så eg får prøvd dei på. 

Jeg synes ihvertfall lær er mye lettere å holde rent enn tekstil (som gjerne trekker ting til seg inn i stoffet) og goretex textil må impregneres ofte(etter hver tur om du går mye/langt) for å holde tette, mens lær er tett uansett, men må smøres et par ganger år år, ellers vedlikeholdsfritt.

Skrevet

Tekstilskoene jeg har kjøpt har bare vart et år hos meg før de har begynt å ta inn vann. Jeg er litt for lat til å rengjøre de hver dag også da, det skal sies. Går man i skog/myr/terreng så trengs det mye rengjøring og impregnering for å holde de tette. Jeg kommer til å kjøpe meg i lær neste gang, særlig nå som jeg bor på vestlandet :P 

Skrevet

Heller litt mot Merrell skoa, sjølv om dei ikkje har like god støtte/form under foten som Salomon. Fikk prøve eit par joggesko mamma hadde i Merrell, så er vel mulig vinterskoa har litt anna såle? *krysse fingra* :P 

Er det evt. andre merker/vintersko enn desse som kan anbefalast? Mens eg ventar på at Merrell skoa skal komme inn igjen på lager :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...