Gå til innhold
Hundesonen.no

Parkas til vinterkulde?


Rosin
 Share

Recommended Posts

Er på jakt etter en parkas som fungerer i kulde (om den kan holde meg varm i -15 med en ullundertrøye + tynn ullgenser under f.eks) samtidig som den må tåle regn, sludd og våt snø (som er det vi har mest av, i våre patetiske Østfoldvintre :P  )

Noen som har erfaring med Didriksonsparkaer f.eks? Har også kikket på Fjellrevens Nuuk, Kyla og Polar Guide, men de ser så like ut alle sammen at jeg ikke aner hvem av de som passer best til mitt bruk. Det er så dårlige beskrivelse på nettsidene, de får jo 90% av jakkene til å høres identiske ut :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har Fjallreven Kyla og det tror jeg er mitt beste kjøp noensinne. Jeg kjøpte den på salg på outnorth.no for noen år siden. Her på vestlandet er det sjeldent -15 da, men jeg bruker den fra oktober til april i all slags vær. Liker at den tåler en del nedbør, den er perfekt for patetiske vintre. Nuuk er veldig lik, men jeg innbiller meg at den kanskje ikke er like varm.:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har Fjellräven Nuuk, den er på sin 4 sesong nå. Jeg har brukt den svært mye, i varierende miljø. De første sesongene hold den meg varm hele tiden og den var også vann og vindtett. Faktisk første plagget jeg har hatt som har holdt meg varm når jeg har stått i ro lenge i kaldt vintervær, så jeg har virkelig elsket den jakken.

Men, på slutten av 3 sesong merket jeg at den ikke var spesielt vanntett lenger. Har begynt å bruke den igjen denne sesongen og merker det samme, i tillegg føler jeg at den ikke holder meg like varm lengre. Den er fremdeles varm, men jeg merker en forskjell i forhold til hvor varm den var tidligere, virker som at fyllet har blitt tynnere på en måte. Jeg er i dialog med Fjellräven angående dette, de hadde ikke hatt noen ligende tilbakemeldinger på det før, så jeg er spent på hva jeg får til svar.

Jeg har aldri impregnert jakken, så jeg skal gjøre dette nå og se om det bedrer situasjonen. Uansett forventer jeg at en såpass dyr jakke skal holde lenger enn 3 sesonger. Alt av stoff på jakken ser helt nytt ut, så ingen synlig slitasje på den.

Nuuk har syntetisk for, mens Kyla har gåsedun og fjær. :) 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hørt at slikt kan skje med syntetisk for, @Elisabeth00 , at det har en god del kortere levetid enn dun. Ganske kjipt når man snakker om jakker i Nuuk-prisklassen

@Bruv , i hvilke temperaturer synes du Kyla begynner å bli for varm? Bruker du bare "vanlige" klær under om vinteren, eller må man ha ull og lag-på-lag under også for at den skal klare streng kulde? :)

 

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror det er Nuuk fra Fjellreven jeg har, er skikkelig skuffa. Glidelåsene har falt av to ganger (dvs at jakka er byttet to ganger) på ett år. Ikke varm nok heller. Søster har Barents tror jeg, den er faktisk varmere, men på den har sømmene gått opp på (brukt to sesonger). Fjellreven har forøvrig bedriten kundeservice, de insisterer på at søster må betale frakt på jakka som er ødelagt..

 

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

@Rimfrosthuldra Ja, jeg har også hørt det om syntetisk for, så jeg er litt redd for at det er det som er grunnen, selv om jeg hadde håpet den skulle tåle mer enn 3 sesonger før foret begynte å takke for seg. Spesielt irriterende når absolutt alt annet på jakken ser helt nytt ut, og det kan jeg nesten ikke skjønne så mye jeg har brukt den, hundelabber som har skrapet den, osv. Men Fjellräven virket veldig overrasket over problemstillingen, så jeg vet ikke. Kanskje folk vanligvis bytter ut jakker før :P Kan oppdatere her inne om jeg merker noe forskjell etter impregnering, og ikke minst om jeg får noe mer svar av Fjellreven.

Til sammenligning med bergans dunjakke (den varianten som "alle" hadde en periode), så er Nuuk parkasen hundre ganger varmere. I minus 20 må jeg har lag under, men mye mindre enn da jeg brukte dunjakken fra bergans. Jakken holder (eller gjorde i alle fall det) meg varm i minus 10, med vintersko, votter, lue og ellers vanlige klær. Som turjakke opplever jeg den for varm, så da bruker jeg heller tynnere jakke og lag jeg kan variere med. Bruker den mye på rusletur da :)

 

At Nuuk skal være mindre varm enn Barents virker veldig merkelig, og er ikke det som er ment fra produsentens side i alle fall:
"Nuuk Parka: Et perfekt vinterplagg i vekslende vær, ... , også ved virkelig lave temperaturer."
"Barents Parka har mindre isolering enn våre varmeste vinterjakker, slik at den kan brukes også når temperaturen ligger rundt null."

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det ble en Didriksons Angelina på meg  :) Jeg er fremdeles usikker på hvor varm den egentlig er, den står jo ikke listet under vinterjakker på Didriksons nettsider, men den får sånn skryt for å være varm på diverse forum rundt omkring at jeg tenkte å gi den en sjanse. Vestlandsvinter har jo nesten blitt normen her på østlandet også etterhvert, det blir sjelden under -5, så jeg håper den duger!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

18 timer siden, Rimfrosthuldra skrev:

Kjempelekker! :wub:   

Jeg ble offisielt forelsket i jakken min i dag når det var 10 minus og jeg var tynnkledd siden jeg skulle være inni en hall. :wub: 

(fjuskepels forøvrig)

12241450_10156256480830072_3523206508711

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ble nysgjerrig på hvilken dunjakke fra Stormberg "alle " har. Jeg har nemmelig en og den er grisevarm! Så varm at jeg nesten ikke har fått brukt den. Dog vil jeg ikke anbefale den til det som etterspørres av trådstarter, tror ikke den er noen hit i sludd og vått vær. (aldri prøvd, for den er for varm til sånt vær for meg).

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en Bergans dunjakke som jeg kjøpte i 2007. Like god og varm og fin den dag idag. Brukte den senest idag.

Har en dunjakke fra Stormberg også - denne http://www.stormberg.com/no/nordkapp-dunjakke-dame.html?nosto=nosto-page-category1 og den synes jeg egner seg mer for tidlig høst. Kan ikke sammenliknes med den jeg har fra Bergans engang. Ikke tåler den vått vær heller..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm, jeg fikk Didrikson Angelina i posten i dag, og kan ikke si jeg er sånn kjempeimponert. Den er veldig tynn, tror den blir kald når (hvis :P ) det blir ordentlig vinter, og den var trang og rar i armene :/  Jeg bestilte i min vanlige størrelse, kanskje den hadde hatt bedre passform i en størrelse større. Den stoore påsydde lappen i nakken var også temmelig irriterende.

Det skal ikke være lett, haha   :blink:

 

Jeg ser det står "vannavstøtende" på de fleste vinterparkaene fra Fjellreven, men det lureste er vel å gå for vanntett her i mildværet

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så mye overraskende eksemplarisk adferd i dag, jeg har lyst til å ignorere alt som ikke var eksemplarisk, fordi fremgangen er så tydelig. Ingen byks i iver for å hilse på forbipasserende, ikke noen stressende impulser om å jage etter syklister. Med unntak av en close call, med snuten faretruende nær å berøre midt på skinkesprekken til en som stod med ryggen til, så forsøkte han heller ikke sniffe busspassasjerer. Rolig og behersket og tålmodig for det meste. Ny fase i utviklingen og sladretreningen har fått effekt.  Hva jeg trenger bli flinkere til å forutse er Edewards ønske om sosial inkludering ved kassen i butikker, for å unngå at han planter labbene på disken. Det har skjedd så mange ganger nå, det er pinlig overfor meg selv å ikke forutse og forebygge det der. Inne i dyrebutikken er det ingen krise, men å LA ham få sjansen til å plante labbene på disken i kaffebaren er FLAUT. Virkelig flaut. Trenger huske at det å interaktere med andre mennesker sammen med Edeward er reell multitasking. Hovedvekten av oppmerksomhet må være på ham, og det er ikke rom for å ikke ha ham som universets midtpunkt i flere sekunder, ellers bryter han sitt-bli for å gjenvinne status som center of attention. Han er dramaqueen og skjørtejeger. Flørter med alt på to bein som sender ham vibber av gjensidig interesse. Vibber. Blikk. Følelser. Det er en kommunikasjonsform Edeward forstår, og der det vibber potensiell kos og kjærlighet, der er ikke han sen om å prøve innkassere.  Nuvel. Han ville endelig posere for fotografen i dag: Enten så har han forstått at sitt-bli gjelder selv om mamsen tar opp den flate, svart magi dingsen, eller.. ..så ble en vindel gittertrapp bare too much to ask. Det var ikke det at han ikke hadde lyst på den bollen.    Det var dumt av meg å sette oss i den situasjonen der med sekken full av råfor. Ventet tålmodig og nonchalant noen trinn lenger ned, uten å gi ham mer oppmerksomhet, og tenkte jeg ikke ville gå derfra før vi mestret den trappen, men så gikk det kuldegys nedover ryggen min og påminnet meg om at vi hadde en real klimakrise på gang, og vi måtte avbryte for å reise hjem til fryseren. Bedre planlegging neste gang.
    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...