Gå til innhold
Hundesonen.no

Hosting og innovernysing - hva kan det være?


Recommended Posts

Blitz, whippeten min på 7 mnd. har nå i to måneder slitt med innovernysing, hosting og nå de siste par ukene også harking, altså at hun brekker seg uten at noe kommer opp. Allmenntilstanden er helt fin.

Vi har vært hos dyrlegen 3 ganger nå. Første gangen var jeg egentlig inne med schäferen, og da kikka dyrlegen også på Blitz. Hun hadde ikke holdt på veldig lenge da, så vi fikk beskjed om å holde henne i ro en stund og se om det hjalp. Det fungerte ikke, og etter to uker i ro var det null bedring. Vi var inne igjen og fikk Onsior da dyrlegen mente hun hadde litt hovne mandler i tillegg til at hun hadde blitt mer slimete i hosten. Det hjalp litt på slimet, men hun fortsatte med tørrhoste og innovernysing. Vi var inne igjen en stund senere og tok en urinprøve da hun begynte å drikke litt mer vann og tissa mer. Prøvene viste litt forhøyet med hvite blodceller, men ikke mye. Vi kom fram til at hun ikke hadde UVI da tissingen står i stil til inntaket av vann og hun holder seg hele natten og mange timer på dagen. Fikk en ny kur med Onsior og beskjed om å komme tilbake to uker senere for å ta prøve bak i halsen og sende inn for å sjekke om hun evt. hadde en bakteriell infeksjon som kan behandles med antibiotika. På fredag har det gått to uker, og hun fikk siste tablett med Onsior i dag. Ingen bedring så langt. Vi har siden sist dyrlegebesøk fått lov til å gå korte turer ut(hun holdt jo på å løpe på veggene), men ikke når det var dårlig vær og kaldt. Så vi har kledd henne godt og bare vært ute i godt vær i bånd når de ikke er kaldt eller regner. 

Dyrlegen sier det kan være en gjenstridig kennelhoste, men anser det som litt usannsynlig i og med at Nemi(schäferen) ikke viser noen som helst symptomer og hun har nedsatt immunforsvar pga. kortison. Ingen av Nemi's hundevenner som hun har vært på tur med har heller ikke blitt syke, så det virker ikke som det er noe smittsomt egentlig.

Jeg tenkte jeg skulle ringe dyrlegen igjen i morgen og bestille ny time så hun får tatt den prøven. Er det noe mer vi evt. kan sjekke? Det er jo tydeligvis et eller annet i luftveiene som plager. Har tenkt litt på om det kanskje kan være noen fremmedlegemer som irriterer? Hun må uansett sederes når prøven skal tas, så da er det kanskje flere ting som kan sjekkes i samme slengen? 

Hun virker litt sensitiv til sterke lukter nå. Hun begynte å innovernyse litt når dyrlegen sprita undersøkelsesbordet og fikk et lite anfall i dag når jeg laget middag med en del krydder i. Det er likevel sånn at det ikke må være sterke lukter for at hun skal begynne. Det at hun også drikker litt mer enn vanlig tenker jeg kommer av at hun nok blir litt tørr i halsen når hun hoster, samt at det sikkert er litt ubehagelig og at det lindrer noe ved å drikke. Hun drikker ikke ekstremt mye, men litt mer enn vanlig.

Jeg begynner å bli rimelig frustrert nå, siden hun har holdt på så lenge.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 minutter siden, Krutsi skrev:

Har dere prøvd å behandle for nesemidd? 

Nei, vi har ikke prøvd det. Vi var inne på tanken, men dyrlegen anså også nesemidd som lite sannsynlig i og med at Nemi ikke viser noen som helst symptomer. De slikker og tygger på hverandre i nese/munnområdet omtrent daglig, så dyrlegen mente det var rart at det skulle være midd om Nemi ikke reagerte i det hele tatt. Men det er helt klart en behandling jeg er villig til å prøve. Hun hoster oftere enn hun innovernyser, vet ikke om det har noe å si.

Dyrlegen sier forøvrig at det ikke er noen skikkelige nesemiddbehandlinger på markedet lenger som de vet fungerer, men vi kunne prøve med Stronghold, som er det de pleier å bruke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 minutter siden, Sprettballen skrev:

Nei, vi har ikke prøvd det. Vi var inne på tanken, men dyrlegen anså også nesemidd som lite sannsynlig i og med at Nemi ikke viser noen som helst symptomer. De slikker og tygger på hverandre i nese/munnområdet omtrent daglig, så dyrlegen mente det var rart at det skulle være midd om Nemi ikke reagerte i det hele tatt. Men det er helt klart en behandling jeg er villig til å prøve. Hun hoster oftere enn hun innovernyser, vet ikke om det har noe å si.

Dyrlegen sier forøvrig at det ikke er noen skikkelige nesemiddbehandlinger på markedet lenger som de vet fungerer, men vi kunne prøve med Stronghold, som er det de pleier å bruke.

Da jeg fikk nesemidd i hus, så var det kun den ene hunden som fikk.. 

Og tablettene har kommet tilbake :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har fått Interceptor og håper veldig at det er midd som er problemet. De fikk første behandling i går, så får vi se om det har noe effekt.

Hvor lang tid tar det før jeg kan forvente å se noe bedring? De skal jo ha tre behandlinger med en ukes mellomrom. Leste et sted at det kan bli verre før det blir bedre, fordi døde midd irriterte enda mer på slimhinnene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Sprettballen skrev:

Vi har fått Interceptor og håper veldig at det er midd som er problemet. De fikk første behandling i går, så får vi se om det har noe effekt.

Hvor lang tid tar det før jeg kan forvente å se noe bedring? De skal jo ha tre behandlinger med en ukes mellomrom. Leste et sted at det kan bli verre før det blir bedre, fordi døde midd irriterte enda mer på slimhinnene.

Det husker jeg ikke nei :lol::P 

men jeg vil jo tro at innen 2-3 uker bør du se forskjellen.. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...