Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Som sagt, lilletjukken klør seg en del. Nå i dag hørte jeg for første gang at han klynket da han klødde seg. Det er ikke konsentrert rundt øret, han ser ut til å klø på bena, litt på halsen og litt på magen. Innsiden av ørene ser fine ut, er ikke røde eller med noe synlig ørevoks. Han er heller ikke rød på huden på magen/innsiden av låra der han har tynn hud. Jeg har prøvd å sjekke pelsen uten å se noe, hverken spesielt tørr hud, flass eller noe som kan tyde på lus. Han klør seg mest når han er våt, noe han jo blir hver gang han må ut og tisse sånn som det regner nå. Vi tørker ham med et rent håndkle når vi kommer inn. Han ble badet hos oppdretter for to uker siden, vi skal etter planen bade ham nå til helga. Vi har ikke teppegulv eller grunn til å tro at det er noe særlig støvmidd hjemme, støvsuger jevnlig. Han spiser det samme som hos oppdretter. Han elsker å rulle seg på plenen og hopper gjerne rett uti diverse ugress rundt plenen, så jeg tenker det kanskje kan være en plante han reagerer på? Må vi allergiteste hos vet. eller er det noe annet vi kan prøve først? Forbytte? Hindre ham i å hive seg uti ugresset? Droppe godbiter(han har fått fire forskjellige typer, ser ikke ut til å ha noe å si)? Han fikk med seg teppe med lukt fra søsken, det ligger i buret han sover i om natta. Ellers har han egne tepper i senga si. Kom på nå at det lå en fleecematte i et bur vi kjøpte brukt, kan jo ha vært lus i det... føkk, men burde jeg ikke kunne sett det i pelsen hans?

Argh, fersk hundeeier og tusen spørsmål!

Skrevet

Allergitester er veldig unøyaktige uansett så det beste er egentlig å prøve seg litt frem og være litt oppmerksom slik at man evt etterhvert ser et mønster i om hunden klør mer etter den har fått spesielle matvarer e.l. Men sjekk for utøy først, trenger jo ikke være noe som helst annet enn det.

Skrevet

Det er ikke så rart om valpen klynker/hyler når han klør seg nå, hvis han har klødd så mye at han har blitt sår.

Ikke at det fjerner kløen, men sjekk at han ikke har lange klør som kan klore ham opp, for å hjelpe ham litt på vei.

Skrevet

Så er det jo også slik at bikkjer klør litt innimellom, de som oss. De kan bli kan bli bitt av knott og mygg, få hjortelusfluer tassende rundt i pelsen osv.... Det er ikke allergi alt som klør :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...