Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan får man av røytepelsen på en mest effektiv måte? Nyx har startet for fullt og vi må få av pels nååååååå, for den havner jo absolutt overalt! Jeg grer henne jo selvfølgelig, men er det noe jeg kan gjøre i tillegg? Skal jeg bade henne feks? eller gjøre noe annet lurt? :)

Er det noen med langhårsraser eller belger som har noen gode tips?

Skrevet

Hvordan får man av røytepelsen på en mest effektiv måte? Nyx har startet for fullt og vi må få av pels nååååååå, for den havner jo absolutt overalt! Jeg grer henne jo selvfølgelig, men er det noe jeg kan gjøre i tillegg? Skal jeg bade henne feks? eller gjøre noe annet lurt? :)

Er det noen med langhårsraser eller belger som har noen gode tips?

Bading får av mye pels i seg selv, spesielt om man bader med sjampo som da masseres inn osv og jeg bruker også å gå over med børste (furminator) rett etter dusjen mens hunden enda er våt. Funker fjell her ihvertfall, men det må jo gjentas med noen dagers mellomrom om det skal holde noe serlig iom at det løsner nye hår. :)

  • Like 2
Skrevet

Jeg kommer til å dusje henne, men jeg har ikke blåser! Skal jeg bruke en vanlig kam for oss mennesker, eller skal jeg bruke karden jeg har (som forøvrig er kjempeeffektiv på tørr pels)? Aner ikke om karden er effektiv på våt pels.

Skal jeg bruke hårføner kanskje? Jeg aner ikke noe om det her :P

Skrevet

Jeg bruker ikke furminatoren på belgere.

Syntes den skjærer overhårene.

Har holdt meg til en kam og en kardeaktig børste jeg kjøpte på Felleskjøpet.

https://www.felleskjopet.no/produkter/kam-hund-metall-blandet-pigg-50265863

https://www.felleskjopet.no/produkter/karde-hund-lange-pigger-20-enk-50265617

Den siste er gull verdt ;)

Skrevet

Jeg kommer ikke til å bruke furminator på den pelsen her nei! :P Funka gull på Luna, men den langhåra pelsen er så veldig annerledes. Har en god karde fra Kruuse som er genial. :)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg børster pelsen lag for lag med en karde, så vasker med lunka vann og såpe. Passer på å massere såpa skikkelig inn før grundig skylling. Når hunden er tørr børster jeg igjen lag for lag. Jo oftere jeg gidder å børste på den måten, jo fortere er det ferdig. Å overflatebørste gjør ikke i nærheten av samme nytten. En blåser for å tørke og blåse bort pels hadde sikkert gjort prosessen enda greiere, men det har jeg ikke :)

Ikke furminator på tervpels!

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Det enkleste er å kjøpe rase som ikke røyter...

Da er det jo enda mere jobb å få av pelsen som skal av :lol: Enten må du nappe eller klippe.På røyteraser kommer den ihvertfall av av seg selv :lol:

Skrevet

Da er det jo enda mere jobb å få av pelsen som skal av :lol: Enten må du nappe eller klippe.På røyteraser kommer den ihvertfall av av seg selv :lol:

Duu, man får trimmefrie individer av napperaser. Og korthårsraser som knapt røyter. Så ingen grunn til selvpining :P

Guest Belgerpia
Skrevet

Bad, sjampo og balsam, la dyret tørke og gre med det du har. Funker gull om røytingen er skikkelig igang.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Forumet har dalt i takt med Facebook, og veldig lite nyrekruttering. I tillegg litt uenighet om hva som er greit og ikke på forumet, og noen som mistrivdes og meldte seg ut. I tillegg har de "gamle" brukerene blitt eldre, opptatt av andre ting, eller bare ikke føler behov for nettsamfunnet lengre. For yngre som leter er det lettere å finne grupper på Facebook.  Jeg vet en håndfull titter innom nå og da, men det er jo litt slik at aktivitet skaper aktivitet, så når få poster blir det også mindre respons. Det har vært diskutert å legge ned forumet, men det blir en stund til ihvertfall.
    • Det kommer an på hund/pels, bil og værforhold. Og ikke minst varighet. Om det ikke er sol er det lite problem om det er 20 grader. Om det er sol bør man være obs fra det er 18+ grader i luften tenker jeg, det kan fort bli varmt i bilen med direkte sollys. Kan bilen stå i skygge? (pass på at skygge ikke flytter seg) Vi har hatt hundene i bil midtsommers, men da med reflekterende duk over bilen, vifte på inne i bilen og bagasjerom og vinduer på gløtt. Sjekk inn minimum en gang i timen. Men stort sett ville vi sjelden hatt hundene med i bilen om vi skulle noe så lenge uten å faktisk ha dem med. Det har såklart vært ventetid på kurs og sånt, men da har vi stort sett hatt hele bilen stående åpen.
    • Jeg var medlem for lenge siden med ett annet brukernavn. Er det veldig stille her nå? Hvor er det blitt av de andre brukerne? Synd det. 
    • Når er det for varmt å ha hund ventende i bilen? Nå er det 10 grader ute på det varmeste her jeg bor. Hvis det hadde vært 15 grader så hadde det vært helt uaktuelt. Det blir kun lufting fem cm øverst i alle vinduer. Prøver å parkere i skyggen men redd det plutselig ikke blir skygge mere. Har en hund med normal kort pels og ikke tykk huskey pels.
    • Det er det vi sliter med også. Han sover nå på natten fra 23-06:30 og så sover han litt av og på i valpebingen mens vi er på jobb 07:45-12 og så fra 13-15. fra vi kommer hjem fra jobb til kveldsmat i 20:30 tiden klarer han ikke å slappe av. Vi har prøvd det meste, bur, binge, eget rom. Teppe over buret, musikk. Slite han ut på tur eller med søk og apport. Både mer og mindre aktivitet. Men ingen ting fungerer. men ellers lik i oppførsel som før. Selv om han nå sover mer på natten
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...