Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min huskyblanding (6år) har noen små bittskader på potene etter den nye valpen i huset.

Valpen skulle få sin 12ukersvaksine hos dyrlegen og jeg tok med husky'n og for å få råd/evt salve/piller, da sårene ikke har grodd helt etter en uke.

Dyrlegen ga meg resept på Bactrim som han skal få morgen og kveld i 10 dager.

Personlig har jeg veldig dårlig erfaring med disse pillene, så jeg ble selvfølgelig

veldig skeptisk da jeg så hvilke piller som lå i apotekposen da jeg kom hjem.

(min reaksjon på pillene var at jeg fikk så kraftig allergisk reaksjon at jeg holdt

på å dø)

I tillegg står det ingenting i pakningsvedlegget at disse pillene også er brukt

til hund.

Jeg har søkt på nett "bactrim + hund"

men folk skriver jo bare om de opplever negative reaksjoner på dette.

Så da lurer jeg.. er det noen som har brukt disse på sin hund som det gikk bra med??

Skrevet

Spør veterinæren din om dette- vi har fått bactrim til hund men det var hund med en kraftig mage/tarm infeksjon.

Så det brukes til hund, men er kanskje ikke det vanligste middelet.

Skrevet

Det står ikke pakningsvedlegget på humanpreparater om de brukes til hund/andre dyr, uansett. Bactrim er normalt ikke førstevalg av antibiotika, men er helt fint å bruke til hund. Dersom veterinæren har valgt akkurat dette, så er det sannsynligvis en grunn til nettopp det:-)

Skrevet

Brukte preparatet på ene hunden her tidligere i år. Null bivirkninger. Måtte ha lang kur for å få has på infeksjonen, men han hadde en stygg infeksjon.

Skrevet

Man kan jo ikke automatisk gå ut i fra at en hund får bivirkninger bare fordi en selv har hatt det :P Blir litt sånn anti-vaksine-argument "1 av 1000000 reagerer på det".... :P

Skrevet

Hvis du fikk anafylaktisk sjokk av medisinene, så ikke håndter de. Anafylaksi er skumle greier! Man vet heller ikke hvor mye som skal til før man trigger reaksjonen. Jeg hadde ikke vært redd for bikkja så mye som jeg hadde vært redd for meg selv.

Skrevet

Hvis du fikk anafylaktisk sjokk av medisinene, så ikke håndter de.  Anafylaksi er skumle greier! Man vet heller ikke hvor mye som skal til før man trigger reaksjonen. Jeg hadde ikke vært redd for bikkja så mye som jeg hadde vært redd for meg selv. 

Kanskje bruke engangshansker når man skal gi de til hunden?
Skrevet

Vel, nå har han fått tre av denne pillen og han har heldigvis ikke fått noe negativ reaksjon på dette.

Til de som ikke skjønner at jeg blir skeptisk til å gi hunden noe jeg selv nesten holdt på å dø av,

og da er det ikke snakk om at jeg tror hunden får samme reaksjonen jeg fikk, og av alle merker,

skulle jeg få forskrevet akkurat dette.. og jeg på flere forum finner posten ang hunder som har

fått dette og må akutt til dyrlegen/blitt veldig syk, og at jeg vil forsikre meg om at disse pillene

har blitt gitt til hunder før uten at de har fått alvorlige bivirkninge..

vel, (stopper der, uten å komme med antagelser)

Hvis du fikk anafylaktisk sjokk av medisinene, så ikke håndter de. Anafylaksi er skumle greier! Man vet heller ikke hvor mye som skal til før man trigger reaksjonen. Jeg hadde ikke vært redd for bikkja så mye som jeg hadde vært redd for meg selv.

Godt poeng! Det tenkte jeg ikke over, så jeg ga han pillene uten hansker og heldigvis har jeg ikke fått noen reaksjon.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...