Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det høres veldig dramatisk ut, det skal jeg si meg enig i, men hvis vi ser bort i fra avis-preget så skjønner jeg dama.

Her har vi en eier av en stor hund som enten er overstrømmende lykkelig, eller hissig av seg. Det vet vi ikke, men vi vet at noen i nabolaget synes hunden er skummel, og har fått skader på grunn av den. Hunden går løs. Ikke ved et uhell, ikke en gang, den går løs. Dama ønsker ikke avlivning, hun ønsker at eieren skal gjøre som alle ansvarlige hundeeiere og ha hunden i bånd. Det har vært i konfliktrådet, hvor eieren lovde bot og bedring, men så er det på'n igjen.

Når anmeldelse og konfliktråd ikke gjør at dama og den lille hunden hennes får gå tur i nabolaget sitt uten å være redd for å møte denne skumle, løse hunden, så skjønner jeg at hun til slutt blir så desperat at hun går til avisa. Det handler ikke om hunden er farlig eller ei, det handler om at eieren regelmessig lar den gå fri uten å ha noe som helst kontroll, og at dette går ut over andre mennesker.

  • Like 6
Skrevet

Jeg mistenker at hadde artikkelen skrevet om en rottis, så hadde det neppe blitt fokusert så mye på dama, men om den dårlige hundeeieren som ikke kunne holde hunden sin i bånd og ta ansvar for hvilken rase de kjøpte seg..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 7
Skrevet

Jeg mistenker at hadde artikkelen skrevet om en rottis, så hadde det neppe blitt fokusert så mye på dama, men om den dårlige hundeeieren som ikke kunne holde hunden sin i bånd og ta ansvar for hvilken rase de kjøpte seg..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Underskriver og legger til, eller noen av de andre "skumle" rasene.

Skrevet

Bor en ildsint Labrador borti gata her også, heldigvis er eier en smart person som holder den i bånd og har gjerdet inn hagen med et høyt gjerne.


Damen er redd, labrador eieren får holde bikkja si i bånd. Som alle andre må, når man ikke har helt kontroll på bikkja. Og å bli biti under slosskamp, er ganske vanlig om man man bryter inn. Har blitt bitt i den slik situasjon selv, ikke hyggelig, men sånn er det når man bryter opp slosskamper. Da kan man komme i veien for hundene som sloss.-


  • Like 1
Skrevet

Sint labrador i nabolaget her og. Eierne har den i så langt bånd så den får hodet gjennom porten. Ingen vei utenom, fortau og traffikert vei. Ikke noe artig å gå forbi. Men de er heldigvis flinke til å ta den inn når de hører utfallene. Men irriterer meg grenseløst ar de ikke bare kutter båndet en liten meter! Men ja, skjønner dama litt jeg. Er ikke gøy være redd en hund, uansett grunn. Sent fra min SM-T525 via Tapatalk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...