Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest lijenta
Skrevet

Turfolk: Finnes det overhodet noen fjell områder i Sør-Norge hvor det er lite eller ingen sau?

Der det er ulv men ville ikke sluppet hunden der heller. Du har jo et område ved Koppang som ikke har noe sau men det er der det er ulv

Vet ikke med Skrim/Sauherad fjellene, men Lifjell har så det jomer etter. hmm HArdangervidda og somdu sikkert vet Setesdalsheiene er det.

Edit: Du kan sjekke ut Koppang fiske Forening. ikke så høyt men deler av terrenges skal en kunne ha hunden løs i og det er etter hva jeg vet uten sau. Østkjølen heter området så vidt jeg husker og ta kontakt via telefon for å forhøre deg

Skrevet

Løshund er ikke det viktigste men det er for mye krefter i dem til at jeg orker å vasse i sau med dem i bånd heller .Må kunne slappe av under bading , mat og overnatting og sånn:) Koppang skal jeg sjekke . Det er liksom litt feil tid dette .Pleier å gå vår og høst , før og etter sau :) Noen nevnte nord i Austheiene , men alle områder jeg har vært rundt Tovdal / Hovden og fyresdal har mye

sau

Guest lijenta
Skrevet

Ja mye sau, men Sauherad/Luksefjell området er ikke så mye fjell men mange vann og om det er sau i området så har jo noen småeiere kanskje noe men det er to store <treskov i larvik og løvenskjold i Skien. Tror jeg ville hørt med Løvenskjold i Skien for å kunne reise inn derfra eller fra Sauherad sia. Tror det var en som hadde sau der tidligere men det var en liten besetning så er ikke sikker på om den eksisterer mer. Denne personen leide av Løvenskjold, blir en medlem av grenland sportsfiske kan en leie hytter i området også med fiske.

Det er vel det nærmeste jeg vet om. Og hvor lengre vestover du drar deg hvor emr sau har jeg ntrykk av, men dem går jo i alle store kjente områder

Skrevet

Du kan sjekke ut Fosen.. Jeg vet ikke, men mitt inntrykk er at det er generelt lite sauebønder der..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Så fint ut , for langt .. Trøndelag?

Skrevet

Tja,ser du rovdata er det mange fylker uten store rovdyr og det er vel akkurat de områdene jeg lurer på. Altså fjellområder i sør Norge

Guest lijenta
Skrevet

Gjærstad område? Har du sjekket der. Drangedal/Gautefall Nissedal Fyresdal tror jeg har endel sau ja og oppover i Telemark. Det vil si høyere enn Bø - Notoden - Lifjell for på Lifjell er det sau.

Før i tiden ble sauen tatt ned fra Lifjell til 10 oktober men husker ikke datoen for nr dem tar dem ned nå. Men tror ikke det er seinere, i år kan nedtaksdatoen bli spesiell siden været har vært rart da.

Etter den datoen kan det være etternølere fordi dem som eier sauen har jobb vedsidenav og må bruke helgene til å søke etter sauen. Men lurer på om dem begynner i midten av september

Guest lijenta
Skrevet

Gjerstad er nesten ingenting. Det er bare en liten hole Vet ikke hvordan det er videre fra Hovden ?

Sau. OG på Haukelifjell er det sau fra vestlandet, men lurer på om det kan være noe ei turisthyte som bjåen tristhytte og rundt der kan være mindre. Ring og hør

Skrevet

På østsida Bjåen pleide det å være masse sau (har traska på sank der). Men hvis du kommer opp på fylkesgrensa ca og så innover Hardangervidda, kan det være at det er litt lengre mellom de. Hør med han som har geitestølen på Nupshadlane? Den innerste der med geitostsalg... (Jan Hoslemo, Øvre Vats)

  • Like 1
Guest lijenta
Skrevet

Hør med vertskapet på Rauhellern Turisthytte. Ikke bare dem som jobber der på efrie jobbing

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...