Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei jeg er intressert i å kjøpe en hund og trenger litt eksperthjelp..

Jeg har fått tilsendt bilde v hunden, men siden jeg aldri har eid en hund ønsker jeg å vite hvilken rase hunden har og hva slags mat som er greit å gi den.. Hvor lang tid den vil trenge for å bli bedre kjent med meg.. Bilde av hunden kan sees på profilbilde mitt Takker for all hjelpen jeg lækam få og setter stor pris på om dere tar tid til å svare.. Takk

post-16483-0-76206400-1438464050_thumb.j

post-16483-0-50915900-1438464077_thumb.j

Skrevet

Hvorfor? Som linken viser finnes det hunder i Norge som trenger et hjem. Gi heller en av dem et godt hjem, og doner pengene du sparer til en dyrevelferdsorganisasjon i India. Da hjelper du mange flere.

  • Like 2
Skrevet

Skjønner poenget ditt Line, men som sagt det er der vi skal ha hunden ikke i Norge. jeg bor alene her og har ikke nok tid til å ta godt vare på den. Jeg har en stor familie i hjemlandet som vil ta godt vare på den der.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Hunden er sannsynligvis en god blanding, ikke en rasehund. Hvor lang tid den vil bruke på å bli kjent med deg kommer an på hvor tam den er og hvordan liv den har levd før. Det er umulig for noen andre å svare på uten å ha møtt hunden :)

Skal hunden importeres til Norge eller ikke? Vær så snill og hjelp hunden i det landet den er, og ikke før et rescue-objekt til inn i Norge med alt av smitte det kan føre med seg!

Skrevet

Skjønner poenget ditt Line, men som sagt det er der vi skal ha hunden ikke i Norge. jeg bor alene her og har ikke nok tid til å ta godt vare på den. Jeg har en stor familie i hjemlandet som vil ta godt vare på den der.

Hmm nei, du har ikke sagt det før at hunden ikke skal til Norge.

Uansett, det er ikke en rasehund, men en blanding. Vanskelig å si hvor stor den er, men slike blandinger er vel vanligvis av middels størrelse. Ta den med til veterinær for en grundig sjekk. Om dette har vært en løshund som har opplevd mennesker som å bli lenket fast med kjetting så kan det ta sin tid før den stoler på folk - men det kommer an på hvor sky den er i utgangspunktet og hvor god psyke den har.

Skrevet

Og rabiesvaksiner så fort som overhodet mulig. India er vel et av landene med høyest forekomst av rabies om jeg ikke er helt ute på viddene.

Søt liten hund da :)

Hvilken mat som er greit å gi kommer an på alder. Om den er under ett år gammel så kan den få valpefor, etter det går den på voksenfor.

Skrevet

India er et av landene som har "landrase" av hunder, dvs en betydelig populasjon av hunder som ikke noensinne har tilhørt en "rase" men reproduserer seg uten menneskelig innflytelse over svært lang tid. Disse kalles "Indisk paria hund" (Indian Pariah Dog)

Om denne hunden er dette, eller bare en blanding av det, burde du uansett lese litt opp om disse. De har en tendens til å være svært krevende hunder, da de er smarte, lite førerorientert og krever mye fysisk aktivitet.

Skrevet

Vanskelig å si noe som helst om det egentlig, men ser ikke ut som en veldig liten hund iallefall? Vet du noe om alder? Ut i fra bildene vil jeg gjette på at den fortsatt er valp, og at den kommer til å bli medium stor. Er nok ikke raseren.

Hvor lang tid det tar å bli kjent med den er og vanskelig å svare på, men generelt sett knytter jo hunder seg fort til mennesket sitt når den skjønner at det er der maten og tryggheten kommer fra. Det kommer og an på hvilken erfaring den har med mennesker fra før av. Er dette en gatehund?

Som andre sier, det første du må gjøre når du får den er å ta den med til veterinær for en helsjekk og vaksinering.

Du må legge inn bilder etter du har fått den da, og oppdatere oss :)

Skrevet

Det ser ut som en gatemix på ca 3-4 mnd som kommer til å bli ca 30-40kg når den er voksen. Jeg ville spurt vedkommende som du fikk bildene av, for de må jo være de som vet mest om hunden?

Når det gjelder mat, anbefaler jeg å kjøpe et fôr tilpasset alder og aktivitet. Det er vel ganske vanlig å gi restemat til hunder i India, men basisen bør uansett være et godt komplett fôr. Har du planer om å bo i India til hunden er så gammel at den dør? Eller har du noen som kan ta over den når du evt skal reise derfra? Har selv hatt hund i Asia, og det er jo også en mulighet å avlive når du reiser. Når det er sagt, så har du jo ikke noe garanti for at hunden vil være frisk og leve i mange år heller.

Skrevet

Hun skriver jo at familien som bor der skal ta vare på den når hun ikke er der :)

Skjønner poenget ditt Line, men som sagt det er der vi skal ha hunden ikke i Norge. jeg bor alene her og har ikke nok tid til å ta godt vare på den. Jeg har en stor familie i hjemlandet som vil ta godt vare på den der.

Skrevet

Hun skriver jo at familien som bor der skal ta vare på den når hun ikke er der :)

Hvis den var til meg, så forstod jeg ikke den posten. Det kan tolkes som som familien bor i ett land, og hun i et annet.

Skrevet

Hvis den var til meg, så forstod jeg ikke den posten. Det kan tolkes som som familien bor i ett land, og hun i et annet.

Jeg forstår det slik som at trådstarter er endel i India, og planlegger å ha hunden der, og at familien passer den når hn er i Norge?

Skrevet

Jeg forstår det slik som at trådstarter er endel i India, og planlegger å ha hunden der, og at familien passer den når hn er i Norge?

:lol: Og jeg forstår det sånn at både hun og familien bor i India, men at hun akkurat nå er i Norge.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...