Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg prøvde å søke litt etter svar, men finner bare om problemer med om hunden har svelget noe galt.

Samboer har en Kleiner Munsterlender på 6 år som alltid har hatt vanskelig for å svelge.

I dag er andre gangen, på de 3 årene jeg har bodd med hunden, at jeg måtte ta i bruk heimlich metoden på henne.

Når hun spiser tørrfor må hun flere ganger under måltidet ta pauser og sette seg ned, strekke hodet opp, og svelge.

Det har vært om hun har fått noe utenom tørrfor at det virkelig har satt seg fast.

Hun kaster også opp i blant på natten, og går generelt rundt og harker og brekker seg. Noen ganger står hun og hyperventilerer på innpust (vet ikke hvordan jeg ellers skal beskrive det).

Jeg er lei av "det går sikkert bra" og "hun er bare glupsk", så på Mandag tar jeg med meg hunden hans til veterinæren.

Jeg vil gjerne være litt forberedt når jeg kommer dit, så er det noen som kjenner seg igjen i det jeg skriver? Eller som har noen ideer om hva det kan være?

Slapp i spiserøret, eller dårlig svelgemekanisme, er det en ting?

Takknemlig for alt av tanker og innspill! :)

Hilsen bekymret hundeeier som gjerne vil vite hva som kan være galt NÅ! ;)

Skrevet

Spiser hun hurtig? Eller sakte? For hvis dere har fått høre at hun er glupsk, så er hun kanskje nettopp det. Da må dere gjøre noe i forhold til det; kjøpe skål som gjør det vanskeligere å sluke maten, bløte den opp.. Min hund sluker også tørrfôr og blir stående og gulpe/hyperventilere og innimellom kaster hun det opp hvis det har gått for fort ned. Nå bruker jeg V&H til vanlig, så det er ikke noe problem. Hun har også spanielskål som gjør at hun ikke får til å ta store jafs. En skål med "knotter" i bunnen har vi også, som hindrer sluking. Det er ingenting en dyrlege kan gjøre så lenge det er snakk om sluking. Er det derimot svelging, så kan saken stille seg annerledes.

Skrevet

Her er to linker som kan være aktuelle:

http://www.petmd.com/dog/conditions/mouth/c_dg_difficulty_swallowing

http://www.petmd.com/dog/conditions/digestive/c_multi_regurgitation

Hvis hun viser noen rare symptomer før dere får dratt til veterinæren så kan det være en idé å filme det og ta med slik at dere kan vise veterinæren.

Lykke til!

Skrevet

Oj her fikk jeg jammen mange og kjappe svar! Tusen takk!

Utposning på spiserøret?

Har dere vært hos veterinær? :)

Kan dette skje i forskjellige alvorlighetsgrader? Når jeg leste om utposning på spiserøret/spiserørsbrokk virket det veldig alvorlig allerede fra valpestadiet..? Hun har forresten en liten ufarlig brokk på magen, kan det da være mer sannsynlig at hun også har brokk i spiserøret?

Skal til veterinær på mandag!

Spiser hun hurtig? Eller sakte? For hvis dere har fått høre at hun er glupsk, så er hun kanskje nettopp det. Da må dere gjøre noe i forhold til det; kjøpe skål som gjør det vanskeligere å sluke maten, bløte den opp.. Min hund sluker også tørrfôr og blir stående og gulpe/hyperventilere og innimellom kaster hun det opp hvis det har gått for fort ned. Nå bruker jeg V&H til vanlig, så det er ikke noe problem. Hun har også spanielskål som gjør at hun ikke får til å ta store jafs. En skål med "knotter" i bunnen har vi også, som hindrer sluking. Det er ingenting en dyrlege kan gjøre så lenge det er snakk om sluking. Er det derimot svelging, så kan saken stille seg annerledes.

Hun er glupsk ja! Men hun spiser av en sånn skål med knotter, som er veldig vanskelig å spise av. Da går det sakte, men likevel må hun sette seg. Åpen skål er bare helt krise! Jeg forer i blant med V&H, det spiser hun faktisk sakte. Det var dette som satt seg bom fast denne gangen... Spanielskål var en veldig god ide til V&H foring, jeg hadde glemt at det fantes! Hun dypper jo ørene i vommen :)

Så jeg vil tro det er selve svelgingen. Som om det hoper seg opp i halsen eller noe?

Her er to linker som kan være aktuelle:

http://www.petmd.com/dog/conditions/mouth/c_dg_difficulty_swallowing

http://www.petmd.com/dog/conditions/digestive/c_multi_regurgitation

Hvis hun viser noen rare symptomer før dere får dratt til veterinæren så kan det være en idé å filme det og ta med slik at dere kan vise veterinæren.

Lykke til!

Takk for linken, da fikk jeg litt andre ord å søke på!

Jeg håper det ikke er Myasthenia Gravis!

Hun sover med øynene oppe, og blir fort sliten. Hun burde jo være i samme fysisk form som min hund, men puster mer hvesete og puster tungt mye lenger etter at vi har løpt. Noen ganger har jeg blitt litt bekymra over hvor lang tid hun bruker på å ta seg inn i forhold til min eldre hund.... Jeg har fulgt med på beina, da jeg har trodd hun har haltet litt på ene bakbeinet. Strekker beina rart når hun løper. Det var bra jeg leste om denne sykdommen, så vi får ta tester for å utelukke den. Regner jo med at det ikke er det siden den sykdommen er så sjelden, men fint det kan utelukkes!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...