Gå til innhold
Hundesonen.no

Hoppet og bjeffet på et barn


SaraSL
 Share

Recommended Posts

I dag trene vi i gaten på lydighet. Vi hadde på langline, Hun var konsentrert på meg. Plutselig kom en av naboungene løpene rett bak Freja mens vi trente. Hun begynne å bjeffe og hoppe på ungen. Dette har hun aldri gjort før, hun har alltid likt unger. De har fått lekt med henne og kose med henne. Hun gjør det samme når vennene til broren min gjør det, med det gjør hun for at de skal klappe henne og de begynner å tulle/leke med henne.

Jeg har lært leksen og vil ikke trene i gaten lenger.

Men er det noe jeg burde bekymre meg for/ ikke la unger hilse på henne?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vanskelig å si noe uten å ha sett episoden, men jeg tenker at barn som kommer løpende opp bak hunder gjør noe de ikke burde. Synd at hunden din reagerte sånn, men kanskje forståelig ut fra situasjonen. Jeg ville så absolutt ikke sluttet med å la henne hilse på barn; tvert imot! Jeg ville sørget for at hun fikk en hel masse positive opplevelser igjen, men der du kontrollerer hva barnet gjør, og passer på at hilsingen skjer i rolige former. Så kan dere etterhvert kanskje trene på å være i nærheten av urolige barn, barn som løper og styrer på, uten at hun skal bry seg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan var hun i etterkant? Når hun kom over sjokket? Ikke minst - hvordan reagerte du?

Hvis hun hentet seg inn og hilste som normalt etter overraskelsen og du forholdt deg rolig trenger du ikke ofre det en tanke vil jeg tro. Hunder kan også skvette og si i fra verbalt.

Hvis du reagerte med sinne eller å bli superstresset ville jeg aktivt oppsøkt barn en periode. Hvis hun ikke falt tilbake til normalen innen rimelig tid ville jeg vært litt mer påpasselig ved å skjerme henne fra brå barn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det trenger jo ikke være mer enn at hun enten skvatt eller ble litt for ivrig selv fordi det kom et barn løpende, som kanskje også kom litt brått på for henne og trigget henne litt ekstra. Hadde ikke bekymret meg spesielt mye, men uansett om det er iver eller noe annet så får man jo passe på litt slik at hun ikke hopper på (ukjente)barn ihvertfall :) Men du trenger helt sikkert ikke å være redd for å la henne hilse på barn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...