Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva forventer du av aktivitet i en raseklubb?


Recommended Posts

Skrevet

Vel, per dags dato er jeg ikke medlem i noen raseklubb. Men jeg var medlem i ASKN i 6 år.

Jeg forventer at raseklubben bør fokusere på et godt rasemiljø, der ting handler om litt mer enn bare tråkking i sakuen, i ringen eller på seminarer. Rasetreff med fokus på det sosiale ønsket jeg meg, fylkes avdelinger spredt rundt om i landet, som da evnt kunne arrangert slikt f.eks en lørdag i mnd i det aktuelle fylket. En fin måte å unngå at alt skjen kun på et sted, og slik kan man bli kjent med andre som bor i samme fylke osv.

Jeg forventer at en raseklubb skal forvalte alle rasens sider på en god måte, være seg bruks, utstilling osv. Alle burde få plass, uansett om hunden bare er familiehund eller en showstjerne.

  • Like 3
Skrevet

Vanskelig å forvente noe. Klubbene utgjøres alle av de som er medlemmer. Og som dermed også bør delta aktivt.
Et styre vil ikke greie å iverksette all verdens med aktiviteter på egen hånd om ikke medlemmer ellers vil hjelpe til.

Skrevet

Jeg er litt treg, så jeg har akkurat meldt meg inn i raseklubben og jeg forventer i min klubb at det arrangeres kurs og treninger i det rasen brukes til (som her blir retrieverjakt). Ellers synes jeg bare det er koselig med treninger og konkurranser av alt annet så lenge det er hyggelig og sosialt med fokus på den rasen man har :)

Skrevet

Er med i en raseklubben som er relativt liten og er veldig fornøyd med det den arrangerer. Treningssamling en gang i året, samt spesial.

Skrevet

Det kommer jo veldig an på kjenner jeg. Hollenderklubben har jo mer eller mindre ingen aktiviteter, og de som evt er er i osloområdet. Men når det finnes rett over 100 hollendere til sammen i landet så er jo ikke det så rart. Dessuten virker det som om det er stor splid i klubben og facebookgruppa er nå stengt så man ikke får skrive innlegg der uten at noen har sagt hvorfor.. Sånt blir det ihvertfall ikke spesielt mye aktivitet utav. Men det er jo greit, har ikke noe behov for å være medlem der.

Sånn generelt i en godt etablert og velfungerende klubb med en del aktive medlemmer så ønsker jeg at det er litt forskjellig som er i fokus, at man får litt bredde i det som arrangeres for å engasjere flest mulig, og at det er litt aktivitet i klubben, mtp kurs o.l. for rekruttering og utviklingsmuligheter. Det eneste jeg forventer er et hyggelig miljø :) Selvsagt er det ting som spiller inn her, man må ha figuranter, medlemmene må være interessert i å være med på det som arrangeres, noen må bake en kake osv osv.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...