Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hannhund på 2 år. Kastrert blandingshund av liten rase. Alltid vært småspist. Har hatt god effekt av apetitt fra Felleskjøpet i kombinasjon med vom med laks. Han har et høyt aktivitetsnivå (leker mye med seg selv, hundevenner + at vi går spor, leker og går tur med han). Men han spiser så lite og så varierende mengder... Til tider spiser han begge de daglige måltidene sine (maten står fremme ca 30 min to ganger om dagen), andre ganger spiser han et måltid i uka... Han er helt frisk, dyrlegen mener han bare er kresen. Men han er tynn, og jeg skulle sett at han spiste mer. Han har ikke orm, og drikker bra med vann. Kan nevnes at han ofte er ivrigere på maten når han må jobbe for den (dvs ar vi sprer den utover plenen feks), men ikke alltid. Noen tips? Bytte fôr? Fullfôre på vom? Flere måltider? La maten stå fremme hele tiden? Bare akseptere at han ikke er sulten? Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Min er litt som din, småspist spesielt på tørrfor. Han synes rett og slett ikke noe om det, med mindre det har HØY smakelighet. Men selv da kan han gå lei etter et par dager.

Så jeg er gått over til å fullfore på vom. Nå spiser han opp med en gang og kan nesten ikke vente til han får servert maten :D Finner jeg tilbud på kjøtt/kylling, så får han det også innimellom.

Det er mange fordeler med vom. Blank, fin pels og lite avføring. Jeg kommer i hvert fall til å fortsette til å fore på vom :)

Skrevet

Om han synes vom er godt å vil ha det så hadde jeg definitivt fullforet på det. Ellers så kan det jo hjelpe med høyenergifor for å få inn mest mulig kalorier på minst mulig mengde. Royal canin sitt 4800 vet jeg mange hunder liker godt, men ingen garanti selvsagt.

Når på dagen gir du mat? Om du gir på morgenen ville jeg tilbudt mat etter dere har vært ute, gjerne gått en tur (vet ikke hvilke rutiner dere har), evt ventet til midt på dagen etter dere er ferdig på jobb/skole og etter dere har gått tur eller gjort noe annet fysisk for å få igang systemet. Jeg ville også tatt vekk maten tidligere, med en gang han ikke viser interesse ville jeg tatt det, enten det er før han har smakt på det, eller han spiser litt. Jeg ville også vurdert å gi bare et måltid om dagen, og om dere får han til å spise litt og jevnt så ville jeg også lagt inn en dag innimellom hvor han ikke får mat over hodet for å holde han litt sulten så forhåpentligvis lysten på og interessen for å spise når han har mulighet blir litt større. Evt så går det jo an å prøve å ha maten fremme hele tiden, kanskje spiser han større mengde om han småspiser igjennom dagen, om han gjør det da. Men jeg ville nok først forsøkt den andre metoden så du ikke gjør det vanskeligere enn det er. Å ha maten fremme kan jo gjøre det verre også.

Skrevet

Jeg ville antakelig ikke gitt bare vom, men blandet det med resten eller gitt det som del av et av måltidene. Jeg tenker at å kjøre opp kvaliteten smaksmessig for mye hele tiden gir enda mer kresen hund. Kortere tid tilgjengelig, og etter aktivitet slik at han er sulten når han får tilbudet.

Skrevet

Det kommer litt an på, om man skifter hele tiden for å tilpasse så kan man ødelegge, spesielt om man tar maten å gjør den bedre etter at man har tilbudt hunden noe annet som den ikke ville ha. Men finner man noe hunden liker og vil spise så vil det være til stor hjelp, som regel, fordi det vil utvide magen å gi hunden mer matlyst og sultfølelse slik at den senere nok også spiser andre ting :) Jo mindre de spiser jo mindre vil de ha, jo mer de spiser jo mer sultne blir de :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...