Gå til innhold
Hundesonen.no

Starte fra begynelsen.


Recommended Posts

Hei.

Jeg mistenker at svaret på mitt problem kan være puberteten men ønsker å dobbeltsjekke her og få litt mer info rundt dette.

Jeg har en blandingshund, trolig blanding av berner sennen, border collie og gordonsetter. Hun heter tinka og er 7mnd gammel. Tinka har alltid vært lett i lære og veldig fokusert. Men de siste ukene har hun blitt veldig ufokusert, det er ikke mulig å trene på nye eller gamle triks. Tinka kommer sjeldent når jeg roper og har en fått en ny tendens til å tisse inne. Hun trenger flere repitisjoner på kommando før hun gjør som vi har trent på. Jeg mistenker at dette kan være starten på hennes løpetid men er ikke helt sikker. Har noen erfaringer rundt dette og hvor lenge kan jeg forvente at hun er "borte" dersom det er løpetid som er årsaken.

Setter pris på alle svar :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tuen takk for deres tilbakemeldinger, vi håper at det er første løpetid. Jeg kan ikke se noe visuelt til det foreløpig, vil dem alltid blø eller er dette variert? Er det noe jeg bør være bevist på under en slik periode og hvor lenge kan vi forvente at pæra er slukket før lyset kommer tilbake?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tuen takk for deres tilbakemeldinger, vi håper at det er første løpetid. Jeg kan ikke se noe visuelt til det foreløpig, vil dem alltid blø eller er dette variert? Er det noe jeg bør være bevist på under en slik periode og hvor lenge kan vi forvente at pæra er slukket før lyset kommer tilbake?

Det varierer veldig, noen er lite berørt av løpetid, noen er mye og lenge berørt, noen reagerer før løpetiden, andre reagerer underveis osv. De blør vell stort sett alltid, men mengden kan jo være litt varierende. Og det er vell mulig med lukket løpetid, altså at de ikke blør, tror ikke det er sånn voldsomt vanlig, men mulig :)

Vanligste tipset til hunder som er veldig berørt av slikt er mye fysisk mosjon og senk kravene ifht triks, lydighet osv. Ikke la henne gjøre som hun vil, men ta hensyn til at ting er litt ute av drift og at ting derfor kan være litt vanskelig, selv om hun kunne det før :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er båndtvang nå og hunden skal ikke være løs selv om den kommer hvis du roper. Kjøp en langline på dyrebutikken og øv på innkalling.

Rop på henne og gi godbit når hun kommer, så går dere videre. Øv hele turen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...