Gå til innhold
Hundesonen.no

Oppskrift til Marius"genser" til Whippet


Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Nå er ikke jeg særlig opptatt av plagg til hunder og vi har milde vintrer her i DK, men det kan være greit med et plagg iallefall og så får jeg se hunden an om den er en frysepinn eller ikke. Uansett så har pappas kone som er en strikkemaskin tent skikkelig på idèen om å strikke en Mariusgenser til den kommende hund.

Jeg lurer derfor på det er noen herinne som har en oppskrift som jeg kan gi henne så strikkepinnene kommer i sving;-)

Skrevet

Nå er det ikke lov å gi ut det mønsteret uten man har kjøpt det, så vidt jeg har forstått inne på en del facebooksider..

Dessuten, så er det ikke laget eget mønster for str whippet, så det er hjemmemekka antall masker osv..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Nå er det ikke lov å gi ut det mønsteret uten man har kjøpt det, så vidt jeg har forstått inne på en del facebooksider..

Dessuten, så er det ikke laget eget mønster for str whippet, så det er hjemmemekka antall masker osv..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Takk for svar.

Jeg kan godt betale viss det koster noe også selv om det er hjemmesnekra;-)

Skrevet

 

Takk for svar.

 

Jeg kan godt betale viss det koster noe også selv om det er hjemmesnekra;-)

Det er kun de som har rettigheter til å mønsteret som får selge det..

Så mitt tips er å se etter en genser feks, og så ta mål av hunden..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Du må enten spørre noen som har Mariusboka, eller kjøpe mønsteret og få noen til å strikke for deg :) . Jeg har strikket størrelse Medium til Mirai, men med litt tykkere garn enn det som ble anbefalt. Den passer helt fint nå. Jeg vil tro at på en åtte uker gammel valp kan du har strl Small, men ikke så veldig lenge.

Skrevet

Du må enten spørre noen som har Mariusboka, eller kjøpe mønsteret og få noen til å strikke for deg :) . Jeg har strikket størrelse Medium til Mirai, men med litt tykkere garn enn det som ble anbefalt. Den passer helt fint nå. Jeg vil tro at på en åtte uker gammel valp kan du har strl Small, men ikke så veldig lenge.

Da spør jeg herved noen som har boka;-)

Altså, jeg strikker ikke selv, vi hadde vel noe husflid på barneskolen når jeg var liten hvor jeg strikket et sjal som hadde meget varierende maskestørrelser...;-)

Konen til min far vil gjerne strikke...

Men øsnker ikke en genser til når han er 8 uker for det er han jo i slutten av mai, men til vinteren evt.

  • Like 1
Skrevet

Da ville jeg gått for en medium, eller fått noen til å legge til masker så du har en enda større genser. :)

Her er Mirai i sin "litt store" medieum-størrelse genser (den er strikket på 6mm pinner, men med litt tjukkere garn enn anbefalt i oppskrift): https://instagram.com/p/1T2bbCiOd7/?taken-by=juliestaHun er jo en liten whippet for alderen også (3,5 mnd).

Som du ser er den litt stor rundt brystet, men ikke så mye ekstra over albuene. Jeg regner med at jeg må klippe opp armene ganske snart for at det ikke skal bli for stramt. De vokser fort! :D

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...