Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi fôrer nå valpen med Orijen. Han har mye varierende avføring, fra greit den ene dagen til flytende senere.. Vi tenkte derfor å begynne med vom & hundemat på morgenen og Orijen på kvelden.

Er det greit å gjøre det på den måten?

For å få riktig mengde, er det bare å halvere mengden Orijen og Vom & hundemat? Han får nå 80g Orijen om dagen og veier 4,3 kg.

Han har forøvrig alltid sliti med en del oppkast. Det er ikke sjeldent at vi finner oppkast i buret hans på morgenen selv om han får kveldsmat 1-2 timer før han legger seg.

Jeg lurer også på hvor mye lever en liten valp kan få per dag? Han spiser ikke maten sin med mindre han får lever strødd over.. :)

Skrevet

Kaster han opp så prøv å gi en liten snack rett før dere legger dere sånn at det blir så lite tid som mulig uten mat i magen, det er noen som er litt sensitive på at det går for lenge mellom måltidene. Du kan fint gi vom og tørrfor i et måltid hver og det er bare å ta halvparten av hver ja :)

Skrevet

Vet dere hvor mye V&H en 4,3kg hund skal ha? Regner med han nærmer seg ferdig utvokst. Han er 7mnd og har ikke gått opp noe i vekt de siste tre ukene iallefall :)

Skrevet

Iflg vom og hundemat sine egne sider så er det best å blande sammen v&h og tørrfor om man skal gi begge deler, og ikke gi et måltid med tørt og et med v&h.

Dette står litt lengre ned på siden her: http://vomoghundemat.no/riktig-hundemat.html

Problemet med det er at da kommer han til å nekte og spise tørrforet uten V&H, noe vi er helt avhengige av at han gjør. Så enten så blir det et måltid v&h og et tørt eller bare tørt.. :)

Skrevet

Problemet med det er at da kommer han til å nekte og spise tørrforet uten V&H, noe vi er helt avhengige av at han gjør. Så enten så blir det et måltid v&h og et tørt eller bare tørt.. :)

Er du helt sikker på det?

Sikker på at den løsningen du nevner er noe bedre da? Han vil ikke bare skippe det tørre måltidet i påvente av v&h'en som han vet kommer på ettermiddagen?

Skrevet

En hund på 4,3 kg skal ha ca 86 gram pr dag. Dette er de veiledende 2% av kroppsvekta. Valper spiser veiledende 4%, så du kan jo starte med en 50 gram pr måltid og se om det blir for mye og heller trappe ned etterhvert.

Skrevet

Ikke hatt problemet med hundene, men katten min kaster opp om han får mat i skål, bitene blir for små og han sluker maten uten å tygge. Om oppkastet er ufordøyde biter av Orijen, ville jeg prøvd å putte en ball eller lignende (stort nok til at han ikke kan svelge det) oppi matskåla slik at h*n må jobbe litt for å få tak i maten, evnt kjøpe en skål med "vegger" til samme formål.

Skrevet

Er du helt sikker på det?

Sikker på at den løsningen du nevner er noe bedre da? Han vil ikke bare skippe det tørre måltidet i påvente av v&h'en som han vet kommer på ettermiddagen?

Planen er v&h på morgenen og Orijen på kvelden.

Er rimelig sikker på det. Vi blanda med våtfôr før, og de dagene vi ikke hadde mulighet til å gi han det nekta han å spise bare tørt. Han sulta seg til han kasta opp og nekta fortsatt å spise..:)

Når det gjelder oppkast er det stort sett bare magesyre/skum som kommer opp. Noen ganger er det ufordøyd mat. I går feks fikk han litt frosset kjøtt i en kong. Litt senere kastet han opp kjøttet.

Skrevet

Jeg ga i en lengere periode litt tørrfor på morgenen og vom på ettermiddagen/kvelden. Det funka veldig bra her.

Skrevet

Jeg gav i perioder min hund 10% vogh pr dag.

Og ser her at VOGH har snudd totalt fra noen år tilbake. Da skulle man IKKE fore tørt og vogh i samme måltid- lurer på hvorfor de har snudd på det.

Men det var OT beklager.

Hva med å gi en snacks før dere går og legger dere?

Skrevet

Jeg gir v&h/kjøtt både sammen med tørrfor og alene, alt ettersom hva som passer best, spiller ingen rolle uansett hva jeg gjør, merker ikke noe forskjell på hund eller avføring, annet enn at hundene kan bli litt sultne om jeg gir bare vom, så oftest gir jeg halvt om halvt med tørrfor og kjøtt, eller tørrfor på morgenen så de ikke er så sultne ila dagen og vom på kvelden.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...