Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Da jeg slutter med hest er jeg ute etter en hund til som kan hjelpe meg med å fylle tomrommet ponnien forlot. Jeg driver pr dags dato med lydighet, og skal begynne med agility. Den hunden jeg har nå er en forvokst Kleinspitz som vi er utrolig fornøyde med, men det hadde kankje vært gøy å kikke på noen andre hunderaser.

Jeg ønsker meg en hund som:

- er lærevillig (kan gå lydighet)

-kan være med på fjellturer (kan gå løs)

-kan trives som sofahund en helg når det feks er -20 C

- ikke lider av varmen like mye som f.eks kleinspitzene gjør

-er fra 25-45 cm i mankehøyde

-kan sitte i et bur i 6-8 timer etter en god tur

Om det er noen som har forslag til hund, skrik ut! :flowers:

Skrevet

Blir border collie eller aussie for stor? Sheltie?

Du sier ingenting om preferanser på lyd og pelsstell, men ettersom du har kleinspitz og trives med det så antar jeg det ikke er viktig. ;)

Det er vel ingen raser som ikke kan sitte i bur, hvorvidt de burde det er en annen sak.

Skrevet

Hvis du vil drive med agility ville jeg rådet deg til å sett på opp til 43 cm, da de over går i stor klasse. For en hund på 44 cm er det ganske høyt å hoppe 65 cm... Så klart skal det ikke være det som er det viktigste i valg av rase da, tenkte bare å nevne det :)

Skrevet

Takk for svar :) Jeg er på skole fra 0815-1515 hverdager, foreldrene mine jobber fra 0800-1600 hver dag, så blir noen timer i bur ;) Nå har vi jo store bur også da. Vil starte og trene så mye som hunden er gøy. Jo langt vi kommer henger på hvor mye man trener og hvor gjøy hunden synes det er. pr dags dato trener vi 3-5 dager i uka :) BC og Bokser blir desverre litt for store. Pels er ikke det som er viktig, er vandt med mye pelsstell, så det kan vi fortsette med. Kleinspitz er jo en rase som varsler mye ute, så det er vi også vandt med.

Skrevet

Da vil jeg anbefale sheltie. Men en voksen hund som får nok aktivisering og er vant til å være alene hverken trenger eller bør være i bur. De har det veldig mye bedre om de har mulighet til å rusle litt rundt og legge seg på forskjellige steder for å regulere temperatur, blant annet.

  • Like 4
Skrevet

Syns også det høres ut som en sheltie kan passe deg. Jeg er eier av en 5 mnd gammel sheltievalp som går løs på et avgrenset område (rommet mitt) mens jeg er på skolen. Sålenge man sikrer rommet, rydder det for ledninger o.l. så er det ingen grunn til å ha hunden i bur. Sålenge den får nok aktivisering vil det høyst sannsynlig gå fint en hel skoledag uten masse ødeleggelser :) særlig om hunden har noe den får lov til å leke med og tygge på.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Skrevet

Hvorfor har du allerede nå (før du en gang har bestemt deg for rase) bestemt at den må ligge i bur 1/3 av døgnet? Uten mulighet for grunnleggende behov som bevegelse og temperaturregulering. 8 timer er lenge, mye mer enn det som er lovlig i Sverige faktisk.

Mattilsynet i Norge sier dette om det er lov å bruke bur til hund:

Ja, men det må være stort nok. Bruk av lukkede bur begrenser hundens mulighet for å bevege seg og slike bur egner seg derfor ikke til oppholdssted.

Mattilsynet definerer at hunden med god klaring skal ha plass til å stå oppreist, snu seg rundt, ligge i naturlig stilling, strekke seg, endre liggestilling og regulere kroppstemperaturen ved å legge seg på ulike underlag (f. eks teppe og bart gulv). Det skal også være plass til vannskål i buret.

I praksis betyr dette at kjøpebur blir for små for mange hunderaser. Mange bruker derfor gjerder, kompostbingevegger eller annet for å stenge av et område i huset hvor hunden kan oppholde seg dersom man ikke ønsker å la den gå fritt rundt mens den er alene hjemme eller om natta. Dersom hunden trives godt i bur må den gjerne ha et bur den kan ligge i, men da må døren være åpen eller fjernet.

  • Like 2
Skrevet

Buret til kleinen jeg har nå er 3*3 m så de har nok av plass :) Men det er jo ikke plass til fks en GD. Var mer med tanke på hunden sin evne til å være alene på avgrenset område/bur i 6-8 t ;)

Skrevet

Alene på avgrenset område tror jeg de fleste klarer helt fint, så lenge man legger et godt grunnlag i alenetreningen. Bur i tradisjonell forstand synes jeg ikke noen hunder hører hjemme i (annet enn i bil da), men om "buret" er 9 kvm blir det jo litt annerledes :P

  • Like 3
Skrevet

Alene på avgrenset område tror jeg de fleste klarer helt fint, så lenge man legger et godt grunnlag i alenetreningen. Bur i tradisjonell forstand synes jeg ikke noen hunder hører hjemme i (annet enn i bil da), men om "buret" er 9 kvm blir det jo litt annerledes :P

Kjenner en del individer (nevner ikke rasen) som rett og slett er for energiske og nervøse til å være i bur :)

Guest lijenta
Skrevet

Buret til kleinen jeg har nå er 3*3 m så de har nok av plass :) Men det er jo ikke plass til fks en GD. Var mer med tanke på hunden sin evne til å være alene på avgrenset område/bur i 6-8 t ;)

Et bur på den størrelsen enn arealet på en standard utebod som bygges i nye hus eller leiligheter. Og større enn doene som ble bygd på 70 tallet. Så ville si det er et begrenset område. De fleste har mye mindre bur enn det du oppgir fordi dem har ikke plass til store ting og da blir det jo galt

  • 4 months later...
Skrevet

Den Brasilianske terrier vil nok passe godt til deg. De er lettlørte, og passer veldig godt til både lydighet og agillity. Den liker godt å ligge i soffaen og er en hubd som liker masse kos.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...