Gå til innhold
Hundesonen.no

Fibromyalgi


Sbtlita
 Share

Recommended Posts

Jeg sliter med fibro.

Værste plager, tja, å konstant ha vondt i kroppen er den største, men det blir man liksom litt "vant" til etter noen år.

Ellers er det den totale slitenheten som kommer etter at man har vært med på noe.

Søvnløshet/problemer med å sove om natta

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har mye betennelser og vondt i skulder/armer. Det kan være vondt å re opp senga eller holde ting over hodet osv. Så sliter jeg også med influensasymptomer når jeg er sliten. Føles ut som jeg begynner å bli syk. Og søvn.. i de verste periodene er jeg trøtt når jeg våkner..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er en skikkelig drittsykdom. Trøtt på morran, midt på dagen, men ikke på kvelden. Sliten hele døgnet. Vondt hele tiden. Uansett hva jeg gjør, er det vondt. Orker ikke gjøre noe, og ting hoper seg opp, og da orker jeg ihvertfall ikke. Hadde det ikke vært for at jeg kommer meg ut pga Koda, hadde jeg grodd fast i sofaen. Er det jeg gjorde før.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hodepine og smerter i de store musklene. Heldigvis ble jeg kvitt mye av smertene ved å legge om kostholdet. Men har det jeg kaller "pysete" muskler, så ingenting skal til før småjævelen som bor i kroppen våkner og begynner å banke.

Enten så kan jeg sove døgnet rundt, eller så får jeg ikke sove. Vrir meg hele tiden og har en "kortdrøm" som jeg spinner om og om igjen hele natten. Våkner svett og sliten.

Typisk: en dag aktiv, en eller flere dager kaputt...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skjønner at denne sykdommen treffer forskjellig! Enkelte dager kan jeg nesten ikke gjøre noe ting, andre dager kan jeg lempe ved og styre. Men da igjen er jeg helt slått ut i noen dager. Og noen ganger kan folk omtrent ikke ta på meg, eller klappe meg på skuldra. Og når folk skal være grei å massere meg må jeg si at de ikke kan for det gjør for vondt osv..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Joda, jeg har hatt det noen år. En lærer å leve med det.

Kropps verken, definitivt. Den pulserende, brennende og rivende smerten i , av og til, alle ledd/muskler. Spesielt knær, albuer og skuldre er utsatt for dette. Den kan vandre rundt, starte i håndleddet, og vandre opp i skuldrene og nakken.

Jeg sliter veldig med å ha armene over hodet over tid, og bare det flette håret er et mareritt, fordi jeg får vondt i skuldra og armene.

Jeg veksler veldig mellom innsovnings vansker/rastløshet og ekstrem trøtthet.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...