Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hunden min har akkurat hatt en rekke infarkter i nyrene, og må ha mat som belaster nyrene minst mulig. Vi kjøpte med en sekk med nyrevennlig fòr fra Hills, men hun vil ikke spise det. Hun er vant med V&H, og har alltid vært et matvrak.

Er det noen som har erfaring med hva jeg kan blande i fòret for å gjøre det mer fristende, eller fòr fra andre leverandører som smaker bedre?

Skrevet

Du kan jo prøve royal canin sitt nyrefor, har gjerne mer smak enn hill's. PS: Husk at Hill's har smaksgaranti, er bare å levere tilbake den sekken. Lønnes ikke å blande inn ting når hunden går på diett, vitsen forsvinner jo litt da.

Skrevet

Er det Natures Menu eller Dr. Clauder's som har slike suppe/smakstilsetninger, tro? @AnetteN? :)

Når jeg steker eller koker levergodbiter så samler jeg søet og hiver i fryseren, det var underverker for frøken kresens matlyst. Om det er en god forbindelse med dårlige nyrer, det har jeg ingen kjennskap til.

RC har også et nyrefôr, som kanskje er verdt å prøve?

Skrevet

Nå blander jeg inn litt cottage cheese, dyrlegen mente det var greit, og da spiser hun til nød. Hun har alltid vært altetende, så det er uvant å måtte friste henne til å spise. Synes litt synd på henne, når hennes største glede her i livet er tatt fra henne :(

Jeg må vel bare teste ut både våtfòr og tørrfòr fra forskjellige leverandører, og se om andre faller i smak. Hun har vært gjennom en tøff periode, med infarkter både i nyrene, ryggen og lungene, og har akkurat kommet hjem igjen etter 11 dager på Jeløy dyreklinikk, så hun trenger næring for å bygge seg opp igjen.

Skrevet
Nå blander jeg inn litt cottage cheese, dyrlegen mente det var greit, og da spiser hun til nød. Hun har alltid vært altetende, så det er uvant å måtte friste henne til å spise. Synes litt synd på henne, når hennes største glede her i livet er tatt fra henne :( Jeg må vel bare teste ut både våtfòr og tørrfòr fra forskjellige leverandører, og se om andre faller i smak. Hun har vært gjennom en tøff periode, med infarkter både i nyrene, ryggen og lungene, og har akkurat kommet hjem igjen etter 11 dager på Jeløy dyreklinikk, så hun trenger næring for å bygge seg opp igjen.
Hills har vel våtfór til nyrepasienter tror jeg? :) Muligens også royal, men klarer ikke helt se for meg boksene. Det er kanskje et greit sted å begynne? :) Trenger ikke bruke så mye men en spiseskje kan kanskje gjøre maten litt mer fristende? :) Dobbeltsjekket: slike bokser http://www.hillspet.com/products/pd-canine-kd-canine-renal-health-canned.htmlburde jo være greie? :)
Skrevet

Hun fikk våtfòr mens hun var innlagt på Jeløy, tror den også var fra Hill's og sto stort sett urørt i buret hennes. Kanskje hun assosierer lukten/smaken med noe negativt, og noe fra en annen produsent frister mer.

Skrevet

RC har komt med eit nytt Renal fôr med høg smakeligheit. Renal Select. Prøv det :) Dei har også smaksgaranti, så du taper ingenting på det. Evt prøv våtfôr fra RC. Min kresne puddel liker ikkje boksmat fra hills, men eter RC sitt, så verdt eit forsøk. RC har også komt med Renalfôr i poser, biter i saus, så du enklare kan blande det i tørrfôret

  • Like 1
Skrevet

Her er to ulike oppskrifter hentet fra ei bok skrevet av veterinær Bille Ruwald. Det er ei medisinsk oppslagsbok for hund.

Begge disse oppskriftene står som egnet for å gi hund med nyresykdommer og nyresvikt.
Oppskrift 1:
115 gr hakket oksekjøtt
4,5 dl kokt ris
1 hardkokt egg
2 skiver tørr loff
1 ts kalsiumkarbonat
Dette blandes.
Samlet blir det ca 570 gr.

Oppskrift 2:
5,5 dl kokt ris
2 ss vegetabilsk olje
1 stort egg
0,25 ts salt
0,25 ts kalsiumkarbonat
Denne oppskriften er særlig for hunder som trenger en begrenset fosfordiett, men den står oppført som alternativ til den over for hunder med nyresvikt.
Samlet blir dette ca 500 gr.

I boka står det at en hund på 27 kg skal ha 900 gram hver dag av denne maten. Det er nok med utgangspunkt i en voksen hund. En hund på 36 kg skal ha 1150gram.

Dette er ei ny bok skrevet av en dansk dyrlege ved navn Bille Ruwald. Han arbeider som dyrlege for det danske rikspoliti, Oslo politi (står det..), det tyske tollvesenet med flere. Det virker som ei seriøs bok som går veldig grundig inn på sykdommer osv.

  • Like 1
Skrevet

Det som er viktig ved nyresvikt er å redusere fosforet hunden får i seg. Her er ren vom gull verdt!! Bland vom halvt om halvt med kokt søtpotet,eller villris (brunsvarte lange gressfrø, ikke likt vanlig ris), eller pasta. Hell over et rått egg og finknust eggeskallet og bland det inn. For variasjon kan du gi både fet og mager fisk istedenfor vom, men om du gir hel fisk, fjern mesteparten av beina. En gang i uka kan du gi okse el svin uten bein istedenfor vom, og bland dette med godt kokt brokkoli el blomkålmix fra frysedisken. Ikke egg når den får grsakmix.

Gi dobbelt dose omega-3 hver dag.

Mengden skal tilsvare det hunden vanligvis får, der kjøttandelen er halvert.

  • Like 2
Skrevet

Det som er viktig ved nyresvikt er å redusere fosforet hunden får i seg. Her er ren vom gull verdt! Bland vom halvt om halvt med kokt søtpotet,eller villris (brunsvarte lange gressfrø, ikke likt vanlig ris), eller pasta. Hell over et rått egg og finknust eggeskallet og bland det inn. For variasjon kan du gi både fet og mager fisk istedenfor vom, men om du gir hel fisk, fjern mesteparten av beina. En gang i uka kan du gi okse el svin uten bein istedenfor vom, og bland dette med godt kokt brokkoli el blomkålmix fra frysedisken. Ikke egg når den får grsakmix.

Gi dobbelt dose omega-3 hver dag.

Mengden skal tilsvare det hunden vanligvis får, der kjøttandelen er halvert.

Trodde ikke hunder skulle ha kålgrønnsaker (brokkoli)?

Skrevet

Brokkoli er super hundegrønnsak det, lettfordøyelig, proppfull av C-vit og andre vit+min og lettfordøyelig protein. Vanlig hodekål inneholder mye tykke cellulosefibre som vanskelig brytes godt nok ned og gir derfor tarmgass som enkelte hunder rett og slett får vondt av pga sitt korte tarmsystem, derfor anbefales det ikke. Men det er ikke giftig el som enkelte andre gr.saker/frukter/bær.

Skrevet

Brokkoli er super hundegrønnsak det, lettfordøyelig, proppfull av C-vit og andre vit+min og lettfordøyelig protein. Vanlig hodekål inneholder mye tykke cellulosefibre som vanskelig brytes godt nok ned og gir derfor tarmgass som enkelte hunder rett og slett får vondt av pga sitt korte tarmsystem, derfor anbefales det ikke. Men det er ikke giftig el som enkelte andre gr.saker/frukter/bær.

Takk! Da vet jeg det, og behøver ikke ha dårlig samvittighet for at egen hund gjerne fikk kokt brokkoli tidligere heller. :D

Skrevet

Takk for mange gode tips :)

Tørr ikke å fullfòre henne på hjemmelaget mat (ihvertfall ikke før jeg har satt meg bedre inn i det) men ser ting fra oppskriftene jeg kan blande inn i tørrfòret for å gjøre det mer fristende :)

  • Like 1
Skrevet

Takk for mange gode tips :)

Tørr ikke å fullfòre henne på hjemmelaget mat (ihvertfall ikke før jeg har satt meg bedre inn i det) men ser ting fra oppskriftene jeg kan blande inn i tørrfòret for å gjøre det mer fristende :)

Da må du sette deg nøye inn i hver ingrediens du tilsetter tørrforet, slik at du ikke øker mengden fosfor, kalsium eller D vit.
  • Like 1
  • 7 years later...
Skrevet (endret)

Dette er ikke svar på emnet men et spørsmål om hvor man får kjøpt kalsiumkarbonat. Min hund skal ha proteinfattig mat og er veldig kresen.

Anita

Ser at det er flere år siden dette var aktuelt.

Endret av Powderpuff

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...