Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Jeg har lyst til å kjøpe en Rukka sele til Bobby, da han har vokst ut av den har, men jeg skjønner ikke hvordan jeg skal måle størrelsene. Han er ca 58 cm i mankehøyde nå, og ca 65 rundt brystet. Vet ikke hvor tung han er, men tipper på rundt 30-40 kg.

Bor midt ute i gokk, så jeg må bestille på nett, og da har man jo ikke like gode prøve-muligheter :P Han har visst nådd gjennomsnittshøyden sin, men jeg har en følelse (utifra genene hans) om at han blir endel større. Så jeg vil gjerne at han skal kunne vokse i den i tilfelle han blir større, men at den likevel sitter godt i tilfelle han ikke gjør det :P

Skrevet

Her kan du se hvordan du skal måle

Nå har jeg aldri prøvd Rukka, men har hørt at de er ganske så stive, spesielt foran på partiet som skal gå mellom brystet.

Jeg bruker Non-stop sin sporsele/allround og den synes jeg er helt ypperlig :) Vil tro Bobby er en 8 eller 9 i størrelse for en non-stop.

Jeg ville heller gått for en sele som sitter bra nå - hvis han fortsatt er i vekst er det viktig at han har en sele som passer :)

Skrevet

Min tispe på 50 cm og ca 18-19kg har str S i Rukkaselen sin. Har ikke målt henne i omkrets da, men selen har fortsatt mye å gå på i alle veier. Ser kanskje for meg at din er en stor M eller en liten L? Evt. kan du jo ringe en butikk som selger den å høre :-) Jeg er veldig fornøyd med min iallefall, vi bruker den som hverdagssele og den er fungerer godt til den bruken da den har ringer man kan feste båndet i på to forskjellige plasser (noe som gjør at man har litt bedre kontroll). Synes egentlig ikke den er spesielt stiv, men har lagt merke til at den har formet seg etter hunden. Vi har også en sporsele fra Non-Stop, men denne kunne jeg aldri ha brukt til vanlige turer i bånd da man egentlig har null kontroll hvis hunden skulle gjøre et utfall mot noe eller lignende. Så den bruker vi kun med langline eller når hun går løs :-)

  • Like 1
Skrevet

Rukka-selene er veldig justerbare da, så du har en god del å gå på. Vil tro str M eller L er passe :)

Hvis du vil kan jeg ta bilde av de for deg når jeg jobber på fredag? Holde de opp ved siden av noe så du får et inntrykk av ca hvor store de er ellernoe? :teehe:

Skrevet

@bie Det hadde vært sykt snilt! Sendte nettopp en mail til Tropehagen og spurte, så forhåpentligvis vil det ikke være nødvendig, men det ville jo vært innmari hyggelig av deg da :) Sier ifra om jeg ikke blir noe klokere av svaret jeg får :P

Skrevet

@bippo Marve har str 7 i sin non-stop. Han har ganske dypt bryst, men han er ikke like stor som Bobby (sånn utifra slik du beskriver han). :)
men ser at du har fått tips og hjelp til Rukka´n :)

Skrevet

Her kan du se hvordan du skal måle

Nå har jeg aldri prøvd Rukka, men har hørt at de er ganske så stive, spesielt foran på partiet som skal gå mellom brystet.

Jeg bruker Non-stop sin sporsele/allround og den synes jeg er helt ypperlig :) Vil tro Bobby er en 8 eller 9 i størrelse for en non-stop.

Jeg ville heller gått for en sele som sitter bra nå - hvis han fortsatt er i vekst er det viktig at han har en sele som passer :)

9 blir alt for stort. Min flatcoated retriever hannhund veien 40kilo og bruker str 7. Non-stop selen skal sitte stramt rundt halsen.

Seler uten justeringsmuligheter er utrolig vanskelig å kjøpe på nett :) Det skal litt til å finne den perfekte selen uten å prøve :)

Skrevet

Fikk svar fra tropehagen, med mål som allerede ligger på siden, og det er da til denne selen:

http://www.tropehagen.no/display.aspx?menuid=123457496&prodid=53434

Så i den er han en XXL (høres helt sinnsykt ut da, han er jo fortsatt liten, ikke akkurat grand danois)

Greia er bare at jeg vil ha denne typen:

http://www.tropehagen.no/display.aspx?menuid=123457496&prodid=143

Men der skjønner jeg ikke helt hvordan jeg skal måle han. Tror dere denne i S er like grei som den over i XXL?

Skjønner ikke hvorfor størrelsene skal variere så innmari mye innenfor samme merke, hva er vitsen liksom?

MEN. Jeg har også blitt tipset om en Julius K9 sele, som jeg lurer på om noen av dere har prøvd? Har ikke hørt så mye om den, men det jeg har hørt er veldig positivt. Også kjekt at man kan feste kløv på den.

http://alphadog.no/halsband-kobbel/hundeseler/julius-k9-idc-hundesele-str-1.html

Skrevet

Vår lundehund på 5,4 kg har den i gult i xs. Og det er ikke mye å gå på.

Blandingen vår på ca 8-9 kg må over i S i samme type sele :) Men den må han da i såfall ha på det innerste vil jeg tro, og rukkaselene kan stilles veldig mye.

Skrevet

Vår lundehund på 5,4 kg har den i gult i xs. Og det er ikke mye å gå på.

Blandingen vår på ca 8-9 kg må over i S i samme type sele :) Men den må han da i såfall ha på det innerste vil jeg tro, og rukkaselene kan stilles veldig mye.

Hæ, men det står jo at den passer til hunder mellom 45-59 kg? Herregud dette er sykt forvirrende. :P

Skrevet

Hæ, men det står jo at den passer til hunder mellom 45-59 kg? Herregud dette er sykt forvirrende. :P

hæh... ja jeg ser det :S

Kanskje Shensi har XXS, men ut i fra kganvisningen, så skal jo det også være for stort til henne. Så om hun har XS nå, så er jo det altfor altfor stort.

Nå ble jeg brått kjempeusikker og det står ikke størrelse på selene deres heller. men vi skal innom tropehagen i disse dager, for å få tak i sele til Banzai, så jeg kan si ifra hva jeg finner utav :)

Skrevet

Jeg har den gule du linket til i small til hund på 23 kilo. Det er masse å gå på. Hadde vært for stor om hunden var litt mindre. Størrelsen over var såpass stor at det ikke var vits å prøve engang.

Skrevet

Kanskje jeg skal prøve meg på en medium, da :) Tusen takk for alle råd og innspill dere! Bestiller nå, juhu! Stakkars Bobby, selen hans er aaaalt for liten nå, skal nok bli godt for han å få en som passer :)

Skrevet

Ser du allerede har bestilt, men jeg har hatt litt lite å gjøre på jobb så jeg tok litt bilder allikevel ;) Tror helt klart medium var rett valg, L er STOR! (gul er M og rosa er L) DSC_0644_zps3xwzwwye.jpg Stilt ut på max hendene på armen min: DSC_0645_zpsdfamueby.jpg DSC_0652_zpsmwjkpyes.jpg DSC_0647_zpsrx9pufby.jpg DSC_0648_zps4ngazr1d.jpg DSC_0649_zpsjneahfym.jpg Edit: og angående Foamselen (den andre fra Rukka du linket til) så ville jeg ikke anbefalt den til en stor hund med mindre den alltid går pent i bånd, for de kan vie seg ut endel om de har litt trykk på seg. Til små hunder derimot er de supre og kjempemyke å ha på :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...