Gå til innhold
Hundesonen.no

Gelli- Svensk Lapphund


Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Oahpalas Geallu, eller Gelli som hun blir kalt, er ei Svensk Lapphundtispe på snart 2 år:) Vi er såå glade i henne, og utrolig glad vi "kom over" denne fantastiske rasen! Som svenskene sier; "En familiehund i luksusforpakning"(fritt oversatt, hehe).

Det er en lite utbredt rase, og opprinnelig hadde jeg bare hørt om finsk lapphund, så det var jo det jeg skulle ha. Men tilfeldigheter gjorde til at jeg også fant ut at det fantes svensk lapphund, og valget var egentlig ikke så lett å ta, siden rasene er ganske like gemyttmessig.. Men så fant jeg ut at den svenske var mer utryddningtruet, og da gikk valget i favør svensk:) Angrer ikke ett sekund, og håpet er å kunne starte oppdrett etterhvert slik at flere får muligheten til å oppleve rasen ;)

Gelli er veldig sosial, og ekstremt lettlært, bare motivasjonen er god nok;) Hun gjør det meste for godbiter! Hadde bare jeg hatt litt bedre tid til å trene henne på triks og slikt så... :whistle:

Ellers er vi ganske mye rundt på utstillinger, og der gjør hun det stort sett veldig bra:) Vi har også prøvd agility, rallylydighet, smeller og spor. Hun har en fantastisk spornese, og neste høst blir hun nok med på elgjakt:) Hittil har hun bare vært med på post og sittet i "jervehiet" sitt;) Satser også på å prøve å få henne godkjent ettersøkshund en gang:)

Ellers er hun alltid snill, rolig inne og aktiv når det forventes:) Kaaanskje en smule barnslig, veit ikke helt om hun noen gang blir voksen, haha.. Men det er jo bare søtt når hun ligger på ryggen med beina i alle retninger og koseprater med bamsen i munnen;)

Her er noen bilder!

post-14183-0-13567100-1418325407_thumb.j

Valpeshow, Gelli 7 mndr. (foto: Ida Eldevik)

post-14183-0-61771300-1418326614_thumb.j

Gelli i farta på agilitykurs, 9 mndr(hoppet ikke så mye altså ;) ) (Foto: Ida Eldevik)

post-14183-0-28450300-1418325427_thumb.j

Jeg og Gelli i fjor høst. (Foto: Merethe Sundt)

post-14183-0-94798300-1418325433_thumb.j

På elgjakt-post i fjor høst.

post-14183-0-43378800-1418325431_thumb.j

Leking med matfar er viktig!

post-14183-0-39670400-1418325450_thumb.j

Gelli møtte barnehagebarn i gågata i sommer. Lykke!

post-14183-0-64541600-1418325448_thumb.j

Sofadyr når hun får lov;)

post-14183-0-58319600-1418325446_thumb.j

Gelli skjønner ikke hva vi mener med at hun faktisk ikke er en valp lengre! ;) De to andre søte små er også Svensk Lapphund, rundt 7-8 uker på bildet:)

post-14183-0-33888300-1418325438.jpg

Gelli nyter utsikten i elveøra under en tur i høst ^^,

post-14183-0-91778800-1418325436_thumb.j

Hender hun tar seg en svømmetur også! Lærte seg at vann kan være OK i sommer, dog uten fars dykkebriller :D

post-14183-0-83666900-1418325441_thumb.j

  • Like 6
Skrevet

Hallo Thorvald og eier!

Jaa, det er lenge siden sist nå!:) Rallylydigheten i sommer, eller rasespesialen?? Jeg og Gelli skal prøve å få vært med på lapphundturen i januar, da sees vi kanskje?:)

Og MarieR; Ja, når det er såpass få av rasen, blir det jo lite eksponering for fremtidige potensielle SL-eiere;) Når man skal ha hund, velger man kanskje ofte fra de rasene man kjenner til og har gjort seg erfaringer med?:)

  • Like 1
Skrevet

Hallo Thorvald og eier!

Jaa, det er lenge siden sist nå!:) Rallylydigheten i sommer, eller rasespesialen?? Jeg og Gelli skal prøve å få vært med på lapphundturen i januar, da sees vi kanskje?:)

Rasespesialen var det vel! Har dere fått trent rally noe mer?

Ja, håper å få gått turen i januar! Nå har jeg ikke fått vært på turer på altfor lenge, men satser på den turen :) Da får jeg håpe vi sees :D

  • Like 1
Skrevet

Hun ser helt fantastisk ut! :wub: Hvordan er disse på bjeffing? Svensk vallhund er jo et vandrende bæljevesen, den finske lapphunden er også løsmunna (i mine øyne som ikke tåler bjeffing og som synes det er veldig uvant med hunder som lager sånn lyd), så hvordan skiller den svenske seg fra den finske? Om den gjør? :)

  • Like 1
Skrevet

Hun ser helt fantastisk ut! :wub: Hvordan er disse på bjeffing? Svensk vallhund er jo et vandrende bæljevesen, den finske lapphunden er også løsmunna (i mine øyne som ikke tåler bjeffing og som synes det er veldig uvant med hunder som lager sånn lyd), så hvordan skiller den svenske seg fra den finske? Om den gjør? :)

Jeg hørte stemmen på min finske lapphund for første gang i helga! Og han er to år! Så ikke alle er løsmunna. Hmpf! ;)

Men altså! For ei utrolig søt bamsejente! :wub:

  • Like 1
Skrevet

Takk, jeg er Sef enig med dere ;) <3

Ang bjeffing; lapphunder har blitt avlet for å gjete rein ved hjelp av stemmebruk bla., så det er klart de fleste har gode gener for å kunne bjeffe. MEN, det har mye med hva eier tillater;) Jeg personlig liker heller ikke ubegrunnet bjeffing i utide, og jeg synes ikke Gelli bjeffer spesielt mye. Hun har dog et godt "språk" bestående av mange andre lyder enn akkurat bjeffing, og til og med bjeffene er tydelig forskjellige etter hva hun vil "si". Bjørnelyder, goffelyder, vokalske lyder som ikke er bjeffing. Nesten så jeg føler at vi kan snakke sammen :D Men hun bråker ikke inne, og ikke ute bortsett fra at hun sier ifra når hun vil inn med et slags "maiff". Hender hun bjeffer når vi kommer hjem og hun står i bånd, men da snur jeg ryggen til og venter til hun er stille før jeg går bort. Ved leking kan hun gire seg opp og bjeffe, men det er og helt innafor etter min mening;) har vært borti mange hunder av andre "ikke-kjent-for-å-bjeffe- raser" som bjeffer mer..:)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...