Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Æsj, det høres ikke greit ut! Fikk høre fra oppdretter da jeg var der sist at dere hadde hatt noen veterinærrunder.. Håper dere finner ut av det! God bedring til lille Bilbo!

Det er ikke koselig å høre at lille vakringen ikke er helt på topp.

Håper at nytt for hjelper.

❤️

Takk. :ahappy:

Er du sikker på at han ikke har orm? :)

Han har fått det han skal ha av ormekur i hvert fall... Men skal høre med vet. om det blir nødvendig. :)

Jeg tror faktisk det begynner å bli bedre, jeg. :D Har funnet ut hvor mye og hva som må til for vektøkning, og det har hjulpet noe - har jo ikke gått så lang tid enda heller.

Ellers så går det bra med dyra - Linus er sitt sedvanlige tenåringspøbel-seg, Bilbo forandrer seg stadig synes jeg. Han blir bare tøffere og tøffere med nye mennesker og situasjoner, det er gøy. Han har også blitt mye tøffere i leken - så nå er det liksom på tide å sette litt grenser. Han har også funnet en fin metode å kreve kos og/eller lek på; hopp opp på menneskets ben, hold deg fast med begge forlabbene (sånn som hunder som jukker gjør, men det er altså ikke det han prøver på) og bit i jakka. Å stoppe med det er meget, meget vanskelig. :P

Alle begynner også å synes at han er kjemperar. Den mest uttrykksfulle hunden jeg har møtt noen gang tror jeg, han har liksom en lyd og spesielle bevegelser som passer til alt - leking, ''nå er jeg glad'', ''nå er jeg skeptisk'', ''nå kjeder jeg meg''... Utrolig sjarmerende synes jeg, det er jo forholdsvis lite bjeff og bråk, bare masse snakking. :D

Jo, og nå har vi faktisk meldt oss på kurs! Lydighetskurs. Ikke før i april da, er ikke så mye å velge blant i området (og jeg er for lat til å dra langt med buss og sånt). :ahappy:

  • Svar 81
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Linus er en BC født 11.05.14. Han vokste opp hos naboen, og da valpene ble leveringsklare klarte jeg ikke å motstå han lenger. Han er en helt super hund, utømmelig energi og fokus ute og under tren

I dag fikk jeg høre at Bilbo minner om en tasmansk djevel. Hvorfor aner jeg ikke...

Jepp, heldigvis ble det slik. Så fin Nyx har blitt også! Tusen takk. Nå blir det litt bildespam, er noen uker siden bildene ble tatt da. Håper det kommer snø snart, har så lyst på fine vint

Posted Images

Skrevet

Nå for tiden er det umulig å gå på tur. Hvert fall nesten. Det er så mye snø, og ingen av stiene er tråkket ned what so ever - så halvtimesrunden ble til timesrunden (og jeg var utslitt etterpå). :P

Fikk tatt noen bilder i dag da, før snøen blir borte. Gutta leker jo som gærninger når de har så myk landing, har sååå lyst på speilrefleks merker jeg...




Linselusa Bilbo. :lol:



Raringene...











Nesten hjemme, endelig. :P









Også fikk hundene en skikkelig kul leke laget av @Ganzie, den var superpopulær. :D







... Og ja, som dere ser er Bilbo en snømagnet. Kjempepraktisk pels altså. :ahappy:

  • Like 3
Skrevet

De er så fine :wub:

Takk! :ahappy:

Å se Bilbo gjør ikke at terv ønskene mine blir mindre akkurat :wub:

Go for it! Vi (halvveis) impulskjøpte terv, har ikke angret på det altså. :D

Nydelige begge to! Tervvalper er jo helt vanvittig søte :wub::frantics:

Takk! Jeg veeet... Vil ikke at han bli stor noen gang, jeg. :P

Skrevet

What? Du vil ikke at han skal bli stor?? Det beste med valper er jo at de blir hunder! Store og majestetiske tervehanner er det ingenting som kan måle seg med :wub:

Haha, jo da, de er virkelig flotte som voksne også. Men han har jo den babypelsen nå, han har blitt min personlige kosebamse. :wub: Og den valpete leken/bevegelsene er veldig sjarmerende synes jeg.

Skrevet

Haha, jo da, de er virkelig flotte som voksne også. Men han har jo den babypelsen nå, han har blitt min personlige kosebamse. :wub: Og den valpete leken/bevegelsene er veldig sjarmerende synes jeg.

Det kan jeg være enig i :wub:

Jeg hater pelsen Nyx har for øyeblikket... Ja, den er sinnsykt myk, men herregud så upraktisk! Alt av snø og pinner (og alt annet) setter seg fast.

Bevegelsene og den ukoordinerte kroppen kunne de gjerne hatt litt lenger :wub:

Skrevet

Det kan jeg være enig i :wub:

Jeg hater pelsen Nyx har for øyeblikket... Ja, den er sinnsykt myk, men herregud så upraktisk! Alt av snø og pinner (og alt annet) setter seg fast.

Bevegelsene og den ukoordinerte kroppen kunne de gjerne hatt litt lenger :wub:

Tell me about it! Sammenlign hund #1 og hund #2 på det andre bildet liksom... Begge har dykket i snøen, men det ser man bare på èn. :P Men snø er i det minste greit, var mye verre da de lekesloss i søla og Bilbo alltid havnet nederst.

De funker veldig fint som kosebamse når de er store også :wub:

Det tror jeg på. :D Litt spent på hvordan det vil bli for min del, har allerede voldsomt innpåslitne kosehunder som kommer strenende og legger seg/tryner oppå hele meg/pc-en/boken/alt mulig, ikke snakk om å sette seg pent en halvmeter unna og bli klappet på nei. Med dobbel størrelse og vekt blir det nok... tungt. :P

Skrevet

I dag er Bilbo fem måneder gammel! Stor gutt nå. :D

Vi har vært på lang tur med to venninner og deres hunder, var utrolig koselig. Nå er det snø igjen, mer skal det bli i morgen, og i følge værmeldingen skal det vare minst en uke - endelig altså, nå var vi lei av småturer på is og i slaps.




















  • Like 3
Skrevet

Så fine gutter som vokser så fort :wub:

Jeg vil bare anbefale deg å ta bånd treningen mens de enda er små altså :P Jeg gjorde tabben å bare gå i skogen når min var valp, hun er i dag kåret til verdens beste trekkhund i bånd, av meg selv :lol: Litt skummelt når det er glatt ute.

Skrevet

<script language="JavaScript" type="text/javascript"></script>

Så fine gutter som vokser så fort :wub:

Jeg vil bare anbefale deg å ta bånd treningen mens de enda er små altså :P Jeg gjorde tabben å bare gå i skogen når min var valp, hun er i dag kåret til verdens beste trekkhund i bånd, av meg selv :lol: Litt skummelt når det er glatt ute.

Alt for fort! :D

Det er en veldig, veldig lur idè altså. Jeg har bare hatt litt mer å gjøre enn planlagt med syk hest og diverse etter jeg fikk Bilbo, så jeg har vært litt sløvere på trening med han enn jeg var med Linus. Linus går heldigvis greit nok - han gikk pent, nå har det utviklet seg til å gå i enden av båndet, men skikkelig trekkhund som Bilbo er han ikke enda i alle fall. :lol:

Stor og fin gutt! Linus også, nydelig border collie :drool:

Takk! Ja, stakkars Linus blir litt oversett når vi har valp også, hehe. Når begge er voksne får de nok litt jevnere oppmerksomhet, for han er jo egentlig veldig pen han også - synes jeg da. :wub:

Skrevet

Vi har vært på lang tur med to venninner og deres hunder, var utrolig koselig. Nå er det snø igjen, mer skal det bli i morgen, og i følge værmeldingen skal det vare minst en uke - endelig altså, nå var vi lei av småturer på is og i slaps.

Næmmen, det må da være Lotus? Broren til hunden min :D

Linus og Bilbo er skjønne begge to :wub:

  • 2 weeks later...
Skrevet



Ulykkesfuglen Bilbo hos veterinæren igjen. Har hatt han i snart fire måneder, og tre skader/sykdommer hittil.

Denne gangen har han klart å skade seg. Nøyaktig hva som skjedde vet jeg ikke - var ute på tur, og plutselig hyler han til. Flere minutters intens hyling, fulgt av enda flere minutters klaging. Ikke klarte han å gå, så jeg måtte bære han hjem over nakken - merker at han begynner å bli tung nå, ja. :P

Har tatt røntgen, så ikke noe der, så vi prøver å holde han i ro og gi smertestillende i 10 dager. Fant ut at det var hofteleddet han har slått da, og ikke brukket tær eller noe slikt.Gøy med valp. Stakkars Linus som faktisk har lyst til å bevege seg, men nesten ikke kan - Bilbo tåler foreløpig omtrent 10 minutters alenetid (uten Linus og meg, med Linus går det fint i timesvis). Må gå tur når samboer kommer hjem kl. 8 hele neste uke, men da er det bekmørkt og bare veien er et alternativ, noe som tar en halvtime tur-retur...

Misfornøyde alle mann, tror jeg. :sleep:



Ellers har jeg også kjøpt nye seler til hundene, som egentlig ikke passet så bra, men det finnes jo ikke noen alternativer som er bedre heller! Så frustrerende... Eneste som er bedre som jeg har funnet kan ikke reguleres what so ever, så Bilbo vil jo vokse ut av de på et blunk.


Nok klaging - på den positive siden flytter vi i mars, da burde Bilbo være fin igjen, og vi har masse nytt turterreng å utforske. :D Og egen hage! Har planer om å gjerde inn så de kan gå inn og ut som de vil når det er varmt ute.


  • Like 2
  • 3 weeks later...
Skrevet

I dag er Bilbo et halvt år gammel! Blitt større enn Linus nå faktisk, bare et par cm da. :)

Siden sist har vi flyttet (i går), tror egen hage blir supert for hundene. Vi begynner også på kurs neste uke, gleder meg!

Tar ikke så mange bilder for tiden, skal få tatt noen nye på tur så fort det blir fint vær igjen!






Linus og pus sjekker den nye stua... Mangler litt på veggene, men jeg synes det er ganske koselig allerede.


Omtrent slik var Bilbo da vi hentet han (lånt fra Brukbares hjemmeside)...



Bilbo og søsteren Nyx.




Og det her er det nyeste bildet jeg har av han. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...