Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg har en snart 1 år gammel schæferblanding. I det siste har jeg fått ett stort problem med passering av hund. Idet vi passerer enn annen hund røyser hun seg på 2, slik at hun ser større ut. Hun er ganske stor og vanskelig å holde igjen. Jeg har prøvd å ha god avstand (Hun er fortsatt kjempe fiksert på hunden selv med god avstand), men er ikke alltid dette er mulig. Om jeg søker kontakt så fungerer dette heller ikke. Hun blir rett og slett fiksert og jeg får ikke kontakt med henne. Hun lager ikke noe lyd når vi passerer men hever rett og slett overkroppen. ser at de andre hundeeierne kan bli veldig usikre. Noen råd til hvordan håndtere dette?

Tidligere kunne jeg lage en kontakt lyd, som vi bruker mye og få kontakt ett godt stykke før vi møtte hunden, vi kunne også passere uten særlige problemer. Hun fikk mye belønning ved kontakt. Denne nye atferden la jeg merke til for en uke siden. Hun har også blitt mye mer ulydig på andre ting, er det mulig at det har en sammenheng? hun vil for eksempel ikke komme lenger, vil mye heller snuse. Om hun får kommandoen "bli" kaster hun seg av og til ut til siden og får en skikkelig "klikkebyge". Plutselig drar hun også på tur, noe hun ikke har gjort tidligere.

Blir veldig takknemlig for svar, er litt fortvilet. Vil gjerne ta problemet med passering av hund ved roten slik at det ikke eskalerer :)

Skrevet

Ja, prøver å være bestemt, later selv som jeg ikke ser hunden foran, men idet vi passerer føler jeg at jeg mister litt kontroll.Spesielt siden hun røyser seg, får veldig fokus på å holde henne under kontroll. Hun er ganske sterk. Etter vi har passert så bare går jeg videre og tvinger hun med siden ho gjerne vil snu seg å se etter hunden, og øver kontakt etterpå.

Skrevet

Det kan jo være en hormonrunde på gang. Men uansett hva det er så gjelder det jo å trene på det slik at det ikke blir en vane :) Er hun for sterk kan kanskje en grime være greit en periode til ting blir bedre? Man får gjerne ikke gjort så mye konstruktivt i situasjonen når man har en sterk hund som man har mer enn nok med å holde igjen. Ellers finnes det jo flere metoder og tilnærme seg slikt, man kan be dem gi f i klartekst eller man kan bruke sladretrening, kindereggmetoden, lokking osv osv, stoppe opp og be hunden sitte eller ligge, om det hjelper, til den andre har passert.

Skrevet

Takk for svar og gode råd, idag var hun mye bedre generelt. Vi passerte en hund og da ba jeg henne om å sitte ned mens jeg klappet henne på brystet. Hun prøvde å komme seg bort til hunden men jeg holdt igjen og snakket rolig til henne. Kinderegg metoden høres ut som noe jeg kan prøve! :) Har også en grime som jeg skal ta i bruk, hun er så sterk og handler kun på impuls fortiden så den kan gi meg litt mer kontroll. Nå har jeg vert all noen ideer og vi skal nok klare å få kontroll på dette ved trening! Igjen, takker for svar.

  • Like 2
  • 4 months later...
Skrevet

Takk for svar og gode råd, idag var hun mye bedre generelt. Vi passerte en hund og da ba jeg henne om å sitte ned mens jeg klappet henne på brystet. Hun prøvde å komme seg bort til hunden men jeg holdt igjen og snakket rolig til henne. Kinderegg metoden høres ut som noe jeg kan prøve! :) Har også en grime som jeg skal ta i bruk, hun er så sterk og handler kun på impuls fortiden så den kan gi meg litt mer kontroll. Nå har jeg vert all noen ideer og vi skal nok klare å få kontroll på dette ved trening! Igjen, takker for svar.

Hvordan går det med dere i møtesituasjoner? Har treningen hjulpen og hva har dere evt gjort? Har en tispe med samme problemer, desverre stor og sterk så kunne godt tenkt meg å få endret denne adferden..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette er jo en superaktiv rase, men har dere prøvd mindre aktivitet? Starter adferden med én gang dere kommer hjem, eller etter den lengste turen? Er han lik med alle i familien? Har dere jobbet noe spesifikt med ro, og lære å slappe av? Søk skal i teorien både slite ut hunden mentalt og roe, men min hund ble bare mer stresset av det. Jeg ville prøvd å endre litt på aktivitetene. Prøv å kutte kraftig ned på søk en stund, bruk heller maten til shaping og trikseøvelser.  Jobb bevisst og aktivt med ro-øvelser. Hvordan er han i aktivitet og lek med andre hunder? Får han noen lengre turer innimellom? 
    • Skriver litt i frustrasjon og oppgitthet. Vi har verdens fineste valp og morsom å trene, men… han er en liten nøtt. Dette er en jakt cocker og bare for å informere så får vi veiledning fra oppdretter og atferdsspesialist. Men vi føler vi stanger hode i veggen. Valpen vår finner ikke roen når vi andre er hjemme, står kun å bjeffer og blir til slutt desperat og løper i ring mens han bjeffer. Han har ikke seperasjonsangst da han fint klarer å være alene hjemme 4-5 timer på dagtid og ligger da stille i buret sitt som han kan gå fritt inn og ut av(vi følger med på kamera). I tillegg så kan han angripe oss med biting når han kjeder seg eller blir frustrert på tur. Sitter da fast i armer og ben og det er ikke napping, men biting på høyt nivå og kraft. i samråd med veterinær og adferdsspesialist har han fått sitt eget rom slik at han kan være i fred fra ro og mas og slippe å mase på oss om at det skal skje noe hele tiden. Dette er prøvd i 2 uker uten hell. Vi har også prøvd både mer og mindre hjernetrim, uten at det gir effekt.   hverdagen hans ser ellers slik ut: på morgen får han en tissetur før han få leke og tygge litt. Så får han en lengre tur 20-35min hvor han får halve frokosten sin i søk og trening. Så når vi kommer inn går han resten av frokosten sin før han er alenehjemme fra ca 07:45- 12/12:30. han får da en snusetur på 15-20min og en kong fylt med mat før han er alene hjemme igjen til 15/15:30. og det er nå problemene starter. Når vi kommer hjem får han den lengste turen 40min ca. Den består i lek, søk og trening, før han får litt middag. Og etter dette er det bjeffing og biting både inne, i bilen og på kurs(går nosework og unghundkurs) han blir frustrert hvis han ikke får oppgaver og lar det da gå utover oss med å angripe. Han er høyt i stress og klarer ikke å roe ned, selv om dette er trent mye på. Han blir svart i øynene og umulig å avlede med godbiter, leke eller kommandoer.    etter at han får kveldsmaten sin ca kl 20, så slokner han og er da veldig medgjørlig på alt. Men da kommer problemet om natten, han sover kun til kl 04-05 og så er dagen igang igjen med bjeffing som varer i evigheter til vi står opp.    Noen som har noen tips? Vi holder på å bli gale og har prøvd mye hittil, men er åpne for forslag og er villig til å prøve det meste!
    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...