Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg har en snart 1 år gammel schæferblanding. I det siste har jeg fått ett stort problem med passering av hund. Idet vi passerer enn annen hund røyser hun seg på 2, slik at hun ser større ut. Hun er ganske stor og vanskelig å holde igjen. Jeg har prøvd å ha god avstand (Hun er fortsatt kjempe fiksert på hunden selv med god avstand), men er ikke alltid dette er mulig. Om jeg søker kontakt så fungerer dette heller ikke. Hun blir rett og slett fiksert og jeg får ikke kontakt med henne. Hun lager ikke noe lyd når vi passerer men hever rett og slett overkroppen. ser at de andre hundeeierne kan bli veldig usikre. Noen råd til hvordan håndtere dette?

Tidligere kunne jeg lage en kontakt lyd, som vi bruker mye og få kontakt ett godt stykke før vi møtte hunden, vi kunne også passere uten særlige problemer. Hun fikk mye belønning ved kontakt. Denne nye atferden la jeg merke til for en uke siden. Hun har også blitt mye mer ulydig på andre ting, er det mulig at det har en sammenheng? hun vil for eksempel ikke komme lenger, vil mye heller snuse. Om hun får kommandoen "bli" kaster hun seg av og til ut til siden og får en skikkelig "klikkebyge". Plutselig drar hun også på tur, noe hun ikke har gjort tidligere.

Blir veldig takknemlig for svar, er litt fortvilet. Vil gjerne ta problemet med passering av hund ved roten slik at det ikke eskalerer :)

Skrevet

Ja, prøver å være bestemt, later selv som jeg ikke ser hunden foran, men idet vi passerer føler jeg at jeg mister litt kontroll.Spesielt siden hun røyser seg, får veldig fokus på å holde henne under kontroll. Hun er ganske sterk. Etter vi har passert så bare går jeg videre og tvinger hun med siden ho gjerne vil snu seg å se etter hunden, og øver kontakt etterpå.

Skrevet

Det kan jo være en hormonrunde på gang. Men uansett hva det er så gjelder det jo å trene på det slik at det ikke blir en vane :) Er hun for sterk kan kanskje en grime være greit en periode til ting blir bedre? Man får gjerne ikke gjort så mye konstruktivt i situasjonen når man har en sterk hund som man har mer enn nok med å holde igjen. Ellers finnes det jo flere metoder og tilnærme seg slikt, man kan be dem gi f i klartekst eller man kan bruke sladretrening, kindereggmetoden, lokking osv osv, stoppe opp og be hunden sitte eller ligge, om det hjelper, til den andre har passert.

Skrevet

Takk for svar og gode råd, idag var hun mye bedre generelt. Vi passerte en hund og da ba jeg henne om å sitte ned mens jeg klappet henne på brystet. Hun prøvde å komme seg bort til hunden men jeg holdt igjen og snakket rolig til henne. Kinderegg metoden høres ut som noe jeg kan prøve! :) Har også en grime som jeg skal ta i bruk, hun er så sterk og handler kun på impuls fortiden så den kan gi meg litt mer kontroll. Nå har jeg vert all noen ideer og vi skal nok klare å få kontroll på dette ved trening! Igjen, takker for svar.

  • Like 2
  • 4 months later...
Skrevet

Takk for svar og gode råd, idag var hun mye bedre generelt. Vi passerte en hund og da ba jeg henne om å sitte ned mens jeg klappet henne på brystet. Hun prøvde å komme seg bort til hunden men jeg holdt igjen og snakket rolig til henne. Kinderegg metoden høres ut som noe jeg kan prøve! :) Har også en grime som jeg skal ta i bruk, hun er så sterk og handler kun på impuls fortiden så den kan gi meg litt mer kontroll. Nå har jeg vert all noen ideer og vi skal nok klare å få kontroll på dette ved trening! Igjen, takker for svar.

Hvordan går det med dere i møtesituasjoner? Har treningen hjulpen og hva har dere evt gjort? Har en tispe med samme problemer, desverre stor og sterk så kunne godt tenkt meg å få endret denne adferden..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...