Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan gi øyedråper til motvillig hund?


Siljesen
 Share

Recommended Posts

Hunden min skal ha øyedråper to ganger om dagen i ti dager. Vi er på dag 2. Hunden min liker det virkelig ikke, og jeg får større og større problemer med å få øyedråpene i nærheten av øynene hans. Han vrir seg unna med hele kroppen, og virker så med hodet at jeg er redd for å stikke han med tuben med øyedråpene.

Jeg bor alene så har ingen som kan hjelpe meg. Er redd han skal få aversjon mot å å bli berørt i ansiktet etterhvert. Han veier 40 kg og er flink til å komme unna. Har prøvd godtbit, men får ikke det helt til. Begynner å bli litt smådesperat her. Blir veldig glad for tips og råd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For at du ikke skal stikke han i øyene, så holder du en av fingrene ved tuten. Dersom hunden da hiver hodet opp, så treffer den bare fingeren din. Husk å varm flasken i hånden først, slik at temperaturforskjellen ikke blir så stor - spesielt om pakken har stått i kjøleskapet.

Jeg ville forsøkt å gitt hunden beskjed om å sitte stille, ikke gitt meg før den var helt i ro. Skjønner at det er vanskelig med 40 kg hund, om den blir helt rabiat, men det skal være mulig. Vanligvis skjønner de relativt raskt at det faktisk ikke nytter å skape seg.

Alternativt kan du trene det inn (men for 10 dager med øyedråper vet jeg ikke helt om jeg hadde giddet), godbit for hver gang hunden lar flasken nærme seg øyet. Og tilslutt dryppe. Avslutte med masse godbiter.

Du kan også dryppe når hunden sover.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden min skal ha øyedråper to ganger om dagen i ti dager. Vi er på dag 2. Hunden min liker det virkelig ikke, og jeg får større og større problemer med å få øyedråpene i nærheten av øynene hans. Han vrir seg unna med hele kroppen, og virker så med hodet at jeg er redd for å stikke han med tuben med øyedråpene.

Jeg bor alene så har ingen som kan hjelpe meg. Er redd han skal få aversjon mot å å bli berørt i ansiktet etterhvert. Han veier 40 kg og er flink til å komme unna. Har prøvd godtbit, men får ikke det helt til. Begynner å bli litt smådesperat her. Blir veldig glad for tips og råd.

Sitt på kanten av en stol og pinn hodet fast mellom bena. (Enklest om hunden sitter med ryggen til deg). Bruk 1 hånd til å dryppe med og den andre til å holde hodet/holde øyet åpent.

Tar litt øving til før man får helt kontroll, men det går seg til. :)

Jeg startet på denne måten og gradvis som han lærte at "dette bare må du godta" så har han gradvis blitt enklere. Nå ber jeg ham bare sitte foran meg så legger han hodet i hånden min/på låret mitt av seg selv. :P Den store belønningen er å få drepe bommulskladden etterpå når han har øyebetennelse. :P

(Har nedsatt tåreproduksjon så får dråper hver dag og er utsatt for betennelser)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tips :) jeg får prøve mer igjen i morgen, tror jeg må få ned stresset i situasjonen. Når jeg holdt ham fast klarte jeg ikke både å holde ham og holde nedre øyelokk åpent så jeg fikk dryppet dråpene. Skal prøve tipsene i morgen, håper han blir mer vant til det. Tror jeg må få ny medisin, synes alt tyter rundt øynene istedenfor å komme inni. Sukk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har jo en hund som er en del mindre enn en labbe så er nok enklere å holde fast ham en din :P
Nå er det en stund siden, men lurer på om vi var 2 helt i starten som ollet og balerte med å få til de der øyekremene. En som holdt og en som styrte med øyet :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan dele hva jeg gjorde, vi hadde nemlig samme situasjon med valpen vår. Litt mindre i antall kg, men fortsatt sterk og veldig motvillig mot å bli holdt fast. Etter x antall mislykka forsøk og stressa matmor, bestemte jeg meg for å starte helt på nytt. Jeg dryppa mens hun sov så jeg visste hun fikk dråpene, så jeg fikk ro til å tørrtrene et par ganger. Det er ikke sikkert det trenger å ta så lang tid å øve det inn, nemlig!

Jeg begynte med å vise fram flaske (hjelper veldig om du har en tom flaske du kan øve med, får du rett grep uten at det drypper noe) og gi godis (leverpostei, en sånn porsjonsboks som var fryst, så den varer lenger). Gjenta. Så holdt jeg flaska opp i været (men ikke inntil øyet), sa bra om hun stod/satt rolig og ga godis ("bra!" = godbit alltid hos oss, det er allerede betinget). Fortsatte sånn en stund, flytta flaska rundt omkring. Så la jeg en finger, ingen flaske, over øyet, og belønnet masse. Så en flaske+finger på øyet, belønning om hun satt rolig. Og flaska+finger også litt oppå hodet, oppå ørene, litt overalt, så hunden ikke blir så lei at du er på øynene hele tida. VIktig å ikke falle for fristelen å prøve å dryppe! Du skal tenke at første gangen skal du ikke dryppe selv om sjansen byr seg, for da blir du roligere selv er min teori, og det hjelper masse at du er rolig og ikke stresser. Om hunden går unna, pust ut og prøv igjen med et par skritt tilbake, dvs, flaska i været, finger på øyet etc. Du må ha god tid når du gjør dette første gangen, men om du tar tida skal du se at du bruker ikke så mange minuttene likevel ;)

Så spørs det på teknikken, men jeg øvde så på å dra ned øyelokk med finger uten at flaska var involvert. Belønnet masse. Så tok jeg fram flaska igjen og bevegegde den på skrå bakfra inn mot øyet, men stegvis. Holde den kort inntil og belønne. Jeg sitter hele tiden foran hunden. Så belønner jeg at flaska er ved øyet (evt litt utenfor), og at jeg får ha en finger på øyelokk og etterhvert dra ned. Vi avslutter med at jeg får dra ned øyelokk i 2-3 sekunder og samtidig bevege litt på flaska attmed øyet. Da jeg øvde med tom flaske kom det en dråpe på slutten, og da kvakk hun litt til, og jeg måtte ta et par steg tilbake igjen. Men da gikk det mye raskere framover. Nå sitter hun som en påle og venter på dråpene, og når jeg henter de frem følger hun etter meg til der vi bruker sitte å dryppe. Vi må fortsatt øve mer på håndtering generelt, men jeg ble selv overrasket over fremgangen. Vi må fortsatt dryppe, så selv om kuren kun varer 10 dager nå, kan det være dere også må ta ny runde, og da er det greit å ha trent det inn tenker jeg.

Håper dette var forståelig! Lykke til om du velger ene eller andre teknikken. :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjenner igjen følelsen. Det er IKKE lett når en så stor hund begynner å nekte. Særlig når man er alene.. Jeg hadde heldigvis som oftest hjelp, så en kunne holde og en kunne dryppe. Men de gangene jeg var alene måtte jeg tviholde, sette hunden i ett hjørne osv. Ikke lett.

Tispa jeg har nå blir helt hysterisk når det kommet til pleie. Det å rense eller smøre på krem på et sår for eksempel er vanskelig. Hun blir totalt vill og prøver alt hun kan for å komme seg unna. Så hun må jeg ha hjelp til. Håper virkelig jeg slipper å måtte gjøre noe slikt alene, slik som øyedråper.

Så dessverre ikke så mange gode råd, prøv å treng hunden inn i et hjørne, eller i sofaen, kanskje et bur. Eller prøve når hunden sover.

Man kan jo som i innlegget over sier, trene på dette med å holde frem flasken mot øyet uten å dryppe.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prøvde igjen i dag tidlig, og det gikk skrekkelig dårlig. Jeg ble så fortvilt. Hunden begynner nå å bli engstelig bare jeg skal klappe ham på kinnet. Fant ut at jeg måtte ta ham med meg på jobb og få en kollega til å hjelpe meg, så vi slipper mer styr i ettermiddag. Prøvde å ringe dyrlegen for råd, men han sa at jeg bare måtte prøve å fikse det. Fikk ny resept ihvertfall så jeg ikke går tom for dråper.

@Krimman takk for tips, høres ut som en måte å redusere stresset i situasjonen. Tydelig at vi må fortsette å trene på dette selv etter de ti dagene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en sånn mark som vrir seg utav alt og nekter å bli med på slikt, løsningen her ble å ta hunden mellom bena, holde fast med bena rett fremfor skuldren slik at bare hodet stikker frem og ha begge hendene fri så man både kan åpne øyet og klemme ut dråper. Fungerte ganske bra. Bommet litt, men hundens bevegelighet ble kraftig redusert. Etter et par ganger ble hun også litt roligere da hun sikkert begynte å forstå at hun måtte, og ikke kom seg løs uansett. Sikker på at ikke du er engstelig og dermed skaper angst hos hunden? Øyedråper er jo ikke vondt eller noe så det skal litt til for at det er grunn til at de blir redde..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En ting til, etter hvert fant jeg ut at beste teknikken var å dra opp øyet fra oversiden med langsiden av en finger og dryppe med samme hånda, og holde godbiten litt opp med andre hånda så hunden kikket oppover, da traff jeg best. Å dra ned nedre øyelokk og hunden ser ned, så bommer man bare... og da bruker du to hender, så kan ikke holde godbiten litt over hodet. Men greit å kunne den teknikken også om man skal gi salve senere, det måtte vi.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

@Malamuten Jeg tror ikke han blir redd nødvendigvis, men han er en myk, rolig kar og når han får en dårlig opplevelse så har det lett for å sitte litt i. Måtte jobbe veldig for å få kloklipp til å ikke bli skrekkelig for ham. Får heldigvis hjelp av en kollega som kan holde ham og gi ham godbit etterpå, så da krysser jeg fingrene for at både han og jeg blir mindre stresset.

Godt å høre at andre har hatt problemer og kjenner problemstillingen :) Med de andre hundene jeg har hatt tidligere har det ikke vært noe problem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
    • Takk for godt tips om godbitpung! Skal se om jeg finner noe liknende. Hadde samme erfaring som deg med vom, veldig hard avføring som virket ubehagelig å trykke ut. Tørrfor fra Dilaq, er det Dibaq du mener? Vurderte nemlig dette foret selv. Kan ikke så mye om hundeernæring, men syntes ingrendiensene så ganske bra ut og foret er rimelig. Men kunne ikke lese noen erfaringer med det på nett, og det føltes skummelt å prøve et så ukjent formerke. Du er fornøyd altså?
    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...