Gå til innhold
Hundesonen.no

Favoritt musikk - klassisk


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har vokst opp i et hjem med masse klassisk musikk. Både på stereoen og foran peisen i pysj på kvelden, mens mamma spilte piano for oss. Jeg hører litt for sjelden på det nå, men setter det ofte på når jeg leser til eksamen, skriver oppgaver eller bare har lyst på en rolig stund med en god bok. Jeg trenger litt inspirasjon til å sette sammen en god spilleliste, så jeg utfordrer andre klassisk musikk-elskere til å komme med deres favorittstykker og sanger! Jeg kan jo begynne selv, men må advare om at jeg akkurat nå bare husker de mest kjente titlene/komponistene (det er jo derfor jeg trenger inspirasjon)!

Jeg er fryktelig glad i:

Pavane av Ravel (som ble skrevet til et barn som døde).

Canon in D - Pachelbel

Det meste av Tchaikovsky - særlig Svanesjøen (og Nøtteknekkeren til jul!)

Mye av Grieg, Brahms og Mozart, Dvorak og Chopin.

  • Like 1
Skrevet

Jeg vet ikke hvor jeg skal begynne. :D:heart:

Rachmaninov:

Klaverkonsert no. 3 i D-moll

Vocalise

Sonata for cello & piano op. 19.

Polka de V.R.

Franz Scubert:

Ständchen fra Schwanengesang

The Trout in A Major op.114

Vivaldi:

Concerto RV 356

Concerto RV 310

Concerto In G For Strings, RV 151

Paganini:

Caprice no 24

Tchaikovsky:

Violin Concerto In D, Op. 35

Grieg:

Pianokonsert i a-moll

Lyriske Stykker Hefte 5, Op. 54 - II. Gangar

Op 12. No. 6. Norsk

Lyriske Stykker Hefte 1, Op. 12 - II. Vals

Til våren, Op. 43 No. 6

Bryllupsdag på Troldhaugen

Peer Gynt Suite No. 1: Anitra's Dance

Debussy:

Claire de lune

Chopin:

Nocturne In B Flat Minor, Op. 9, No. 1 & 2

Nocturne In C Sharp Minor No 20

Aram Khachaturian:

Masquerade Suite: I. Waltz

Liszt:

Hungarian Rhapsody No. 2 in C sharp minor

Beethoven:

Symfoni no 7 & 9

Harald Sæverud:

Kjempeviseslåtten

Puccini:

O mio babbino caro

  • Like 1
Skrevet

Takk for svar :D Jeg håpte du skulle svare @ - jeg har fått med meg at du (også) er en klassiskelsker. Hvordan kunne jeg glemme Rachmaninov? Jeg er forøvrig veldig glad i å høre de klassiske stykkene i pianoversjon, særlig når jeg leser. Det blir ikke like "stort" da! Og ja, Gabriels obo er jo nydelig!

Skrevet

Ja, jeg er veldig glad i klassisk musikk. I oppveksten har det vært mye pianomusikk i huset og selv er jeg veldig glad i fiolin.

Det går litt opp og ned når det gjelder hva og hvor mye jeg hører på. Den siste uken har jeg forresten kjørt mye rundt med en veterinær som alltid har på BBC sin klassiskkanal i bilen, så vi har sittet og pratet om Edvard Grieg. :teehe:

Dette stykket her må forresten sees og ikke bare høres:

At det er mulig å være så flink! (Se f.eks. fra 2:30 til 3:30)

Glemte forresten denne:

Rachmaninov prelude in g-minor op 23 no 5.

Fra 1:15

Skrevet

Vet ikke helt om det går under klassisk, men jeg synes ALT av Yiruma er helt fantastisk nydelig. Spesielt disse:

https://www.youtube.com/watch?v=7maJOI3QMu0

https://www.youtube.com/watch?v=so6ExplQlaY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er vel de fleste enige om at vi ikke gjør. Sikkert noen influensere som får betalt for å mene at det gjør vi. Det latterlige er jo at de hevder å ikke teste på dyr, så jeg lurer litt på denne...
    • Er dette noe vi trenger til hundene våre? https://www.tv2.no/nyheter/holdt-pa-a-falle-av-stolen/19203815/
    • Hei ambull-entusiaster, håper jeg kan få reklamere litt for dette treffet selv om det ikke er i Norge. Har du amerikansk bulldog og vil treffe flere med samme rase? Her er det en mulighet! Amerikansk bulldog club Sverige arrangerer sitt årlige klubbmesterskap, og inviterer også ikke-medlemmer og andre raser (disse blir selvfølgelig ikke klubbmestere). Vi har få påmeldinger enn så lenge og fristen er allerede til helgen.  Det hadde vært gøy om det var flere med ambulls i Norge som vil møtes for å nerde litt om rasen vi er så glade i.  https://www.facebook.com/events/1953185318641678/
    • Manmat racing belt hos Troll. de er litt store men veldig bra. De syr selv også i Tsjekkia , har ikke fabrikk i Kina som Nonstop. Så støtter man et    lite europeisk firma
    • Har prøvd:  Non-Stop Løype - sikkerhetslåsen åpnet seg i tide og utide, og festene til frontstykket åpnet seg hele tiden Non-Stop Trekking - sitter for høyt, jeg får vondt i korsryggen Non-Stop CaniX 2.0 - frontstykket ble ødelagt etter kort tid Jeg har dessverre bare dårlige erfaringer med Non-Stop og leter i grunn etter et belte som IKKE er derifra, men ser at veldig mange har samme, usikre kobling eller så sitter de likt som Trekking-beltet.  Har sett på Canix Pro, men jeg vet ikke om jeg stoler helt på nonstop.  Medium stor hund (17kg), sterk som en okse. Bruker magebeltet for det meste på vanlige skogsturer eller til sykling,  ikke løping, Ønsker ikke belte med denne type kobling. Aller helst så skal koblingen være FAST, så man ikke kan bytte ut frontstykket..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...