Gå til innhold
Hundesonen.no

Skabbrev i området - skal jeg gjøre noe?


Recommended Posts

Skrevet

Vi er på ferie hjemme i Vesterålen, og det er påvist skabb hos rev og noen hunder på "vår side av brua" i kommunen: http://www.vol.no/nyheter/sortland/article10193877.ece

Jeg har hverken sett rev eller skabbrev eller hørt noe snakk om dette fra hundefolk i området før det var i papirutgaven av avisen i går. Men jeg lurer på om det er noe jeg må eller burde gjøre, eller må man bare "vente å se" om hunden blir smittet og så behandle?

Lokale veterinærer anbefaler å passe på hunden når man går tur, samt holde hunden sin unna andre hunder. (Edit: Leste feil, det er hundeeiere som har fått sine hunder smittet som anbefaler å holde egne hunder unna andres, but the point still stands.) NKK Harstad går i helgen og mange lokale skal dit.

Jeg har aldri vært borti skabb før, så hva tenker dere?

Skrevet

Jeg har hatt skabb på mine hunder sååå mange ganger! Bodde i et skabbrevområde, og de var fæle til å rulle seg i sånne groper som reven rullet seg i (dustedyr). Det var veldig enkelt å behandle da, med dråper alla flåttmiddel hvis jeg husker riktig, og da var det bare å holde de unna andre hunder i den periden de var smittefarlige. Jeg holdt de unna fra de begynte å klø, men tok ingen andre forholdsregler altså.

  • Like 1
Skrevet

Har du mistanke om at bikkja har vært utsatt for skabbsmitte (gnidd seg en plass skabbreven har ligget, el) Så vask den med grønnsåpe med en gang du kommer hjem. Det funker! Har hatt bikkjer i hi med skabbrev flere ganger, og et bad etterpå hindrer smitte :)

  • Like 1
Skrevet

Takk for svar, @Aya og @Pringlen! :)

Da senker jeg skuldrene litt, og dusjer hunden med grønnsåpe istedet for vanlig sjampo som vi vanligvis bruker. Blandes grønnsåpen ut før vask, eller hvordan gjør du det, Pringlen?

Skrevet

Nei, har bare brukt den ren. Vanlig sjampo går sikkert like greit, hovedsaken er å få vasket hunden før skabben graver seg inn i huden (eller hva den nå gjør :P )

Skrevet

En jeg kjenner fikk det på hunden sin i sommer, og den ble styggdårlig, og har fremdeles ikke kommet seg 100%. Så jeg ville ha vært forsiktig.

Hvordan dårlig ble den?

Hatt skabb på mine to ganger, ene gangen var de bokstavlig talt oppå en skabbrev som hadde forvillet seg inn på tunet. Fikk reven skutt og behandlet hundene. Andre gangen var det samojeden til svigers som hadde vært bortpå noe med skabb. Han sleit med kløe og sår leeenge etter at behandlingen var over, men fin igjen nå heldigvis.

Skrevet

Jeg vet også om en hund som har blitt skikkelig dårlig av skabb (kanskje samme som Tuvane snakker om), og det er vel en hund som har vært syk en del, og har nedsatt immunforsvar?

Skrevet

Hunden min hadde skabb tidligere i år, og det var forferdelig. Har ikke hørt om andre hunder i området som har hatt det, men vi har jo en del rev her.. Ikke så enkelt å unngå hele tiden heller, siden den kommer i hagen.
Jeg vet ihvertfall at det skal ikke mange symptomer til før vi behandler neste gang, nå fikk hun Stronghold etter litt, og det fungerte veldig bra.
Her er innlegg på bloggen med bilder, enda så har jeg ikke med bilder av de verste dagene :(
Har du mistanke om at hunden kan være smittet så kontakt veterinær.

http://boerboelheidi.com/2014/06/16/hund-med-skabb-bilder/

Skrevet

Hvordan dårlig ble den?

Hatt skabb på mine to ganger, ene gangen var de bokstavlig talt oppå en skabbrev som hadde forvillet seg inn på tunet. Fikk reven skutt og behandlet hundene. Andre gangen var det samojeden til svigers som hadde vært bortpå noe med skabb. Han sleit med kløe og sår leeenge etter at behandlingen var over, men fin igjen nå heldigvis.

Den mista nesten all pels, lå langflat i ukesvis (egentlig en sprek unghund), og det har tatt laaang tid før den begynte å komme tilbake til nromalen.

Skrevet

Den mista nesten all pels, lå langflat i ukesvis (egentlig en sprek unghund), og det har tatt laaang tid før den begynte å komme tilbake til nromalen.

Åh såpass!

Vi sleit jo lenge med samojeden, kløen forsvant ikke selv om skabben var borte. Han fikk store væskende står på store deler av kroppen og bådet mistet pels og måtte klippes for å få kommet til pelsen, men sånn bortsett fra kløen og at han ble sliten av det, så var allmentilstanden fin hele tiden. Etter flere kortison og antibiotikakurer så gikk kløen bort også, nå er han kløfri. :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...